Jaskinia na Špičáku / Jaskinia na Szpiczaku – zwiedzanie

czlowiekprzygoda.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: jaskinia na špičáku


Jaskinia na Špičáku

Jaskinia na Špičáku (jaskinia na szpiczaku) to kolejna turystyczna polecajka, którą mam dla Was. Idealna na jednio dniowy wypad do Czech, którą możecie połączyć z paroma innymi polecajkami, do których linki znajdziecie w tym tekście. Ponieważ wielu z Was korzysta z mojego przewodnika i coraz częściej się zdarza, iż pytacie mnie w wiadomościach prywatnych o jakieś nowe miejsca.

Więc przygotowałem dla Was kolejne można zwiedzić je z dziećmi, a sama jaskinia jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Gotowi?

Gdzie ona jest?

Zlokalizowana po Czeskiej stronie Gór Rychlebiskich czyli naszych Gór Złotych jest świetną alternatywą do naszej Jaskini Niedźwiedzia, która w okresie letnim ma bardzo wielkie obłożenie, a w samej okolicy znajdziecie jeszcze wiele atrakcji. Z tych, które opisałem to bardzo polecam Wam szlak na „Ruiny Zamku w Rychlebach” oraz szlak na „Borówkową Górę”. Jaskinia leży niecałe 80 km od Opola i możecie dojechać do niej w niecałą godzinę i dwadzieścia minut. Jaskinia na Špičáku jest drugą jaskinią po znajdującej się niedaleko Jaskini na Pomezi wschodzących w skład „Jaskiń Republiki Czeskiej”.

Korytarze o sercowatym profilu

Informacje Praktyczne

Dojazd jest dość łatwy bo można podjechać bezpośrednio autem.

W Jaskini panują też chłodne warunki okolice 8-9 stopni, więc koniecznie długi rękaw, a zmarzluchy założą długie spodnie.

Przed budynkiem do jaskini, znajduje się duży parking, na którym możecie zaparkować samochód, pod parkingiem znajduje się budynek z darmową toaletą.
W głównym budynku, jest możliwość zakupu pamiątek w postaci kamyczków czy magnesów.

Tutaj kupujemy bilety do jaskini
Parking i Wejście do jaskini

Tam również kupujemy bilety w 2024 roku cena biletów :

160 – Koron Czeskich – Bilet Normalny

130 – Koron Czeskich – Bilet Ulgowy

Jaskinia w okresie letnim jest czynna od 09.30 do 16.30

W miesiącach od Listopada do Marca – Jaskinia jest nieczynna.

Czas zwiedzania trwa ok. 30 minut i zwiedzamy z przewodnikiem.

Podobno jest przewodnik co mówi tłumaczy po Polsku, ale ja na niego nie trafiłem.

Natomiast przy zakupie biletu, proszę koniecznie upomnijcie się o „Audio Przewodnik” ze słuchawkami – bo jak tego nie zrobicie to czeka Was zwiedzanie jaskini z przewodnikiem opowiadającym po Czesku.

Zwiedzanie jaskini na Špičáku jest o równych godzinach czyli 10.00, 11.00, 12.00

Oczywiście jest możliwość zakupu biletu on line – link znajdziecie tutaj.

Stronę warto również obserwować bo na weekendy jest organizowane zwiedzanie z przewodnikiem mówiącym po Polsku.

Trasa Zwiedzania jaskinia na Špičáku

Zwiedzanie zaczyna się ławeczkach obok budynku, podjedzie do Was przewodnik i wasza podróż do wnętrza jaskini zaczyna się schodząc w dół wąskim przejściem do labiryntu korytarzy i szczelin.

Jaskinia na Špičáku ma pierwszą historyczną wzmiankę w 1430 roku co czyni z niej jedną z najstarszych udokumentowanych jaskiń w Europie Środkowej. Słynie ona z dwóch rzeczy.

Takim wąskim korytarzem schodzimy do jaskini
Część trasy prowadzi przez tak ciasne korytarze.

Pierwsza to są korytarze o sercowatym profilu, a druga z aktywności człowieka.

Ponieważ jaskinia służyła kiedyś służyła za schronienie dla osób, które były prześladowane.

I na fragmentach skał i sufitów znajdziecie zachowały się napisy, inicjały, a choćby malowidło z ukrzyżowaniem Chrystusa.

Na ścianach są widoczne napisy, które parę set lat temu zostawili ukrywający się tu ludzie.

Jaskinia na Špičáku jest długa na 410 metrów ale do zwiedzania jest oddana trasa o długości 230 metrów.

Przewodnik prowadzi nas przez przyciemnione korytarze jaskini, zatrzymując się co chwila i świeci po suficie latarką pokazując malunki na jej ścianach i suficie. Podobno najstarszy malunek w jaskini datowany jest na rok 1519r.

Potem podziwiamy sercowate korytarze jaskini, a choćby część trasy prowadzi przez jeden z nich. Największe pomieszczenie jaskiniowe to sala Rippera, której nazwa się wzięła od autora pierwszej mapy jaskini.
W niej właśnie znajduje się tunel o sercowatym profilu. Rozwój sercowatych tuneli w jaskini zawdzięczamy topnieniu lodowca, którego wody nadały tak charakterystyczny profil. A same korytarze zostały wyżłobione przez wodę, aż 350-380 milionów lat temu.

Olek i Maks zawsze w formie – odrobinę później żałowali, iż długich spodni nie ubrali

W trakcie zwiedzania przewodnik jeszcze zgasi światło abyśmy poczuli panujący tam klimat, a na samym końcu zostanie puszczona muzyka, która będzie się odbijać od sercowatych ścian jaskini.

Jaskini na Špičáku Podsumowanie

Byłem pozytywnie zaskoczony zwiedzaniem. Wszystko dopięte na ostatni guzik i tak szczerze mówiąc grupy są bardzo małe i kameralne. Przed budynkiem jest mini plac zabaw, gdzie dzieciaki mogą się pobawić czekając na swoją kolej. W moim osobistym odczuciu jest to dobra konkurencja do naszej Polskiej Jaskini Niedźwiedzia, która ma zawsze pełne obłożenie.

Wyjście z Jaskinii
Idź do oryginalnego materiału