Jesienią myszy wchodzą do domów, jak do siebie. Zrób jedną rzecz, a wypędzisz je na dobre

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: fot. shutterstock / Wim Janssen


Myszy w domu nie należą do najbardziej ulubionych widoków domowników. Choć urocze pyszczki niektórych wzruszają, raczej wolimy, by te trzymały się od nas z daleka. Wszystko przez szkody, które po sobie zostawiają oraz szybkie powiększanie mysiej rodziny. Jak sobie z nimi poradzić?
Gdy na dworze zaczyna robić się chłodniej, rozmaite zwierzęta zaczynają poszukiwać sposobów na przetrwanie. Zagnieżdżają się w szopach, stodołach, garażach, a także we wnętrzach naszych domów - i to nie tylko w piwnicach. Każdy, kto miał z nimi do czynienia, wie, iż myszy w domu zwiastują kłopoty.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak pozbyć się papierosowego zapachu z mieszkania? Oto nasze myki


Myszy w domu to przede wszystkim "dodatkowe pyszczki do wykarmienia". Niestety karmią się same i niestety przeważnie tym, co i jemy my sami. Zaglądają do spiżarni, przegryzają woreczki lub kartony z jedzeniem. Tam, gdzie się pojawiają, zostawiają także swoje odchody. Myszy uszkadzają także kable, meble, a choćby ściany, powodując nieraz naprawdę duże straty finansowe.


Jak pozbyć się myszy?
Na rynku jest dostępnych sporo środków, które można zastosować, by pozbyć się myszy z domu. Niektórzy wciąż używają trutek, lepów lub pułapek. My jednak zachęcamy, by postawić na prewencję i odstraszanie. W sklepach możemy kupić specjalne odstraszacze elektryczne, które emitują dźwięk niesłyszalny dla ludzi, ale odczuwalny dla gryzoni. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, warto odstraszyć myszy domowymi metodami.


Myszy w domu nie należą do najbardziej ulubionych widoków domowników. fot. shutterstock / torook


Jak pozbyć się myszy? Domowe sposoby też zadziałają
Myszy w domu nie będą szukać schronienia, jeżeli nie będzie on dla nich atrakcyjny. Nie musimy jednak zmieniać obrazów ani przestawiać mebli, by zaburzały zasady feng shui. Myszy lubią bałagan, pozostawione jedzenie, nieczyszczone i niewynoszone kosze na śmieci, dziury i szczeliny w ścianach i meblach, w których łatwo się ukryć. Warto więc zadbać o te wszystkie kwestie, by gryzonie nie miały gdzie się schować, ani co jeść.


Poza kwestią porządku, myszy nie znoszą także pewnych zapachów. Skutecznie odstrasza je m.in. lawenda, mięta pieprzowa albo rumianku. Warto więc ustawić krzaczki z tymi roślinami w miejscach szczególnie narażonych na obecność gryzoni. Dobrą alternatywą jest użycie olejków eterycznych o tych zapachach np. do przemycia futryn drzwi i progów. A jak ty walczysz z niechcianymi lokatorami? jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału