Oświetlenie łazienkowe stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Planując remont łazienki, często rozważamy jedynie górne światło, czasem również dodatkowe reflektorki nad lustrem. Jednak choćby niewielkie pomieszczenie może wiele zyskać dzięki pomysłowemu rozplanowaniu różnorodnych źródeł światła. Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie łazienki, które będzie jednocześnie funkcjonalne i dekoracyjne.
Funkcjonalność i efekt estetyczny
Oświetlenie w łazience powinno być przede wszystkim praktyczne. Kluczową sprawę stanowi podświetlenie lustra. zwykle stosuje się niewielkie kinkiety zamocowane po bokach, na wysokości wzroku. Warto przy zakupie żarówek do wybranych lamp zwrócić uwagę na ich temperaturę barwową. Najlepiej sprawdza się światło o barwie zbliżonej do naturalnego, słonecznego. Dzięki temu kolory w naszej łazience nie będą przekłamane, co jest ważne nie tylko ze względu na estetykę wnętrza, ale także użytkowość – np. wykonywanie porannego makijażu.
Zaplanuj umiejscowienie punktów świetlnych
W niewielkiej łazience jedno górne światło i kinkiety przy lustrze z powodzeniem powinny wystarczyć, w większych pomieszczeniach, szczególnie tych pozbawionych okna, może się okazać konieczne zamontowanie dodatkowej lampy. Wybór miejsca instalacji oświetlenia powinien być podyktowany przede wszystkim względami bezpieczeństwa, nie tylko pomysłem na aranżację wnętrza. Duża ilość pary wodnej czy przypadkowe zachlapanie lampy mogą spowodować jej awarię. Szczególnie istotna jest klasa szczelności oprawy, która powinna wynosić co najmniej IP44 lub IPX4D. Stosowanie lamp stojących jest niewskazane.
Oświetlenie nad lustrem to nie wszystko
Warto zdecydować się na oświetlenie, które będzie pełnić równocześnie funkcję dekoracyjną i praktyczną. Klimatyczny nastrój pomoże stworzyć umiejętnie dobrane światło punktowe, a podświetlenie szafki czy półek na drobiazgi nada pomieszczeniu głębi. Ciekawym rozwiązaniem jest także kolorowe podświetlenie umywalki lub armatury. Rezygnacja z tradycyjnych plafonów i kinkietów sprawi, iż wnętrze będzie oryginalne. W modzie są lampy dekoracyjne (np. przypominające klasyczne żyrandole), które jednak trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią. Tego rodzaju modele lamp najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach, gdzie nie przytłaczają aranżacji. W dużych łazienkach dobrym pomysłem są także punkty świetlne umieszczone w suficie podwieszanym oraz nowoczesne taśmy ledowe, które możemy zamontować w okolicy wanny, prysznica czy we wnękach.
Mimo wielu różnorodnych możliwości i dostępnych na rynku modeli lamp, pamiętajmy iż w łazience potrzebne jest przede wszystkim ogólne, silne światło, które równomiernie oświetli wszystkie zakamarki pomieszczenia. Aby podświetlić kabinę prysznicową, wannę czy umywalkę wystarczy łagodne światło miejscowe. Duże znaczenie mają lampy dekoracyjne, jednak w ich przypadku kluczową rolę odgrywa wodoszczelna obudowa. Umiejscowienie poszczególnych punktów świetlnych najlepiej przemyśleć na etapie budowy, w trakcie projektowania instalacji elektrycznej. Jednak również w już urządzonej łazience możemy z pomocą elektryka bez większego trudu zainstalować dodatkową lampę.