Jaroměřice nad Rokytnou – pałac i kościół św. Małgorzaty

tymrazem.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Jaroměřice nad Rokytnou


Jaroměřice nad Rokytnou to miasto w Republice Czeskiej, które na turystycznym szlaku zaznaczyło się mocno dwoma obiektami, które wraz z ogrodem tworzą niesamowity i wart odwiedzenia kompleks.

Jaroměřice nad Rokytnou to stosunkowo niewielkie miasto, bo tego populacja liczy około 5 000 osób. Po raz pierwszy wzmiankowane ono jest w dokumentach w 1325 roku i na przestrzeni lat należało do różnych rodów.

Jaroměřice nad Rokytnou – lokalizacja

Jaroměřice nad Rokytnou położone są w kraju (regionie) Vysočina w Republice Czeskiej. Pałac i kościół św. Małgorzaty oraz otaczające ogrody zlokalizowane są w centrum miasta. Sporo miejsc do zaparkowania samochodu znajdziecie na placu przed pałacem – nám. Míru.

Najbliższymi większymi miastami są Trzebicz (ok. 15 km), stolica regionu Jihlava, oddalona o 45 kilometrów, Brno oddalone o 75 kilometrów oraz Znojmo, od którego dzieli nas około 30 kilometrów.

Kościół św. Małgorzaty

Kościół św. Małgorzaty jest elementem całego założenia pałacowego. Świątynia połączona jest z pałacem i znajdują się w niej pokoje dla właścicieli, którzy nie musieli opuszczać budynku, aby udać się na mszę.

Obecną formę kościół uzyskał w 1737 roku, ale świątynia na tym miejscu, według niektórych badaczy znajdowała się już 400 lat wcześniej. W 1631 roku poprzedni kościół spłonął wraz ze sporą częścią miasta i pałacu. Obecny wygląd świątynia zawdzięcza podobnie jak pałac, Janowi Adamowi Questenberkowi. Architektem kościoła była Johann Lucas von Hildebrandt lub Jakub Prandtauer.

Obiekt opiera się na 8 filarach i ma około 20 metrów średnicy. Zwieńczeniem kościoła jest kopuła, której wierzchołek znajduje się 44 metry na ziemią. Do zwiedzania możliwe są wnętrza kościoła z wejściem na chór. Możliwe jest także wejście na jedną z wież kościelnych. Już od samego wejścia, możemy podziwiać malowidło za głównym ołtarzem, a jest nim „Stworzenie świata” autorstwa Františka Antonína Findta.

Kościół na przestrzeni lat niszczał, a jego stan był bardzo kiepski. W połowie XX wieku jego renowacja rozpoczęła się dzięki panu Václavowi Küchlerowi. W dziele rekonstrukcji uczestniczyli mieszkańcy Jaroměřice nad Rokytnou i okolic. Ostatnia duża renowacja natomiast rozpoczęła się w 2019 roku. Dotyczyła ona całej konstrukcji, dachu, a podczas prac przywrócono także kościołowi kolor taki jak elewacja całego pałacu. Po zakończeniu prac w kościele znalazł się nowy ołtarz, chrzcielnicą i ambona, autorstwa rzeźbiarza Omara Olivy.

W kościele mamy możliwość zwiedzania go jedną z dwóch tras. Pierwsza obejmuje takie obszary jak historia, nawa, stara zakrystia, oratorium hrabiowskie, depozytariusz, Stalle chóru, chór, model 3D kopuły. Druga jest nieco krótsza. Zwiedzanie możliwe jest w kwietniu w soboty i niedziele od 9.00 do 15.00, w maju i czerwcu od wtorku do niedzieli od 9.00 do 16.00, od lipca do sierpnia – od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00, we wrześniu od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 16.00, a w październiku w soboty i niedziele od 9.00 do 15.00. W pozostałych miesiącach zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszej rezerwacji.

Bilet na trasę pierwszą kosztuje 170 CZK dla osoby dorosłej i 90 CZK ulgowy. Możliwy jest zakup biletu rodzinnego za 450 CZK. Wstęp na wieżę, o ile chcecie tylko tam wejść, kosztuje 40 CZK.

Niezwykły sufit

Kościół św. Małgorzaty z zewnątrz robi wrażenie, ale to wnętrze jest prawdziwą perełką. Stojąc na środku świątyni musicie spojrzeć w górę, gdzie na kopule kościoła znajduje się niesamowite malowidło. Dzieje się na nim dużo, a postacie i cnoty boskie możecie zobaczyć na opisie poniżej.

Autorem obrazu jest Karl František Tepper, a powstał on w 1734 roku. Renowacji całego fresku, którego powierzchnia wynosi około 450 metrów kwadratowych, dokonał zespół pod kierownictwem Jana Knorra, a efekty tych prac możemy oglądać dzisiaj.

Jaroměřice nad Rokytnou – niezwykły sufit w kościele św. Małgorzaty

Pałac

Pałac Jaroměřice nad Rokytnou to barokowa budowla, którą wielu uznaje za jedną z najpiękniejszych tego typu w Europie Środkowej. Pałac ten jest własnością państwa i posiada status Narodowego Zabytku Kultury. Nie bez powodu nazywany bywa „Czeskim Wersalem”.

Niektórzy badacze twierdzą, iż na miejscu dzisiejszego kompleksu stała wcześniej średniowieczna twierdza. Nie ma jednak wzmiankach o niej w żadnych dokumentach. Pierwotnie był to obiekt renesansowy, ale późnej został przebudowany. Swój dzisiejszy wygląd pałac zawdzięcza przebudowie, za którą odpowiedzialny był ostatni z Questenberków – Jan Adam. W ramach tej przebudowy powstał także wspomniany za chwilę park (ogród). Za prace architektoniczne odpowiadał austriacki architekt Jakob Prandtauer.

Jaroměřice nad Rokytnou były wtedy centrum kulturalnym i towarzyskim regionu. Działały tam biblioteka, galeria, teatr czy też orkiestra. Pamiątką po muzycznej przeszłości pałacu jest organizowany dzisiaj Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Petra Dvorského. W 1730 roku odbyła się tu premiera pierwszej czeskiej opery pt. „O założeniu miasta Jaroměřic” Antonína Míčy.

Po II Wojnie Światowej majątek otrzymały Czechosłowackie Koleje Państwowe, które urządziły w nim miejsce wypoczynku i rekreacji.

Pałac Jaroměřice nad Rokytnou często występuje w produkcjach filmowych. Wśród nich należy wymienić takie filmy jak Czerwony Bokser, Twarz anioła, Skarb hrabiego Chamare czy Maria Teresa.

Pałac czynny jest w różnych godzinach, w zależności od sezonu. W lipcu i sierpniu od 9.00 do 18.00 od wtorku do niedzieli, w maju, czerwcu i wrześniu od 9.00 do 17.00 od wtorku do niedzieli, w kwietniu i październiku w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 16.00 (w tych miesiącach grupy zorganizowane mogą rezerwować również w inne dni). Pałac od listopada do marca jest całkowicie zamknięty.

Do dyspozycji gości są trzy trasy. Nie udało mi się odwiedzić wnętrza, bo niestety przybyliśmy za późno, ale kilka słów o nim mam. Trasa pierwsza obejmująca wnętrza hrabiowskie trwa około 40 minut i kosztuje dla osoby dorosłej 180 CZK, bilet ulgowy kosztuje natomiast 140 CZK (dzieci do 17 roku życia płacą 50 CZK). Trasa druga obejmuje pokoje gościnne i kuchenne i trwa około 25 minut. Bilet na tę trasę kosztuje dla osoby dorosłej 140 CZK, ulgowy 110 CZK (dzieci do 17 roku życia 40 CZK). Trasa trzecia zatytułowana jest „Zabawki ze strychu”, a bilet na nią kosztuje 80 CZK niezależnie od zwiedzającego. Trasa pierwsza i druga obejmuje przewodnika, trasę trzecią zwiedzamy samemu.

Jaroměřice nad Rokytnou – widok na pałac z ogrodów

Ogrody

Pałacowy ogród, który nazywany jest też parkiem łączy w sobie dwa style – ogrodu francuskiego z ogrodem angielskim. Przecina go rzeka Rokytna, której miasto zawdzięcza również część swojej nazwy. Cały kompleks ma powierzchnię około 9 hektarów.

Wstęp do ogrodów jest darmowy. Otwarte są one od kwietnia do września w godzinach 7.00 – 20.00 oraz od października do marca w godzinach 8.00 – 17.00.

Pałac Jaroměřice nad Rokytnou – most nad rzeką Rokytnou w ogrodzie

Co w okolicy?

Kraj Wysoczyna obfituje w interesujące miejsca. Kilka z nich wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co jest znaczącym wyróżnieniem. Zaczynając od miejsc z ww. listy, to koniecznie musicie odwiedzić Trzebicz. Znajdująca się tam dawna dzielnica żydowska oraz Bazylika św. Prokopa robią spore wrażenie. Niedaleko macie również Telcz. Kolorowe kamienice na głównym placu i imponujące wnętrza pałacu na pewno się Wam spodobają. A ostatnim miejscem z listy UNESCO jest Zdziar nad Sazawą, gdzie na Zielonej Górze czeka na Was wyjątkowe sanktuarium św. Jana Nepomucena. Tuż obok niego warto odwiedzić także pałac z Muzeum Nowej Generacji.

Wysoczyna ma jednak dużo więcej ciekawych miejsc spoza listy. Jaroměřice nad Rokytnou są jednym z nich, ale warto wymienić m.in. także Lipnice nad Sazavou. Niezwykłe ruiny zamku, położone nieopodal zalane kamieniołomy z fascynującymi rzeźbami i Muzeum oraz grób Jaroslava Haszka to podstawowe powody, dlaczego warto tam zajrzeć. Miejsc takim mogę wymienić jeszcze sporo! Svetla nad Sazavą z niezwykłym pałacem czy zamek Roštejn to kolejne obiekty, które pod rozwagę powinniście wziąć!

Warto odwiedzić?

Jaroměřice nad Rokytnou to niezwykłe miejsce! Połączenie architektury pałacowej, niezwykłego wnętrza kościoła i pięknie utrzymanego ogrodu sprawia, iż ni można ominąć tej lokalizacji, będąc w okolicy! Spokojnie zarezerwujcie pół dnia na zwiedzanie, aby nic Wam nie umknęło!

Idź do oryginalnego materiału