Jakie normy techniczne muszą spełniać okna dachowe w 2025 roku?

roofliteplus.pl 2 miesięcy temu

Okna dachowe mają ogromny wpływ na to, jakie warunki panują w pomieszczeniu, które te okna doświetlają. Od parametrów izolacyjnych okien, drzwi czy ścian zależy efektywność energetyczna budynku, a także komfort termiczny jego mieszkańców. Sprawdź, jakie normy techniczne powinny spełniać okna dachowe w 2025 roku i wybierz te, które zgodne są z wymogami prawa, a jednocześnie najlepiej spełnią Twoje oczekiwania.

Czy normy techniczne dla okien dachowych to zbędna komplikacja?

Normy techniczne dla okien dachowych wprowadzane są m.in. po to, by zapewnić ich użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo i komfort, a jednocześnie dostosować budownictwo do postulatów ochrony środowiska poprzez sukcesywne podwyższanie wydajności energetycznej budynków. Warto jednak zauważyć, iż normy techniczne nie są jedynie legislacyjną fanaberią i niepotrzebną przeszkodą w procesie budowy i modernizacji budynków, ale pozytywnie wpływają na komfort naszego funkcjonowania w powstających obiektach. Nie bez powodu jako eksperci, nieustannie przypominamy, iż najważniejsze dla bezproblemowej eksploatacji parametry okien dotyczą ich izolacyjności termicznej i przepuszczalności powietrza. To właśnie izolacyjność termiczna jest tym wskaźnikiem, o którym mówią obowiązujące dziś najważniejsze normy techniczne sformułowane dla okien dachowych.

Jakie normy techniczne obowiązują okna dachowe w 2025 roku?

Obowiązujące w obecnym roku Warunki Techniczne zostały wprowadzone w 2021 roku, a ich głównym przedmiotem zainteresowania jest wspomniana już izolacyjność termiczna, która decyduje o tym, jak skutecznie okna dachowe zapobiegają wychładzaniu się pomieszczenia w zimie oraz jego nagrzewaniu w okresie letnim. Obowiązujące do dziś nowe Warunki Techniczne (WT 2021) zaostrzyły dopuszczalne maksymalne współczynniki przenikania ciepła dla stolarki okiennej i wynoszą: ≤ 0,9 W/m²K dla standardowych okien pionowych oraz ≤ 1,1 W/m²K w przypadku okien montowanych w dachu. Innymi słowy: jedynie okna dachowe, których współczynnik przenikania ciepła (Uw) wynosi 1,1 W/m²K lub mniej (im niższy współczynnik, tym izolacyjność wyższa) są zgodne z obowiązującymi normami, jako te, które są wystarczające, by skutecznie zapobiegać ucieczce ciepła z poddasza. Taki poziom izolacyjności osiągają przede wszystkim trzyszybowe okna dachowe o specjalnej konstrukcji np. okna dachowe wypełnione argonem i wyposażone w powłoki niskoemisyjne. Takie też parametry osiągają oferowane przez nas okna dachowe RoofLITE+ TRIO.

Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę, kupując okna dachowe?

Przy wyborze okien na poddasze warto również mieć na uwadze, iż dobre okno dachowe to takie, które nie tylko spełnia wymogi prawa i normy techniczne dotyczące izolacyjności, wodoszczelności czy obciążenia wiatrem, ale przede wszystkim jest dobrze dopasowane do wnętrza i jego przeznaczenia oraz potrzeb jego użytkowników. Kiedy zależy nam na wygodzie i bezproblemowej eksploatacji, wybierzmy plastikowe okna dachowe, zwłaszcza jeżeli mają one doświetlać wnętrze o podwyższonej wilgotności. jeżeli kupujemy okno dachowe do sypialni, pokoju dziecięcego czy domowego biura, zwróćmy szczególną uwagę na izolacyjność akustyczną, której coraz częściej przyglądają się ostatnio również ustawodawcy. Przeanalizujmy też takie aspekty jak sposób otwierania okna, wzmocniona ościeżnica i pakiet szybowy, które zwiększą trwałość okna, a przede wszystkim rozmiar kupowanych okien dachowych. Wymiary okien, ich ilość i miejsce montażu zdecydują bowiem o poziomie doświetlenia wnętrza, a więc jego funkcjonalnych walorach.

Jak zadbać o poprawną instalację okna dachowego?

W dzisiejszych czasach istotnym elementem poprawnej instalacji okna w połaci dachu jest tzw. ciepły montaż. Wymaga on zastosowania w czasie montażu okna specjalnego kołnierza termoizolacyjnego IFC, który formuje szczelne obramowanie dookoła okna i w ten sposób ogranicza straty ciepła oraz zapobiega powstawaniu tzw. mostków termicznych. Tego rodzaju kołnierz ocieplający powinien być użyty wraz z kołnierzem paroprzepuszczalnym RUC, by zapewnić całej konstrukcji pożądaną szczelność. Tylko prawidłowa instalacja okna oraz ciepły montaż pozwalają faktycznie uzyskiwać wymaganą normami wydajność energetyczną czy izolacyjność zamontowanego na poddaszu okna.

Idź do oryginalnego materiału