Japandi i boho w Tarnowskich Górach – wnętrze dla Kasi, Adama i ich kota

plndesign.pl 2 miesięcy temu

Wnętrze, które wymyka się trendom i doskonale wyraża osobowość inwestorów – taki cel postawiła sobie Daria Lukoszczyk z pracowni Outline Wnętrza, pracując nad projektem „Natural Wood and Industrial”. Parterowy dom w Tarnowskich Górach w harmonijnej aranżacji urzeka ciepłem i nowoczesną elegancją. Wszystko dzięki unikalnemu połączeniu industrialnej surowości z kojącą potęgą naturalnych materiałów oraz form w stylach japandi i boho. Oryginalne wnętrza 97-metrowego domu, stworzone dla pary z kotem sfotografował Bartosz Trybus.

Paleta kolorów i materiałów inspirowanych naturą – nieoczywiste połączenia w projekcie „Natural Wood and Industrial”

Parterowy dom w Tarnowskich Górach w harmonijnej aranżacji został stworzony z myślą o Kasi, Adamie oraz ich kocie. Inwestorom zależało na otwartych, przestronnych wnętrzach, urządzonych w sposób funkcjonalny, bez zbędnych elementów i przepychu. Początkowo myśleli o minimalistycznej aranżacji z odrobiną granatu, jednak widząc pierwsze wersje projektu, stwierdzili, iż nie pasuje ona do ich osobowości ani potrzeb. Finalnie zdecydowali się pójść w kierunku ciepła i naturalności. Współpracując z Darią Lukoszczyk nad nową koncepcją odważyli się wyjść poza utarte schematy i postawić na unikalną mieszankę stylów.

Salon z białą sofą, dużą rośliną doniczkową, stolikiem kawowym i fotelami

Do nietypowych decyzji należało m.in. pozostawienie betonowego sufitu oraz zagruntowanych tynków gipsowych na wszystkich ścianach. Surową bazę, dopełnioną przez betonową posadzkę, przełamało wyposażenie wykonane w całości z naturalnych materiałów, takich jak drewno dębowe, rattan, wiklina oraz kamień. Kontynuację naturalnej palety stanowią lekkie, lniane zasłony i okazałe rośliny doniczkowe. W ten sposób powstała kojąca i przytulna aranżacja oparta na łagodnych odcieniach beżu i szarości. Kolorom ziemi towarzyszą industrialne czernie, a odrobinę eleganckiego błysku wprowadza szczotkowana miedź.

97-metrowy parterowy dom w Tarnowskich Górach w harmonijnej aranżacji – starannie wyselekcjonowane wyposażenie

Architektka z pracowni Outline Wnętrza doskonale zdawała sobie sprawę, jak ważne jest pierwsze wrażenie, które zyskujemy tuż po przekroczeniu progu domu. W związku z tym projektując nietypowy, bardzo długi przedpokój, zaproponowała drewniane ażurowe fronty typu shutters, za którymi ukryto zarówno pojemną zabudowę, jak i wejście do spiżarki. Dzięki nim udało się uniknąć wrażenia monotonii i przygnębienia. Spore wyzwanie stanowił również dobór oświetlenia, które nie ingerowałoby w konstrukcję sufitu. Finalnie w całym domu zastosowano funkcjonalne szynoprzedowy.

Długi przedpokój z oświetleniem sufitowym

Korytarz prowadzi prosto do otwartej strefy dziennej, z którą inwestorzy wiązali konkretne oczekiwania. Jednym z najważniejszych elementów był dla nich duży stół jadalniany, mogący pomieścić całą rodzinę. Wykonany na indywidualne zamówienie mebel wyróżnia się drewnianym blatem o nieregularnych krawędziach oraz czarnymi nogami w formie pająka. Uwagę zwraca też wyselekcjonowane wyposażenie części wypoczynkowej, gdzie obok sporego narożnika stanął stylowy fotel z ekoskóry, a nad szafką RTV zamiast telewizora znalazło się miejsce na projekcje z rzutnika. Kropką nad „i” jest wymarzony przez inwestorkę wolnostojący kominek typu koza.

Kuchnia i łazienka w czerni – jak z pomocą ciemnych kolorów stworzyć domowe spa w stylu japandi?

Dopełnienie strefy dziennej stanowi równie minimalistyczna kuchnia. Jedną ze ścian pokryła sięgająca aż do sufitu zabudowa, w której ukryto lodówkę, piekarnik oraz spiżarkę z wysuwanymi szufladami. Dzięki temu, iż na przeciwległej ścianie mieści się okno, możliwe było zastosowanie w tej części jednolitych, ciemnych frontów. Na tle matowej czerni wyróżniają się eleganckie uchwyty w odcieniu szczotkowanej miedzi. Dla równowagi szafki dolne i wiszące wykonano z forniru dębowego, a pomiędzy nimi znalazła się niezwykle subtelna, geometryczna mozaika od firmy Dunin, kontrastująca z blatem ze spieku w kolorze grafitowym.

Nowoczesna kuchnia z drewnianymi i czarnymi frontaami

Ciemne barwy wykorzystano również w aranżacji łazienki, która miała stać się miejscem relaksu, wyciszenia i ukojenia. Czerń na ścianach zrównoważyła szara posadzka oraz odrobina drewna. W „domowym spa” nie mogło zabraknąć wygodnej wanny. Tłem dla wolnostojącej, eleganckiej formy, wykonanej z konglomeratu, stały się płytki imitujące kamień od Ceramica Fioranese. We wnętrzu znalazło się także miejsce na ukrytą za drzwiami przesuwnymi strefę prysznicową, którą wykończono drewnopodobnymi płytkami Ibero. Rolę biżuterii wnętrza pełni ponownie szczotkowana miedź – w postaci armatury Omnires.

Wnętrza, które sprzyjają skupieniu i wyciszeniu – funkcjonalność i ergonomia

Drugim miejscem wypoczynku jest intymna sypialnia, której centrum stało się sporych rozmiarów drewniane łóżko. Mebel wyróżnia się konstrukcją, która stwarza wrażenie unoszenia się nad ziemią. Uwagę zwraca także odrębne, rattanowe wezgłowie, stanowiące ukłon w stronę estetyki japandi, oraz dekoracyjne lustro w organicznym kształcie. Dzięki zastosowaniu minimalistycznych szafek nocnych oraz rezygnacji ze zbędnych bibelotów udało się stworzyć prawdziwą oazę wyciszenia. Wszystkie rzeczy zostały ukryte w wydzielonej z sypialni garderobie. Tam oprócz pojemnej zabudowy stanęła również toaletka z lustrem.

Łóżko z rattanowym zagłówkiem, obrazem na ścianie i lampami nocnymi

Ostatnim pomieszczeniem w 97-metrowym domu jest gabinet należący do Adama. Oprócz wygodnego miejsca do pracy udało się tu zmieścić kolejną zabudowę oraz rozkładaną kanapę, dzięki czemu w razie potrzeby, wnętrze pełni rolę gościnnej sypialni. Stylistycznie gabinet stanowi kontynuację palety kolorów i materiałów stosowanych w całym domu, dzięki czemu sprzyja on skupieniu na wykonywanych zadaniach. To właśnie konsekwencja sprawia, iż parterowy dom w Tarnowskich Górach w harmonijnej aranżacji z powodzeniem łączy industrialną surowość z ciepłem stylu japandi.

Projekt: Daria Lukoszczyk – Outline Wnętrza | outlinewnetrza.pl
Zdjęcia: Bartosz Trybus

Zobacz również:

Tu rządzi sztuka! Zobacz 290-metrowy dom na katowickim Osiedlu Ptasim
Remont podwarszawskiego domu dla kolekcjonerów

Idź do oryginalnego materiału