Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

in360.pl 8 lat temu

W łazience przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o świetle ogólnym. Światło ogólne pozwoli na równomierne oświetlenie wszystkich powierzchni bez rzucania cieni oraz o dobraniu odpowiedniego światła punktowego do dobrego oświetlenia lustra i umywalki. W strefie wanny i prysznica wystarczające będzie łagodne światło miejscowe. Kolejnym istotnym elementem doboru oświetlenia jest światło, które wybieramy jako element dekoracyjny. Źródłem światła mogą być świetlówki lub halogeny. Halogenów jednak nie powinniśmy używać do oświetlenia lustra, ponieważ powodują powstawanie cieni na twarzy.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne służy do rozproszenia światła po całej łazience. Dzięki jego zastosowaniu mamy oświetloną każdą przestrzeń, każdy najmniejszy zakamarek. Jest ono niezbędne w codziennych czynnościach higienicznych, jak również świetnie sprawdza się podczas sprzątania łazienki. Według przyjętych norm do ogólnego oświetlenia łazienki o średniej powierzchni 6m2 będzie nam potrzebna żarówka o mocy 75 W w centralnym miejscu sufitu. Sprawdzonym oświetleniem ogólnym jest powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera. Wyposażona w klosz plafoniera idealnie przepuszcza światło oświetlając całą powierzchnię łazienki. Istotne jest aby oświetlenie było rozmieszczone tak, aby dawało odpowiednie światło i każdej porze.

Oświetlenie lustra

Oświetlenie lustra jest kluczowym elementem wystroju wnętrza łazienki. Przy lustrze powinno się znajdować światło, które będzie oświetlać równomiernie całą twarz bez zmiany koloru. Aby uzyskać taki efekt najlepiej jest zamontować dwie symetryczne oprawy, najlepiej z matowego szkła po obu stronach lustra. Najlepiej sprawdzą się kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami. Innym rozwiązaniem może być zamontowanie kilku mniejszych opraw nad górną krawędzią oraz po obu stronach lustra w odległości od 5 do 10 cm od jego ramy. Można również stosować wpuszczane w sufit podwieszany oprawy halogenowe lub regulowane reflektory nad lustrem. Powinniśmy pamiętać o ważnej zasadzie, żeby nie umieszczać oświetlenia naprzeciwko lustra, co spowoduje odbicie w nim światła. Warto również zrezygnować z kolorowych opraw, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zmianę kolorytu skóry.

http://www.lowes.com/projects/images/how-tos/Lighting-Ceiling-Fans/lighting-by-room-bath.jpg

Rodzaje opraw łazienkowych

Ponieważ w łazience panuje wszechobecna wilgoć, należy wybrać oświetlenie o wysokim współczynniku szczelności - IP44 lub IP45, z zasilaniem 12 V. Zastosowanie tego rozwiązania zapewnia bezpieczeństwo w razie przypadkowego porażenia prądem. Oprawy łazienkowe powinny być rozmieszczone w odległości 60 cm od wanny i kabiny prysznicowej ze stopniem ochronnym IPX4, te rozmieszczone dalej IPX5, a te które będą montowane nad wanną lub kabiną prysznicową IPX7, z odpowiednim przeznaczeniem do stosowania w łazience.

Oświetlenie strefy kąpielowej

Strefa kąpielowa powinna być bardzo jasna. Światło co prawda nie powinno nas oślepiać, ale w tej części łazienki powinno być widno. W strefie kąpielowej idealnie sprawdzi się oświetlenie, którego źródło światła będzie się znajdować w suficie podwieszanym. Takie umieszczenie światła powinno znajdować się tuż przy ścianie przy której stoi wanna lub wokół niej. Rozwiązaniem, które równie dobrze się sprawdzi są kinkiety, które kierują światło na sufit. Oświetlenie strefy kąpielowej jest również bardzo ważne, kiedy jest ona wydzielona ściankami działowymi, bowiem w takim układzie dostęp światła jest mocno ograniczony.

http://cdn.decoist.com/wp-content/uploads/2012/09/Bathroom-lighting-options-for-a-modern-space1.jpg

Z jakiego oświetlenia zrezygnować?

W łazience powinniśmy zdecydowanie unikać lamp wiszących, które mogą wpłynąć na ograniczenie swobody ruchów. Podobnie nie są wskazane lampy stojące i lampy stołowe, które zasilane są prądem 230 W. Istnieje duże niebezpieczeństwo, iż podczas zetknięcia z wodą mogą one spowodować porażenie prądem. Niewskazane jest również oświetlenie lustra światłem, które zainstalowane będzie naprzeciwko niego, na wskutek czego światło będzie się odbijało i oślepiało zamiast oświetlać. Powinniśmy także zrezygnować z wszelkiego rodzaju kolorowych opraw, które dają przyciemnione światło i zamiast oświetlać przyciemniają pomieszczenie.

Oświetlenie stanowi bardzo istotny element aranżacji wnętrza łazienki. Ważne jest, żebyśmy zaplanowali jego rozmieszczenie na samym początku projektu łazienki. Odpowiednio dobrane oświetlenie poprawi komfort codziennego życia i stworzy odpowiednią atmosferę we wnętrzu łazienki. Pomysłowe rozplanowanie światła zwiększy funkcjonalność pomieszczenia i stanie się dekoracją samą w sobie. Dzięki odpowiedniemu zaaranżowaniu światła sprawimy iż łazienka stanie salonem do kąpieli, miejscem odpoczynku i relaksu.

Idź do oryginalnego materiału