Fryzjerzy i eksperci stylizacji włosów podczas szkoleń poznają wiele technik ścinania kosmyków, które wykorzystują później w swojej pracy. Metodę obcięcia pukli dopasowuje się do fryzury, którą stylista chce uzyskać, rodzaju włosów, a także indywidualnych upodobań, co do metod pracy. Aby ułatwić to zadanie poniżej przedstawiamy najpopularniejsze techniki strzyżenia i włosów i opisujemy, na czym polegają.
Włosy można strzyc zarówno na sucho, jak i mokro. Nie każda technika obcinania sprawdza się w każdym wypadku, dlatego poszczególne z nich powinno się wykorzystywać na wilgotnych puklach lub tuż po ich umyciu. Innych nie stosuje się z kolei na włosach suchych. Eksperci, aby tworzyć wyszukane fryzury powinni poznać jak najwięcej technik strzyżenia, kąty skracania włosów, a także korzystać z najwyższej jakości narzędzi.
Jakie są kąty strzyżenia włosów?
Różne kąty skracania włosów pozwalają osiągnąć odmienne efekty stylizacji. Jakie możemy wyróżnić?
- 30° – pozwala na wykonanie wielu rodzajów tradycyjnego strzyżenia.
- 45° – umożliwia tzw. teksturowanie.
- 60° – pod tym kątem wykonuje się gradację i „wskazywanie”.
- 90° – wykorzystuje się do palcowania, przerzedzania i strzyżenia tępego.
- 180° – używa się do cięcia na czubku
Techniki strzyżenia włosów – poznaj podstawowe rodzaje
Strzyżenie na prosto – polega na cięciu, które gwarantuje idealną linię włosów. Jej zaletą jest wyrównanie pukli i poszarpanych oraz rozdwojonych końcówek, dzięki czemu pasma wydają się gęstsze i grubsze. Takie cięcie wykonuje się nożyczkami lub maszynką do strzyżenia.
Cieniowanie – pozwala nadać fryzurze lekkość, a także naturalny wygląd. Cięcie to wykorzystuje się przy różnego rodzaju stylizacjach. Można stosować je zarówno na prostych, jak i kręconych lub falowanych puklach. Taki sposób strzyżenia wykonuje się dzięki ząbkowania, degażowania czy cieniowania piórkowego.
Gradacja – pozwala na dodanie włosom objętości. Dzięki temu cięciu można stworzyć np. fryzurę boba. W tej technice przechodzi się od krótszych do dłuższych włosów przy twarzy. Efektem jest wizualnie ciężka fryzura.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Air Touch – co to?
Miękkie i gładkie zakończenia włosów
Strzyżenie na gorąco – wykorzystuje podgrzane nożyczki w celu uszczelnienia końcówek pasm podczas podcinania, a także dodania włosom objętości W tej metodzie przeciąga się ostrza po długości kosmyków. Ze względu na wykorzystanie wysokich temperatur technika ta wymaga sporej wprawy i doświadczenia, aby była bezpieczna zarówno dla fryzjera, jak i klientów.
Strzyżenie z wykorzystaniem maszynki – stosuje się ją w stylizacji zarówno damskich, jak i męskich fryzur. Pozwala na bardzo równe i dokładne przecięcie włosów, a także łatwe dopasowanie długości cięcia. Można ją wykorzystywać zarówno przy grubych i gęstych włosach, jak i tych cienkich, chociaż łatwiej stosuje się ją w drugim przypadku. Dzięki zastosowaniu tej metody końcówki włosów pozostają miękkie i przyjemne w dotyku.
Techniki strzyżenia włosów, które mogą przydać się każdemu ekspertowi
Strzyżenie na czubku – polega na przycinaniu tylko końców włosów bez ingerowania w ich strukturę na długości pasm. Dzięki zastosowaniu tej metody zachowuje się kształt włosów, a także objętość. Jest to sposób na przycinanie pukli, gdy klientowi zależy tylko na niewielkiej zmianie. Polecana jest także posiadaczom kręconych pasm.
Strzyżenie slajdów – wykonuje się je na grubych, gęstych i mocnych włosach. Nie jest polecane do cienkich, rzadkich i zniszczonych pukli. W tej metodzie nożyczki są lekko otwarte, ustawia się je ukośnie, a cięcie rozpoczyna się w połowie długości przechodząc płynnie w dół, do końca włosów. Dzięki tej metodzie można nadać większej lekkości bardzo gęstym włosom.
Cięcie „tępe” – jest to metoda chętnie wykorzystywana przez fryzjerów najczęściej w stylizacji rzadkich i delikatnych włosów, w której nożyczki układa się pod zerowym kątem. Technika te nazywana jest także strzyżeniem klubowym. Cięcie tępe wykorzystuje się do obcinania włosów z boku lub w górnej części. Pozwala ona osiągnięcie mieszanego efektu stylizacji bez konieczności teksturowania. Włosy należy odsunąć od głowy i przyciąć końcówki.
Strzyżenie „na żywo” – polega na nieregularnym przycinaniu pukli. Stosuje się je głownie do włosów kręconych, aby dodać im objętości i stworzyć naturalną fryzurę. Część włosów pozostaje przy takim strzyżeniu dłuższa niż inne partie.
Strzyżenie brytyjskie – jest bardzo dokładne i precyzyjne. W jego efekcie na włosach powstają ostre krawędzie i geometryczna fryzura.
Postaw na trwałe nożyczki i maszynki
W pracy fryzjera doskonałe nożyczki do włosów, degażówki i maszynki są bardzo ważnym narzędziami pozwalającymi osiągać upragnione rezultaty. Z tego powodu warto wybierać te najwyższej jakości, które ułatwią nam pracę i posłużą przez długi czas. W naszej hurtowni fryzjerskiej oferujemy akcesoria znanych na całym świecie profesjonalnych marek. Pozwolą ci one osiągnąć rewelacyjne rezultaty. W sklepie fryzjerskim Trena.pl znajdziesz takie marki jak: Jaguar, Witte, Kiepe, Fox czy Viva.
Modelami, na które warto zwrócić uwagę są profesjonalne nożyczki fryzjerskie Fox Angel Wings. Produkt ten został manualnie wykonany ze stali nierdzewnej. Wyposażony jest w bardzo trwałe i ostre ostrze. Ma regulowaną śrubę, która umożliwia dopasowanie nożyczek do własnych potrzeb podczas pracy.
Kolejnym produktem są profesjonalne jednostronne degażówki Kiepe Cut Pro 36, które wykonane są z chromowo-węglowej stali nierdzewnej. Mają one 36 zębów i współczynnik cięcia wynoszący 30%, a także stoper między uchwytami. Ten bardzo trwały produkt posłuży ci przez bardzo długi czas i pozwoli na stworzenie wyszukanych fryzur.
Pełną ofertę nożyczek fryzjerskich w naszym sklepie fryzjerskim znajdziesz tutaj.
Jeśli chodzi o maszynki fryzjerskiej to ich oferta na naszej stronie jest bardzo szeroka. Do chętnie wybieranych przez ekspertów modeli należy m.in. Wahl Legend. Produkt jest jednym z najmocniejszych z oferty tej marki. Pozwala na precyzyjne cięcia, cieniowanie i subtelne przejścia. Umożliwia regulację strzyżenia w zakresie od 0,5 do 2,9 mm. Maszynka została wyposażona w chromowane ostrze ze stali nierdzewnej. Umożliwia wielogodzinną ciągłą pracę.
Warto poznać jak najwięcej metod cięcia włosów, aby z powodzeniem móc wykorzystywać je w pracy. Należy przy tym sięgać po najwyższej jakości profesjonalne narzędzia, które pozwolą uzyskać oczekiwane rezultaty.