Płytki, które znajdują się w kuchni, powinny mieć nieco inne adekwatności, niż te, które układa się w łazience. Te, które znajdują się na podłodze, muszą mieć antypoślizgową strukturę. Warto także zadbać o to, aby ułatwiała ona utrzymanie czystości. Nie zapomnij także o trwałości oraz odporności na zarysowania czy pęknięcia. Wszystkie te elementy wpłyną na jakość i trwałość podłogi w Twojej kuchni. Oto jakie kafelki do kuchni na podłogę wybrać!
Jakie płytki do kuchni na podłogę będą najlepsze?
Zanim zdecydujesz się na konkretne płytki do swojej kuchni, warto poznać elementy, które będą miały ogromny wpływ funkcjonalność tego wnętrza. Istnieje kilka kryteriów, na których należy się skupić. Z pewnością jedną z nich jest trwałość. Płytki na podłogę w kuchni powinny być wykonane z trwałych i odpornych na zabrudzenia materiałów. Najlepiej sprawdzi się gres, terakota czy kamień naturalny. Zwróć również uwagę na antypoślizgową strukturę. Dzięki temu zabezpieczysz siebie i swoich bliskich. Podczas przygotowywania posiłków podłoga może ulec zabrudzeniu. Warto zatem zawczasu temu zapobiec i wybrać płytki, które znacząco ułatwiają czyszczenie. Możesz choćby zdecydować się na specjalną strukturę. Również w kuchni powinny pojawić się wodoodporne elementy, zwłaszcza iż w tym wnętrzu nie brakuje wody w formie ciekłej, stałej, a także jako pary. Nie zapomnij o estetyce, która pozwoli Ci zaaranżować wnętrze w absolutnie wyjątkowy sposób. Liczy się styl, odpowiedni kolor oraz dopasowanie pozostałych elementów do aranżacji. Co z wielkością płytek? Zarówno małe, jak i duże płytki doskonale pasują do tego wnętrza. Do tego możesz choćby zdecydować się na różnorodne kształty lub pokusić się o ułożenie wersji drewnopodobnych.
Jakie płytki wybrać do kuchni na podłogę?
Dopasowanie idealnych rozwiązań do tego wnętrza opiera się nie tylko na kwestiach praktycznych, ale również na dobraniu ich do klimatu, w jakim zachowane zostało wnętrze. Na rynku znajdziesz propozycje matowe oraz te z połyskiem, które mogą kompletnie odmienić odbiór wizualny tego wnętrza. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania oraz zanim zakupisz konkretne płytki, stworzyć odpowiedni projekt. Dzięki temu będzie się ono prezentowało naprawdę wyjątkowo i spójnie. Możesz także połączyć wzory, które znajdują się na podłodze w kuchni z tymi, które ułożone zostały w przedpokoju. Taki zabieg sprawi, iż te pomieszczenia będą się ze sobą przenikać i tworzyć razem otwartą przestrzeń. Fantastycznie wygląda zestawienie ze sobą płytek w tym samym kolorze na podłodze oraz na ścianie. Warto jednak operować wielkością poszczególnych elementów, co sprawi, iż nabiorą one wyjątkowego charakteru i przestrzennego wyglądu.
Jakie płytki na podłogę do małej kuchni?
W przypadku małej kuchni dobrym rozwiązaniem są płytki o niewielkim rozmiarze, takie jak kafelki. Mogą to być elementy o rozmiarze od 10x10cm do 20×20 cm. Płytki o jasnych kolorach, takie jak biel, beż czy szarość, pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń, ponadto te kolory są uniwersalne i będą pasować do różnych stylów i aranżacji. jeżeli chodzi o materiał, to dobrym rozwiązaniem jest gres szkliwiony, ponieważ wyróżnia się trwałością, a także łatwością w zakresie utrzymania czystości. Do tego powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i ich nagłe zmiany. jeżeli chodzi o wzory to lepiej unikać zbyt krzykliwych motywów, ponieważ mogą one przytłoczyć małą przestrzeń. Proste kształty i geometryczne motywy będą lepszym rozwiązaniem.
Jakie płytki na podłogę do dużej kuchni?
Do dużej kuchni najlepiej sprawdzą się płytki o większych rozmiarach, takie jak 60x60cm lub większe. Dobrym rozwiązaniem będą wersje wykonane z gresu i ceramiki, a tego te drewnopodobne rozwiązania. Płytki tego typu sprawiają, iż pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze przestronniejsze. jeżeli chodzi o styl, to dobrym wyborem mogą być płytki imitujące beton, drewno lub kamień, które nadają wnętrzu ciepły i przytulny klimat. Możesz również pokusić się o ciemniejsze elementy lub te układające się we wzór. Duża kuchnia pozwala na większą swobodę w zakresie wykończenia, zarówno w przypadku płytek, jak i mebli w zabudowie, sprzętów AGD, dodatków czy choćby oświetlenia.
Jak dopasować płytki podłogowe do poszczególnych aranżacji?
Dobranie płytek podłogowych do poszczególnych aranżacji nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz zmysłu przestrzennego. Nie każdy też ma estetyczną wizję, która umożliwia dobranie kolorystyczne poszczególnych elementów. Aby dopasować najlepsze płytki do konkretnej aranżacji, zwróć uwagę na kilka czynników. Jest zastosujesz się do tych zasad, bez trudu stworzysz wyjątkową i estetyczną przestrzeń. W pierwszej kolejności warto wybrać kolor. Płytki w jasnych odcieniach będą optycznie powiększać przestrzeń, natomiast ciemne podłogi będą ją pomniejszać. Warto także zwrócić szczególną uwagę na wzór. Podłogi składająca się z prostych i geometrycznych wzorów będą pasować do nowoczesnych aranżacji, natomiast wersje z bardziej naturalnymi motywami będą znakomicie współgrać z tradycyjnymi wnętrzami. Równie ważna okazuje się faktura. Rozwiązania matowe będą nadawać kuchni eleganckiego i spokojnego charakteru. Z kolei propozycje błyszczące będą rozjaśniać pomieszczenie i sprawiać, iż stanie się ono nowoczesne w odbiorze. Nie zapomnij uwzględnić również materiału. Zasada jest prosta, im łatwiejsze w utrzymaniu czystości, tym lepiej. Dlatego płytki ceramiczne to popularniejsze rozwiązanie. Z kolei kamień naturalny robi niesamowite wrażenie, jednak trudniej utrzymać go w nieskazitelnej czystości. Co do wielkości płytek, warto dopasować je do konkretnego klimatu. Jednak z reguły wybierane są większe modele, zwłaszcza na podłogę. Dzięki temu łatwiej je czyścić, szczególnie jeżeli zdecydujesz się na wąskie fugi o ciemnej barwie, na których nie widać nieczystości.
Płytki na podłogę w aneksie kuchennym
Szczególnie w mieszkaniach często spotkać można aneks kuchenny. Płytki podłogowe do kuchni, jakie wybrać w przypadku połączenie jej z salonem? Wiele osób decyduje się na ten sam rodzaj podłogi, zarówno w miejscu do wypoczynku, jak i w przestrzeni służącej do gotowania. Można je także łączyć z jadalnią. To jednak niejedyne rozwiązanie. Według niektórych architektów należy wyraźnie oddzielić kuchnię od salonu. W tym celu można operować zarówno oświetleniem, jak i rodzajem podłogi. Najlepiej jednak nie wybierać równej linii, która w mocny i nagły sposób oddziela od siebie te dwa pomieszczenia. Lepiej zatem wybrać delikatniejszą linię, taką jak lekka fala czy półkole. Co do wyglądu płytek znakomicie prezentują się jasne, klasyczne barwy i proste wzory, a najlepiej choćby zupełnie gładkie rozwiązania lub te z subtelnym wzorkiem. Takie połączenie sprawi, iż Twoja przestrzeń, choćby w niewielkim mieszkaniu, robi naprawdę wyjątkowe wrażenie.