Jakie owoce nadają się na przetwory na zimę?

meblobranie.pl 6 dni temu

Domowe przetwory ze świeżych owoców przywołują smak lata o każdej porze roku, a dla wielu osób ich przygotowywanie stanowi pewną tradycję przekazywaną od pokoleń. Ale czy z każdego owocu da się zrobić dżem, konfiturę czy marmoladę? Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje przetworów? Jakie inne metody pozwolą przechować owoce na zimę? Zapraszamy do lektury!

Konfitury, dżemy, marmolady… Czym się różnią poszczególne rodzaje przetworów?

Domowe przetwory owocowe mogą przybrać różne formy. Najczęściej przygotowuje się dżemy i konfitury, a dla wielu osób nazwy te są ze sobą tożsame. Warto jednak znać subtelne różnice pomiędzy różnymi rodzajami przetworów.

Dżemy różnią się od konfitur tym, iż zawierają mniej cukru, a do ich przygotowania wykorzystuje się całe lub pokrojone owoce. Na konfitury nadają się owoce, które nie rozgotują się ani nie rozpadną, ponieważ mają trafić do słoików w całości. Ich konsystencja jest znacznie gęstsza niż w przypadku dżemu, w którym część owoców zostaje rozgotowana do konsystencji musu. Nieco odmiennie wygląda również sposób przygotowania przetworów.

Czym w takim razie wyróżnia się marmolada? Przede wszystkim gładką konsystencją, która przypomina mus. Podczas gotowania wykorzystane przez nas owoce muszą się rozpaść, dlatego powinny być raczej miękkie i mogą wymagać wcześniejszego pocięcia na mniejsze kawałki. Po rozgotowaniu owoce są dodatkowo przecierane. W przeciwieństwie do dżemu czy konfitury marmolady nie trzeba wielokrotnie gotować czy smażyć, wystarczy to zrobić jeden raz.

Popularnym rodzajem domowych przetworów są także powidła. Wyróżnia je znacznie niższa zawartość cukru, a choćby całkowity jego brak. Aby uzyskać odpowiednią ich konsystencję, owoce najpierw kroi się na małe kawałki, a potem kilkakrotnie praży.

Ze świeżych owoców można przygotować domowe galaretki. Różnią się one od pozostałych rodzajów przetworów charakterystyczną konsystencją oraz brakiem kawałków owoców. Najlepiej nadają się do nich owoce o dużej zawartości pektyn, czyli węglowodanów, które mają adekwatności żelujące. Można też skorzystać ze specjalnych cukrów żelujących do przetworów.

[[kategoria:1571:6]]

Jakie owoce są najlepsze na dżemy?

Dżem to jeden z najpopularniejszych domowych przetworów. Można do niego wykorzystać niemal wszystkie owoce. Najpopularniejsze są maliny, brzoskwinie, morele, truskawki, jagody, śliwki, jabłka, porzeczki, gruszki, jeżyny, agrest, wiśnie, czereśnie. Dżem przygotujemy także z owoców dzikiej róży, pigwy czy z rabarbaru.

Z jakich owoców przygotujemy smaczne konfitury?

Konfitury wyróżniają się wśród innych przetworów tym, iż do ich przygotowania wykorzystuje się owoce w całości, zwłaszcza te twardsze, które nie rozpadają się w gotowaniu. Co więcej, najlepsze będą owoce lekko kwaskowate, bo konfitura zwykle jest mocno słodzona (można użyć do niej ponad 1 kg cukru na 1 kg owoców).

Zobacz: Jak przechowywać marchew na zimę? Marchew, buraki, seler i inne

Do przygotowania tego rodzaju przetworów szczególnie dobrze nadają się jeżyny, porzeczki, wiśnie, czereśnie, agrest, borówki czy twardsze śliwki. Często wykorzystuje się także rabarbar, żurawinę, pomarańczę, owoce róży czy berberysu, a choćby płatki dzikiej róży. Konfiturę można przygotować choćby z jarzębiny – wiele osób ceni jej adekwatności prozdrowotne. Owoce jarzębiny są trujące jedynie na surowo – po przemrożeniu czy poddaniu działaniu wysokiej temperatury można je spożywać całkowicie bezpiecznie.

Jakie owoce będą dobre na marmolady?

Na te domowe przetwory idealnie sprawdzi się każdy z miękkich, łatwo rozpadających się w gotowaniu owoców. Często wykorzystuje się truskawki, jabłka, gruszki, brzoskwinie, śliwki, maliny, morele czy głóg. Doskonałym smakiem charakteryzują się również marmolady powstające z mieszanek sezonowych owoców.

marmolada z truskawek

Z których owoców można zrobić powidła?

Oczywiście, najpopularniejsze są śliwki węgierki, z których można zrobić doskonale wszystkim znane powidła śliwkowe. Ale powidła, które od innych typów przetworów odróżniają się bardziej płynną konsystencją, da się przygotować również z innych owoców. Doskonałe będą dojrzałe morele, renklody, brzoskwinie, gruszki, wiśnie, aronia, jabłka, agrest, a choćby jarzębina czy głóg.

Do przygotowania powideł najlepiej wykorzystywać najbardziej słodkie owoce. Co do zasady te przetwory wyróżniają się najmniejszą zawartością cukru w stosunku do ilości owoców. W niektórych przypadkach możliwe będzie całkowite zrezygnowanie z dosładzania. Powidła możemy jeść bez wyrzutów sumienia, gdy ich smak zawdzięczamy wyłącznie fruktozie naturalnie występującej w owocach. jeżeli postanowimy robić przetwory tradycyjną metodą, to może zajść konieczność gotowania i prażenia powideł choćby przez kilka dni. Dzięki temu przetwory zyskają odpowiednią konsystencję.

[[kategoria:2002:6]]

Z jakich owoców można zrobić domowe galaretki?

Wśród sezonowych owoców charakteryzujących się wysoką zawartością pektyn znajdziemy przede wszystkim porzeczki, jabłka, jeżyny, agrest czy żurawinę. Pamiętajmy, iż najwięcej tych węglowodanów o adekwatnościach żelujących znajduje się w skórce owoców, dlatego przygotowując przetwory, nie należy ich obierać. Używając cukrów żelujących uda nam się zrobić galaretki także z owoców mających mniej pektyn, takich jak truskawki, maliny czy śliwki.

Galaretki można zrobić także z cytrusów – zwłaszcza zimą będziemy cieszyć się ich smakiem. Najprostszą metodą na przygotowanie domowych przetworów jest gotowanie owoców i przetarcie ich przez sito po wystudzeniu. Następnie ponownie gotuje się je z dużą ilością cukru i – w razie potrzeby – z cukrem żelującym.

Możliwości na zimowe przetwory jest naprawdę dużo

Czy warzywa nadają się na dżemy lub konfitury?

Choć większość osób przygotowuje domowe przetwory owocowe, to do zrobienia dżemu, konfitury czy powideł równie dobrze można użyć warzyw. Doskonale nadają się do tego dynie, cukinie, ogórki, papryki czy marchewki. Najlepszy smak będą miały przetwory z owoców i warzyw połączonych ze sobą, np. dżem z jabłek i dyni albo z wiśni, agrestu i rabarbaru.

Domowe przetwory to nie tylko dżem – jak przechować na zimę świeże owoce?

Suszenie owoców

Suszenie to doskonały sposób, by móc cieszyć się smakiem owoców także zimą. Do suszenia nadaje się niemal każdy owoc rosnący w naszym klimacie, np.: jabłko, żurawina, gruszka, brzoskwinia, śliwka, winogrona, morela, truskawka, malina, jeżyna, jagoda czy czereśnia. Taki susz będzie idealnym dodatkiem do deserów, rozgrzewających herbat, ciast czy zdrowych owsianek. Przed suszeniem trzeba usunąć listki, szypułki, pestki itp. Owoce nie mogą być niedojrzałe, przejrzałe ani nadpsute.

Marynowanie owoców

W naszym kraju częściej marynuje się warzywa, jednak równie dobrze nadają się do tego wszystkie owoce jagodowe i pestkowe, np. gruszki, śliwki, wiśnie, porzeczki czy brzoskwinie. Trudno nie docenić ich smaku!

[[kategoria:1848:6]]

Mrożenie owoców

Jeśli ktoś nie ma czasu w przygotowanie przetworów, prostszym i szybszym sposobem na przechowanie owoców na zimę będzie ich zamrożenie. Można mrozić adekwatnie wszystkie owoce, z wyjątkiem niektórych egzotycznych (np. cytrusów, papai, arbuzów czy kiwi). Niektóre owoce wystarczy umyć (np. borówki, maliny, porzeczka), inne trzeba jeszcze wypestkować (jak wiśnie czy czereśnie), usunąć szypułki (truskawki) i/lub obrać (np. nektarynki). Zimą będą idealne do ciast czy deserów!

Soki i kompoty owocowe

Gdy myślimy o przetworach, nie zapominajmy, iż zaliczają się do nich także soki, które po pasteryzowaniu świetnie się przechowują. Sok można przygotować metodą na zimno (przez umieszczenie pokrojonych składników w dużym słoju i zasypanie ich cukrem), przez gotowanie w wodzie z cukrem, a także wykorzystując sokownik.

Każda z metod ma swoje zalety i wady, ale tak naprawdę da się przygotować sok niemal z każdego owocu i z wielu warzyw. Chyba najpopularniejszym sokiem jest ten zrobiony z malin – smakuje wybornie, rozcieńczony wodą lub dolany do rozgrzewającej herbaty.

Lato to również idealny czas na przygotowywanie kompotów. Bardzo często przyrządza się je z czereśni, truskawek, porzeczek i wiśni, ale śmiało możemy wykorzystać każde inne owoce.

Dżem jabłkowy na zimę

Owocowe nalewki

Smaczne i zdrowe nalewki można przygotować z różnych składników. Najpopularniejsze owoce to pigwa, aronia, dereń, jabłko, śliwka, cytryna, malina, wiśnia, jeżyna, morwa oraz czereśnia. Warto pamiętać, iż nie powinno się zalewać owoców alkoholem mocniejszym niż 70% jego stężenia.

Jakie owoce na domowe przetwory? Podsumowanie

Lato to najlepszy czas, aby przygotowywać różnego rodzaju przetwory. W każdym miesiącu warto zebrać owoce, które akurat się dojrzały i wykorzystać, tak aby ich smak mógł nam towarzyszyć także zimą. Niemal każdy owoc można wykorzystać do przygotowania domowych dżemów, konfitur, marmolad, powideł czy galaretek. Aby przetwory zyskały ciekawszy smak, warto mieszać ze sobą owoce i warzywa.

Owoce można też zamarynować albo zrobić z nich kompot. Niektóre będą idealne na zdrową nalewkę. Zimą cudownie będzie też otworzyć butelkę z sokiem malinowym, porzeczkowym czy jeżynowym. jeżeli nie masz czasu, aby przygotowywać przetwory, zawsze możesz owoce ususzyć bądź zamrozić.

Idź do oryginalnego materiału