Jakie rośliny można w naszym klimacie hodować w szklarni przez cały rok?

ogrodosfera.pl 1 miesiąc temu

Szklarnie ogrodowe koło domu cieszą się stale rosnącą popularnością i z roku na rok zdobywają coraz większe grono zwolenników. Polska leży w strefie o klimacie umiarkowanym i posiada odpowiednie warunki do uprawy wielu rodzajów zarówno warzyw, owoców jak i kwiatów, a okres ich wegetacji wydłuża się rokrocznie. Stąd pokusa, aby nie rezygnować z uprawy na czas zimowy, tylko po prostu przenieść ją do przydomowej szklarni. o ile chcesz dowiedzieć się jakie rośliny można uprawiać w szklarni przez cały rok w naszym klimacie to ten artykuł jest dla Ciebie - dzisiaj garść podstawowych informacji o tym jakie mamy rodzaje szklarni, gdzie lokalizować szklarnię koło domu, jakie rośliny przewidzieć do szklarni?

Świeże zioła w szklarni przez cały rok

Zioła to podstawa smacznej i zdrowej kuchni. Któż z nas nie chciałby mieć świeżych ziół prosto z ogródka… w środku zimy? Teraz to jest możliwe! Zioła należą do najpopularniejszych roślin uprawianych w szklarniach ogrodowych koło domu. Wśród nich wymienić można na pewno bazylię, miętę, szczypiorek czy tymianek. Te rośliny świetnie radzą sobie choćby w niższych temperaturach.

Jakie warzywa można uprawiać zimą w szklarni?

Bardzo dobrze w szklarni zimową porą poradzą sobie również rośliny takie jak sałata – masłowa czy lodowa – oraz inne warzywa liściaste: rukola, szpinak, roszponka czy kapusta pekińska. Dalej, już nieco o spowolnionym tempie wzrostu, pojawiają się warzywa korzeniowe, takie jak pietruszka, marchewka, buraki czy rzodkiewka.

Dostosowanie szklarni do różnych gatunków roślin

Możliwa jest oczywiście uprawa wielu innych roślin w przydomowej szklarni ogrodowej. Jednak wymaga to już większego zaangażowania z naszej strony i dostosowania szklarni do warunków, jakich potrzebują dane rośliny. W zależności od roślin, jakie wybierzemy do uprawy, konieczne może być ogrzewanie szklarni w okresie zimowym, wentylowanie jej lub dodatkowe doświetlanie roślin, jeżeli tego akurat będą potrzebować.

Szklarnia jako ogród zimowy

Ogrodowa szklarnia koło domu świetnie sprawdzi się również w roli ogrodu zimowego dla roślin, które źle znoszą niższe temperatury na zewnątrz. o ile akurat nie planujemy większych upraw w naszej szklarni, możemy z powodzeniem wykorzystać ją jako ogród zimowy i przenieść do niej rośliny takie jak pelargonie, begonie czy fuksje. To również dobra opcja dla mniejszych drzewek cytrusowych lub coraz popularniejszych w Polsce drzewek oliwnych.

Gdzie najlepiej postawić szklarnię?

Nie bez znaczenia w uprawie roślin w szklarni koło domu jest jej lokalizacja. Sytuując przydomową szklarnię w ogrodzie, warto wybrać miejsce dobrze doświetlone naturalnym światłem słonecznym przez odpowiednią część dnia. Należy unikać lokalizowania szklarni od północnej strony ogrodu lub w miejscach zacienionych drzewami i wysokimi krzewami.

Jaki typ szklarni wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szklarni ogrodowych. Popularnym rozwiązaniem jest tradycyjna szklarnia ze szkła, jednak coraz częściej ogrodnicy wybierają szklarnie z poliwęglanu jako zamiennik tradycyjnych modeli. Szklarnia z poliwęglanu to trwała i bezpieczna opcja nowoczesnej szklarni w ogrodzie.

Szklarnia całoroczna – czy warto?

Posiadanie całorocznej szklarni koło domu pozwoli nam cieszyć się ogrodnictwem niezależnie od pory roku i temperatur na zewnątrz. Wybierając szklarnię, warto jednak wziąć pod uwagę jej lokalizację, typ oraz rośliny, które chcemy w niej uprawiać. Przemyślana, dobrze wykonana szklarnia pozwoli nam cieszyć się ogrodnictwem – i jego owocami! – przez cały rok.

#landing-content-3#

Idź do oryginalnego materiału