Kaciaryna Vadanosava: STRÓJ | wernisaż wystawy, 30.10.2024

ttregionalna.pl 3 godzin temu

Każdy strój to nie tylko rekonstrukcja określonego czasu i regionu. To cała historia, czasem prawdziwa, a czasem wymyślona. Kaciaryna Vadanosava: Opisując każdy strój próbowałam wyobrazić sobie kobietę, dziewczynę, chłopca czy mężczyznę, którzy mogliby go nosić. Niekiedy te historie wychodziły naiwne, niekiedy – trochę smutne, a czasami w ogóle nic nie trzeba było sobie wyobrażać – wystarczyło wziąć historię z mojego życia, moich bliskich i przodków.

Na wystawie przedstawione zostały rekonstrukcje strojów od XI wieku do początku XX wieku. Obejrzymy zarówno ubranie księżnej z Połocka XI wieku, jak i młodej królowej Bony, szlachcianki czasów powstania 1863-1864 oraz białoruskich chłopek i chłopów. Wśród części garderoby zobaczymy haftowane złotem jedwabne wstążki, gorsety i krynoliny, dzianinowe koronki, haftowane koszule i inne szykowne elementy. Wszystko zostało zrobione manualnie.

Tworzenie takich strojów zajmuje miesiące, a choćby lata pracy. Stroje z wystawy to nie tylko dzieła sztuki, ale także wyniki badań naukowych. Wykonywane są przy użyciu autentycznych technik tekstylnych, takich jak haft, szycie, krojenie, dzianie i tkanie. Każdy element ubioru i akcesorium ma swój odpowiednik w źródłach historycznych. Na wystawie prezentowanych jest 14 strojów: strój zamożnej Krywiczanki z Połocka (koniec XI wieku), strój mieszczanki z przełomu XIII i XIV wieku, strój średniozamożnej szlachcianki z końca XIV — początku XV wieku, strój szlachcianki z przełomu XV i XVI wieku, strój szlachcianki z czasów Powstania Styczniowego (1863-1864), strój kalinkowicki, strój mścisławski, strój grodzieński, strój mołodecki i fragment autentycznej koszuli, strój z kobryńską świtą-łatuchą, strój męski ze świtą, strój weselny – kompilacja, współczesna dizajnerska sukienka inspirowana strojem tradycyjnym, nowoczesna dizajnerska suknia sceniczna, wykończona technikami tradycyjnymi.

Uczestnicy koncertu:
︎ Kaciaryna Vadanosava – wokal, instrumenty dęte
︎ Stefania Vadanosava – wokal, skrzypce
︎ Ihar Pałynski – gitara
︎ Alexandra Konofalskaya – piaskografia

Podczas krótkiego recitalu usłyszymy kilka autorskich piosenek Kaciaryny. Na ekranie pojawi się animacja piaskiem, odwzorowująca nastrój i fabułę piosenek.

Kaciaryna Vadanosava – mistrzyni kroju historycznych i tradycyjnych strojów białoruskich oraz technik tekstylnych, założycielka Szkoły Stroju Tradycyjnego w Białymstoku, historyczka i religioznawczyni, prezenterka telewizyjna, dziennikarka, śpiewaczka i działaczka społeczna.

Alexandra Konofalskaya wykonuje swoje prace techniką SandArt i jest jedną z dziesięciu najlepszych na świecie tworzących w technice malowania piaskiem.

wernisaż: 30 października 2024, godz. 18:00
Podczas wernisażu odbędzie się oprowadzanie autorskie oraz koncert Kaciaryny Vadanosavej z pokazem piaskografii w wykonaniu Alexandry Konofalskiej.

Wystawa czynna do 28 listopada 2024 codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10:00-17:00

Idź do oryginalnego materiału