Kalafior to warzywo tak samo smaczne, co zdrowe. Ugotowanemu i usmażonemu w chrupiącej panierce nie oprą się choćby klasyczne Tadki Niejadki. Problem w tym, iż przygotowanie takiej przekąski oznacza potrzebę wywietrzenia całego mieszkania i słuchania nieprzychylnych komentarzy domowników. Na szczęście istnieje sposób, by tego uniknąć.
Kulinarne triki pozwalają nam osiągnąć efekt, który można podpiąć pod powiedzenie „zjeść ciastko i mieć ciastko”. Jeden z nich pomaga przyrządzić kalafiora i nie przejmować się ulatniającym się podczas jego gotowania nieprzyjemnym zapachem. Wszystko, czego będziesz potrzebował do zastosowania tej sztuczki to rękaw do pieczenia i trochę wody.
Kalafior — trochę śmierdzi, ale warto
Chociaż gotowanie kalafiora może oznaczać nieco dyskomfortu dla nosa, to jego spożywanie jest tego warte. Z jednej strony chodzi oczywiście o walory smakowe warzywa. Kalafiorowe kotlety, kremy, czy oczywiście popularne smażone w panierce różyczki udowadniają, iż znalezienie się tego warzywa na liście ulubionych produktów wegetarian nie jest żadnym przypadkiem.
Kalafior to pyszne i zdrowe warzywo – Pyszności; foto: Canva
Z drugiej strony pozostało kwestia korzyści zdrowotnych wynikających z jedzenia kalafiora. Warzywo to jest bogatym źródłem składników mineralnych, takich jak fosfor, mangan, sód, potas, wapń i cynk. Zawarte w nim witaminy A, E i C działają przeciwutleniająco, sprawiając, iż kalafior jest doskonałym antyoksydantem. Tym jednak, co dietetycy najbardziej w nim cenią, jest występujący tam błonnik pokarmowy, wspierający perystaltykę jelit i dający uczucie sytości.
Przyrządzenie kalafiora bez zatykania nosa
Usmażenie kalafiora wymaga jeszcze wcześniejszego jego ugotowania, a co za tym idzie — zapełnienia mieszkania nieprzyjemnym zapachem. Ale czy na pewno jesteśmy na to skazani? Otóż nie. Kalafiora możesz też przyrządzić na inny sposób, unikając dyskomfortu zapachowego i jednocześnie nie zmieniając smaku warzywa. Jak to zrobić?
Kalafior można ugotować bez nieprzyjemnego zapachu – Pyszności; foto: Canva
Dużą miskę wyłóż rękawem do pieczenia. Z kalafiora usuń głąb, a następnie całą główkę włóż do worka foliowego. Teraz wlej do środka wrzącą wodę, dopraw łyżeczką soli i cukru, a następnie szczelnie zamknij rękaw. Po 10 minutach rozetnij folię i wyjmij mięciutkie warzywo, gotowe do dalszej obróbki i stworzenia z niego czegoś pysznego.