Jakie są główne różnice między tradycyjnymi szkłami a soczewkami Stellest Essilor?

beskidzka24.pl 3 godzin temu

W ostatnich latach coraz większą uwagę poświęca się skuteczności korekcji wzroku oraz profilaktyce i spowalnianiu progresji wad, szczególnie krótkowzroczności. Wzrost częstości występowania miopii sprawił, iż producenci soczewek okularowych zaczęli opracowywać innowacyjne rozwiązania, mające na celu zarówno poprawę ostrości widzenia, jak i aktywną kontrolę rozwoju wady wzroku. Jedną z takich nowatorskich propozycji są szkła Stellest od marki Essilor®. W tym artykule przyjrzymy się, czym różnią się one od tradycyjnych szkieł okularowych oraz dlaczego warto je wybrać, jeżeli u dziecka zdiagnozowano krótkowzroczność.

Czym są soczewki Stellest Essilor?

Soczewki Stellest marki Essilor® zostały opracowane specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży, u których krótkowzroczność może się stosunkowo gwałtownie pogłębiać. W odróżnieniu od tradycyjnych szkieł, soczewki Stellest mają wbudowaną technologię, która jednocześnie koryguje ostrość widzenia, a także działa na procesy w oku odpowiedzialne za postęp krótkowzroczności. Głównym celem jest kontrola wzrostu gałki ocznej, a co za tym idzie – spowolnienie progresji wady.

Podstawowe założenia soczewek Stellest:

  • Zastosowanie stref mikrosoczewkowych tworzących określony wzór optyczny.
  • Optymalne ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówce w celu w kontroli rozwoju wady.
  • Maksymalny komfort noszenia, nieznacznie różniący się od tego, który oferują dopasowane okulary dla dzieci ze szkłami o ujemnych mocach optycznych.

To innowacyjne podejście powstało w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na metody hamujące coraz częstszy i szybszy rozwój krótkowzroczności w młodym pokoleniu.

Różnica w podejściu do korekcji i kontroli krótkowzroczności

Główne różnice między tradycyjnymi szkłami a Stellest Essilor sprowadzają się do kwestii aktywnego hamowania progresji krótkowzroczności oraz zaawansowanej konstrukcji soczewek, która umożliwia ostrzejsze widzenie. Inwestycja w nowoczesne soczewki okularowe Stellest do kontroli miopii może się okazać znakomitym wyborem – gwarantuje bowiem nie tylko lepszy komfort widzenia, ale także lepsze rokowania co do dalszego rozwoju krótkowzroczności.

Korekcja wady a kontrola postępu krótkowzroczności

Tradycyjne szkła korygują wadę wzroku i zapewniają prawidłową ostrość widzenia, ale zwykle nie mają bezpośredniego wpływu na postęp krótkowzroczności. Oznacza to, iż gałka oczna wciąż może wydłużać się w niekontrolowany sposób, a to w konsekwencji prowadzi do zwiększania się mocy ujemnej (minusowej) i konieczności wymiany okularów na mocniejsze.

Soczewki okularowe Stellest zostały zaprojektowane tak, aby nie tylko korygować ostrość widzenia, ale także wpływać na fizjologiczny mechanizm odpowiedzialny za wydłużanie się gałki ocznej. W efekcie mają one za zadanie spowolnić lub wręcz zahamować narastanie krótkowzroczności.

Specjalna strefa mikrosoczewkowa

Tradycyjne szkła nie posiadają żadnej dodatkowej, specjalnej strefy odpowiedzialnej za kontrolę progresji wady. Soczewki okularowe Stellest wykorzystują technologię H.A.L.T. (Highly Aspherical Lenslet Target). Opiera się ona na stosowaniu pierścieni składających się z 1021 niewidzidzialnych mikrosoczewek, które tworzą przed siatkówką obszar rozogniskowania spowalniający progresję krótkowzroczności.

Oddziaływanie na ogniskowanie obrazu

Tradycyjne szkła zapewniają ostrość widzenia poprzez dopasowanie mocy sferycznej do potrzeb użytkownika, ale nie uwzględniają subtelnych zjawisk optycznych, które mogą wpływać na rozwój wady.

Soczewki Stellest uwzględniają kształt gałki ocznej i rozkład promieni świetlnych zarówno w strefie centralnej, jak i obwodowej. Dzięki temu promienie padają na siatkówkę w sposób optymalny, co ma na celu minimalizację bodźców prowokujących wzrost gałki ocznej i rozciąganie się siatkówki.

Skuteczność w kontroli krótkowzroczności

Najważniejszą zaletą szkieł okularowych Stellest od Essilor®, która odróżnia je od tradycyjnych szkieł dla krótkowidzów, jest udowodniona klinicznie zdolność spowalniania progresji krótkowzroczności. Według badań dzieci stosujące soczewki z technologię „H.A.L.T.doświadczają znacznie wolniejszego wzrostu wady w porównaniu do dzieci noszących konwencjonalne okulary. Szkła Stellest są w stanie spowolnić rozwój miopii średnio o 67%.

Najważniejsze znaczenie ma innowacyjna konstrukcja z mikrosoczewkami, umożliwiająca prawidłowe ogniskowanie obrazu na siatkówce i w strefach jej obwodu, w celu ograniczenia niekorzystnych bodźców do wydłużania gałki ocznej. Tradycyjne szkła nie kontrolują tego zjawiska, przez co u części osób krótkowzroczność może postępować stosunkowo szybko.

Dla kogo przeznaczone są szkła okularowe Essilor® Stellest?

Soczewki Stellest stworzono głównie z myślą o dzieciach i młodzieży z krótkowzrocznością. W tej grupie wiekowej wada potrafi się stosunkowo gwałtownie pogłębiać, a to wymusza częste zmiany okularów, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko powikłań w przyszłości, takich jak choroby siatkówki czy zwyrodnienia oka.

Najważniejsze grupy docelowe:

  • Dzieci w wieku szkolnym, u których zdiagnozowano krótkowzroczność na wczesnym etapie.
  • Dzieci, które już noszą okulary korekcyjne z powodu krótkowzroczności, mogą skorzystać z soczewek Stellest.
  • W przypadkach, gdy krótkowzroczność u dziecka stale się pogłębia, soczewki Stellest mogą znacząco spowolnić ten proces.

Warto jednak pamiętać, iż w każdym przypadku dobór soczewek Stellest powinien się odbywać w certyfikowanych salonach optycznych po konsultacji z optometrystą, który oceni możliwości zastosowania tej technologii.

*Soczewki okularowe Stellest służą do korekcji i spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci. Producent Essilor International Podmiot prowadzący reklamę: Eurooptyka s.c. Ewa Flak, Robert Flak w Krakowie

To jest wyrób medyczny, używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Idź do oryginalnego materiału