Wanna czy prysznic - to pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które urządzają salon kąpielowy. Kąpiel w wannie jest często zbawieniem po długim i wyczerpującym dniu, ale na co dzień zajmuje zbyt dużo czasu. Z kolei prysznic to doskonałe rozwiązanie w porannej toalecie, kiedy każda minuta jest na wagę złota. Oczywiście posiadacze wanny mogą z powodzeniem brać prysznic, jednak w kwestii zabezpieczenia zalania łazienki tryskającą wodą często pojawia się problem. jeżeli metraż naszej łazienki pozwala na montaż jednocześnie wanny i prysznica, idealnym rozwiązaniem będzie wspomniana kabina i parawan nawannowy.
Kabina i parawan nawannowy - otwierany czy składany
Parawany nawannowe to doskonała alternatywa dla zasłonki prysznicowej zawieszonej nad wanną na szynie, której lata sławy przypadają na lata 90. O wiele lepszym rozwiązaniem, które nie zrujnuje naszego domowego budżetu są parawany nawannowe jednoczęściowe. Otwieramy je jak drzwi, czyli wahadłowo. Są bardzo łatwe w montażu i co ważne, nie utrudniają dostępu do wanny. Nie jest to jednak sposób na stuprocentową ochronę podłogi przed zalaniem. Wszystko dlatego, iż obok parawanu nad wanną zostaje otwarta przestrzeń.
Rozwiązaniem, które zapewnia więcej swobody jest montaż parawanów nawannowch wieloczęściowych składanych w harmonijkę. Na rynku dostępne są modele, które umożliwiają zabezpieczenie choćby całej szerokości wanny. Niemniej komfortowy jest parawan z drzwiami przesuwnymi, co w zasadzie można określić jako kabinę nawannową, która wymiarami po prostu odpowiada wannie. Tym razem nie ma już mowy o wyciekaniu wody, to bardzo szczelna ochrona.
A co z materiałami?
To bardzo ważna kwestia i nie można o niej zapominać. Najtańszym rozwiązaniem jest montaż parawanów wykonanych z akrylu lub polistyrenu. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż wybierając je warto postawić na solidne profile. W przeciwnym wypadku konstrukcja będzie wiotka. Solidniejszym rozwiązaniem i jednocześnie zdecydowanie bardziej estetycznym będzie montaż parawanu w którym szyby wykonane są ze szkła hartowanego. Są na tyle wytrzymałe oraz sztywne, iż nie ma potrzeby ich dodatkowego wzmacniania. jeżeli nie są osadzone w ramie, są niemal niewidoczne, co wygląda estetycznie, a zarazem nie powoduje poczucia ograniczenia przestrzeni.
Montujemy kabinę nawannową
Jeśli wybraliśmy parawan nawannowy z odchylanych paneli, wówczas ich montaż nie powinien stanowić dla nas większego problemu. Jedyną trudnością, która może się pojawić, to wykonanie otworów na kołki mocujące profile do ściany. To istotny krok. Im bardziej precyzyjnie zostanie wyznaczone ich położenie, tym lepiej i łatwiej będzie otwierał się i zamykał nasz parawan. O wiele większy orzech do zgryzienia będziemy mieli z montażem kabiny nawannowej ze ścianką i drzwiami przesuwnymi. Jest ona zbudowana z frontowej części (szklanej ścianki i drzwi przesuwnych), a także bocznej szklanej stałej ścianki, która uzupełnia przestrzeń kąpielową od strony krótszego boku wanny. jeżeli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, warto poprosić takich o pomoc.
Kabina i parawan nawannowy to rozwiązanie sprzyjające zarówno relaksującym kąpielom, jak i szybkim prysznicom. jeżeli się na nie zdecydujemy, warto postawić na solidne rozwiązania, które będą funkcjonalne i posłużą nam na lata, a nie sprawią, iż mop, stanie się naszym wiernym towarzyszem po każdym skorzystaniu z ich dobrodziejstw.