Odpowiednia aranżacja łazienki to nie tylko dobranie adekwatnego materiału. Warto także dopasować odpowiednie fugi, a także dowiedzieć się jak układać płytki. jeżeli chcesz samodzielnie wykonać montaż tych elementów, należy zapoznać się ze wszystkim tajnikami. Duże znaczenie ma także kwestia ułożenia płytek w konkretną stronę, zwłaszcza jeżeli mówimy o rozwiązaniach takich jak drewnopodobne, które swoim wyglądem przypominają panele. Zatem — płytki drewnopodobne jak kłaść, aby prezentowały się atrakcyjnie?
Dobre płytki drewnopodobne – czym się charakteryzują?
Płytki drewnopodobne to rozwiązania ceramiczne lub gresowe, które imitują wygląd naturalnego drewna. Zostały one zrobione z gliny, która jest prasowana, wypalana i pokrywana specjalnym glazurem, który do złudzenia przypomina wygląd drewna. Płytki te są dostępne w różnych odcieniach i wzorach, co pozwala na odwzorowanie różnych gatunków, takich jak dąb, jesion, orzech czy teak. Warto wspomnieć o niewątpliwych zaletach płytek drewnopodobnych. Są one bardziej odporne na uszkodzenia i pęknięcia. Mają także kilka zalet w porównaniu z naturalnym drewnem. Są one bardziej odporne na wilgoć i zmiany temperatury, co sprawia z kolei, iż będą idealne do użytku w łazience czy kuchni. Są również łatwiejsze w utrzymaniu czystości i mniej podatne na zarysowania niż naturalne drewno. Wiele osób zainteresuje także fakt, iż płytki drewnopodobne są także tańsze niż naturalne drewno, a jednocześnie mogą przynieść podobny efekt wizualny. Płytki imitujące drewno są często wykorzystywane do aranżacji podłóg, ścian, mebli czy akcesoriów, mogą być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Pasują bowiem do różnych stylów aranżacyjnych, od tradycyjnego i nowoczesnego przez klasyczny, a na skandynawskim kończąc.
Jak układać płytki drewnopodobne?
Wiem już, iż jeżeli zależy Ci na wygodzie i ciekawym designie, warto wybrać płytki podłogowe drewnopodobne. Jak układać jednak taki produkt, aby efektownie się prezentował? Należy stosować technikę podobną do mocowania płytek ceramicznych i gresowych. Przed rozpoczęciem układania, podłoże powinno być odpowiednio przygotowane. W przypadku wersji betonowej należy je oczyścić z pyłu i oleju, a następnie zagruntować. jeżeli jednak jest ono nierówne, trzeba je wyrównać dzięki specjalnej zaprawy. Następnie można przystąpić do układania płytek. Na wstępie należy ustalić, w którą stronę układać płytki drewnopodobne. Będzie to miało wpływ na estetykę i funkcjonalność. Z reguły najlepiej układać je zgodnie ze wzorem, tak aby imitowały naturalne drewno. jeżeli płytki znajdują się na podłodze, zaleca się zastosowanie kleju, nakładanego zgodnie z kierunkiem desek, natomiast na ścianach, mogą być układane w dowolny sposób. Warto również zapoznać się z instrukcją od producenta, bowiem niektóre płytki wymagają konkretnego ułożenia. Ważne jest również, aby płytki układać dokładnie, z małymi fugami, aby uniknąć problemów z ich późniejszym utrzymaniem, i tym samym zapewnić estetyczny wygląd podłogi lub ściany.
Płytki drewnopodobne jaka fuga?
Jeśli zastanawiasz się — płytki podłogowe drewnopodobne jaka fuga będzie do nich idealna. Warto postawić na minimalizm. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie użycie fugi w kolorze jasnego brązu lub beżu, aby nadać naturalny wygląd. Unika się raczej białych wersji lub tych o zbyt ciemnej barwie. Warto stosować naturalne rozwiązania idealnie pasujące do koloru płytki. Dzięki temu zatrzesz granice między poszczególnymi elementami. Jest to ważne, ponieważ ciemna fuga może przyciągać uwagę i niezbyt estetycznie się prezentować. Z kolei biała będzie zbierała brud, który ciężko usunąć.
Płytki drewnopodobne z fugą czy bez?
Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Płytki drewnopodobne bez fugi dają bardziej naturalny efekt, ponieważ przypominają jednolity panel drewniany. Są także łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ nie ma miejsca, w którym mogłyby gromadzić się brud i kurz. Z drugiej zaś strony, płytki drewnopodobne z fugami pozwalają na lepszą izolację termiczną i akustyczną, ponieważ szczelina między nimi umożliwi swobodny przepływ powietrza. Użycie fugi pozwala także na lepsze dopasowanie płytek do nierówności podłoża.
W którą stronę układać płytki drewnopodobne?
Konkretne ułożenie płytek na podłodze warto wcześniej przedyskutować i najlepiej stworzyć projekt. jeżeli ten materiał nie wymaga umieszczenia go we właściwym kierunku, decyzja należy do Ciebie. Płytki drewnopodobne z reguły mogą być układane w różnych kierunkach w zależności od preferencji. Jednym z popularnych sposobów układanie ich w kierunku długości desek, podobnie jak naturalne drewno. Innym rozwiązaniem jest obranie kierunku poprzecznego, co daje ciekawszy efekt wizualny. jeżeli chodzi o płytki drewnopodobne, najważniejsze, aby zachować jednolity kierunek układania płytek na całej powierzchni, aby uniknąć nieestetycznego efektu.
Wady i zalety płytek drewnopodobnych
Jak każde tworzywo, również płytki drewnopodobne mają swoje mocne i słabe strony. Warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujesz się ułożyć je w swoim domu. Skuwanie takich elementów jest bowiem problematyczne, czasochłonne i kosztowne. Zacznijmy od ceny. Zatem płytki drewnopodobne uważane są za droższe niż klasyczne ceramiczne rozwiązania. Są one również wrażliwe na zarysowania i ścieranie, dlatego trzeba uważać przy ich użytkowaniu. To jednak niewiele, patrząc na ich zalety. W pierwszej kolejności warto skupić się na wyglądzie. Do złudzenia bowiem przypominają naturalny materiał, prezentują się zatem estetycznie i elegancko. Można także dopasować wersje w różnych kolorach, które wspaniale dopasowują się do aranżacji i imitują różne gatunki drewna. Bez trudu utrzymasz je w czystości, a do tego nie wymagają specjalnej konserwacji. Należy także zaznaczyć, iż są z reguły odporne na uszkodzenia mechaniczne i trwałe, a dobrze ułożone będą ozdobą domu przez wiele lat.
Jakie są rodzaje płytek drewnopodobnych?
Istnieją różne rodzaje płytek drewnopodobnych, które różnią się nieco między sobą. Warto wymienić płytki ceramiczne drewnopodobne, które mają nadrukowane konkretne wzory, a choćby słoje, które znajdują się na prawdziwym drewnie. Są zatem niezwykle realistyczne w odbiorze. Co oczywiście sprawia, iż cieszą się ogromną sympatią. Kolejnym rodzajem są płytki gresowe przypominające wyglądem drewno. Zrobione zostały z mieszanki glinu, kwarcu i kaolinu, dzięki czemu są bardziej odporne na wilgoć niż płytki ceramiczne. Ich wzór również nadrukowywany jest na powierzchnię. W sprzedaży spotkać można także wersje laminowane zrobione z połączenie drewna z tworzywem sztucznym, co sprawia, iż zwiększa się znacząco ich odporność na uszkodzenia. Z kolei płytki winylowe zostały wykonane z winylu. Są one niezwykle trwałe i wodoodporne. Jakie płytki drewnopodobne polecacie? Najlepiej te od sprawdzonych marek, takich jak NovaBell, Limone Ceramica, Paradyż czy Tubądzin.