San Marino położone jest na terytorium Włoch pomiędzy regionami Emilia-Romania i Marche. Jest to enklawa, czyli kraj, który otoczony jest całkowicie przed jedno obce państwo. San Marino przyciąga turystów swoją ciekawą historią, atrakcjami oraz wieloma interesującymi budowlami. Co roku ten kraj odwiedza około 100 tysięcy podróżujących. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w San Marino.
Historia San Marino - co warto wiedzieć o tym miejscu?
Symbolicznym początkiem współcześnie istniejącego państwa jest moment założenia przez świętego Maryna na początku IV wieku n.e. wspólnoty religijnej na szczycie Monte Titano. Pod koniec IX wieku, tak jak wiele innych włoskich miast, taki i San Marino stało się komuną miejską. W rezultacie miało ono własny samorząd oraz ustrój zbliżony do tego, który panował w greckich miastach-państwach.
W 1291 roku San Marino uznane zostało przez Watykan jako niepodległe. Co więcej, jest to jedno z nielicznych terytoriów włoskich, które nie stało się częścią Włoch podczas jednoczenia kraju w drugiej połowie XIX wieku. Ciekawostką jest to, iż San Marino nie ma ani prezydenta, ani króla. Na czele rządu stoją za to dwaj regenci, którzy wybierani są co sześć miesięcy.
Czytaj również: To miasto idealne na jesienny city break. Z Krakowa dolecisz w godzinę za mniej niż 200 zł
Co zobaczyć w San Marino? Oto najciekawsze punkty
W San Marino nie brakuje również wielu ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, nie tylko ze względu na widoki, ale i interesujące zaplecze historyczne. Do atrakcji, które są najchętniej odwiedzane w San Marino, zaliczamy:
- Monte Titano - jest to najwyższy punkt San Marino. Ma on wysokość 739 m n.p.m. Możemy stamtąd podziwiać niesamowite widoki, ponieważ panorama rozciąga się na północny zachód od Apeninów, na wschód do wybrzeża Rimini. jeżeli trafimy na pogodny dzień, możemy również podziwiać chorwackie wybrzeże Dalmacji.
- La Rocca o Guaita - zamek ten nazywany jest często Pierwszą Wieżą. Jest to największa, ale i najstarsza z trzech twierdz, którą wzniesiono na wierzchołkach góry Monte Titano. Powstała ona w XI wieku, ale to jak teraz wygląda, jest skutkiem przebudowy z XV wieku. Tym, co przyciąga spojrzenie i dominuje cały krajobraz, jest wybudowana bezpośrednio na skale wieża. Z jej tarasu widokowego możemy podziwiać piękną panoramę, a także dwie wieże pozostałych fortyfikacji San Marino.
- Palazzo Pubblico - jest to ratusz z kwadratową wieżą zegarową. Został on zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIV wieku. Jednak w późniejszych latach był wiele razy przebudowywany oraz naprawiany. Aktualnie ratusz pełni rolę siedziby rządu republiki. Umiejscowiony jest on przy placu Piazza della Liberta, gdzie odbywa się uroczysta zmiana wart.
- Brama św. Franciszka - jest to obiekt wybudowany w XIV wieku, który dawniej był siedzibą gwardii San Marino. Dziś jest to brama wejściowa do starej części miasta. Przed budowlą stoi niewielka budka, a także wartownik, sterujący ruchem. Z tego miejsca możemy również podziwiać niesamowity widok na okolicę.
San Marino - jak się tam dostać i kiedy jechać?
W San Marino nie ma lotniska, jednak możemy tam dość sprawnie dostać się z okolicznych miast. Około 25 kilometrów stąd znajduje się port lotniczy Rimini, z którego regularnie kursują autobusy do San Marino.
Niedaleko położone jest także lotnisko we Florencji oraz w Bolonii. Do San Marino wjedziemy bez kontroli granicznej. Natomiast jeżeli chodzi o, to kiedy najlepiej wybrać się do tego miejsca, to poza miesiącami letnimi, warto odwiedzić San Marino właśnie teraz, we wrześniu lub w październiku, gdy nie ma już upałów, ale przez cały czas panuje przyjemna temperatura, oscylująca koło 18-20 stopni Celsjusza.
Zobacz też:
Ten szlak kochają rowerzyści. Aż 250 km wśród bujnej przyrody
Te małopolskie uzdrowiska kochają seniorzy. Kameralne i spokojne
To jedno z najciekawszych miejsc w Chorwacji. Turyści rzadko je odwiedzają