Spółka Centralny Port Komunikacyjny przekroczyła poziom 1.400 ha wykupionych w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. W fazie zaawansowanych rozmów z właścicielami jest ok. 200 ha.
W związku z oczekiwaniem na wydanie decyzji lokalizacyjnej dobiega końca czas na negocjacje w sprawie sprzedaży nieruchomości.
Do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) zgłosiło się w sumie – także poza obszarem objętym decyzją lokalizacyjną dla Lotniska CPK – ponad 1400 osób posiadających prawie 4.000 hektarów. Z tej puli spółka CPK zakupiła dotychczas 1.593 działki. Dzięki aktom notarialnym podpisanym w ciągu ostatnich dni łączna suma powierzchni nabytych nieruchomości to 1.410 ha.
Na ponad 130 z pozyskanych działek zakończone zostały już rozbiórki budynków. Ten proces jest kontynuowany na kolejnych terenach wraz z postępem procesu nabywania gruntów – w ramach PDN i zgodnie z harmonogramem prac rozbiórkowych. Na pozyskanych przez CPK działkach realizowane są też prace przygotowawcze, a dla zainteresowanych mieszkańców spółka organizuje i finansuje przeprowadzki.
Wszystko wskazuje na to, iż to nie koniec nabyć nieruchomości w ramach PDN. Podpisane protokoły uzgodnień, które poprzedzają zawarcie aktów notarialnych, dotyczą kolejnych ok. 200 ha, a w negocjacjach są następne nieruchomości.
Obszar objęty wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla Lotniska CPK, dla którego spółka potrzebuje pozyskać nieruchomości, to ok. 2.500 ha.
Zakończenie negocjacji z mieszkańcami i sprzedaży nieruchomości w ramach PDN powinno nastąpić przed wydaniem decyzji lokalizacyjnej w pierwszej instancji. Termin decyzji zależy od Wojewody Mazowieckiego, który w tej chwili prowadzi w tej sprawie postępowanie administracyjne.
Lokalizację nowego lotniska na terenie gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki spółka CPK przedstawiła w grudniu 2021 r. Teren został wybrany tak, żeby zapewnić optymalne parametry operacyjne, a jednocześnie uniknąć ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe i ominąć miejsca ważne dla lokalnej społeczności.
Osoby przystępujące do PDN mogą liczyć na bonusy finansowe, np. gwarancję sprzedaży swojej nieruchomości za kwotę wyższą od wartości rynkowej o 40 proc. dla budynków i 20 proc. w przypadku gruntów. Inną możliwością jest wycena nieruchomości z uwzględnieniem wartości odtworzeniowej bez stopnia zużycia (czyli: choćby za stary dom spółka płaci jak za nowy o takiej samej wielkości).
Mieszkańcom przysługują w ramach PDN także inne bonusy, np. sfinansowanie przez CPK przeprowadzki majątku i obsługi prawnej transakcji oraz, dla zainteresowanych – konsultacji, kursów i szkoleń zawodowych – na potrzeby prac przy budowie i obsłudze lotniska.
źródło: [info pras] CPK