Jakie kwiaty do sypialni wybrać aby spało się dobrze? Które wybrać, żeby w sypialni zawsze było zielono? Co jest modne w najbliższym sezonie? Pomimo tego, iż moda przemija, mamy dla Was takie propozycje, które zachwycać będą i dziś i jutro. Kwiaty w sypialni można pojmować dwojako, w podziale na kwiaty czy rośliny doniczkowe, albo kwiaty cięte do wazonu. Jedne, jak i drugie mogą zdobić pokój lub pomieszczenie, a przy okazji zaopatrują nas w tlen, ale tylko te rośliny do sypialni, które są w doniczkach. Kwiaty w wazonie zdobią wnętrze, nasze meble, ale są krótkotrwałe. Jakie kwiaty do sypialni więc wybrać? Czy ładne, modne, rośliny oczyszczające powietrze? Wszystko za moment się wyjaśni.
Jakie kwiaty do domu – od czego zacząć?
Wybór najlepszych kwiatów do domu, to odwieczny problem przy aranżacji mieszkania. A także wyborze prezentu i preferencji gospodyni domu. Wiele artykułów zostało już napisanych na temat kwiatów, ich pielęgnacji, doboru do konkretnych pomieszczeń ( jak łazienka, sypialnia, kuchnia ) oraz wpływu na nasze zdrowie. Kwiaty doniczkowe do sypialni to trudny wybór, należy szczególną uwagę skupić na kilku aspektach. Wszystko zależy od wielkości pomieszczeń w domu, ilości światła jakie do nich wpada, łatwości w uprawie oraz przeznaczenia. jeżeli dopiero zaczynamy przygodę w uprawie roślin doniczkowych to zacznijmy od kwiatów “łatwych w obsłudze”.
W doborze roślin często korzystamy ze specjalistycznych portali, każdy taki serwis proponuje rośliny o zbliżonych warunkach uprawy, by już na początku nie komplikować sobie życia – mało wody, dużo światła, regularne podlewanie i nawożenie. ale później okazuje się, iż nasze kwiaty do pokoju, kwiaty do sypialni czy kuchni albo te, które miały pięknie zdobić nasz ogród wyglądają marnie, a my nie wiemy co dalej z tym zrobić.
Proponuję udać się do sprawdzonej kwiaciarni lub centrum ogrodniczego, gdzie profesjonaliści mogą uratować nasze wnętrze i odkryć tajniki uprawy roślin doniczkowych i ogrodowych. A przede wszystkim będziemy mieli pewność, iż kupione rośliny doniczkowe są sprowadzane od zaufanych partnerów, przy okazji dowiemy się o rodzaju ziemi, jaki możemy wykorzystać podczas przesadzania roślin, kupić odpowiednie doniczki, ozdobne osłonki, a także nawozy polecane nie tylko w celach marketingowych. Śmiało korzystajmy z ich wiedzy i doświadczenia i pamiętajmy, iż w każdej chwili możemy do nich wrócić po kolejną poradę!
Jakie kwiaty doniczkowe do sypialni – dobry sen przede wszystkim!
Aranżacja sypialni w kwiaty powinna być przeprowadzona w sposób przemyślany. Muszą to być zdrowe rośliny oczyszczające powietrze. A zdrowe kwiaty do sypialni to te, które pochłaniają dwutlenek węgla, szczególnie w dużej ilości. Procesu przetwarzania CO2 w tlen nie będzie mu tu wyjaśniać, ale należy pamiętać, iż nie wystarczy jedna, mała doniczka na parapecie okna, żeby spało się nam lepiej, a powietrze było zdrowsze. W sypialni rośliny doniczkowe mają utrzymywać swoisty mikroklimat, by dobrze się nam spało i odpoczywało. Proponujemy więc najlepiej zainwestować w rośliny do sypialni, które nie kwitną, chociaż w przypadku storczyka to wyjątek. A o tym jakie kwiaty do sypialni nie stosować i uważać podczas uprawy napiszemy w kolejnym akapicie.
Najlepsze kwiaty do sypialni
Trudno wymienić je wszystkie dlatego poniżej kilka moich propozycji:
1) Kaktus
Nie taki kłujący – jest wiele odmian, które, jeżeli ktoś nie lubi roślin z kolcami, można umieścić w sypialni, np. Kaktus Koralowy czy Grudnik inaczej kaktus bożonarodzeniowy, który pięknie kwitnie w okresie jesienno-zimowym. Możesz również mieć w sypialni całą kolekcję sukulentów, które w pięknych glinianych donicach lub szklanych naczyniach wyłożonych naturalnym grysem czy kamieniami mogą nadać swoisty klimat pomieszczeniu. Jest wiele odmian choćby tych samych roślin doniczkowych, które doskonale nadają się do kompozycji np. Senecio czy Grubosz – wśród nich jest tak zwane drzewko szczęścia, wpleć do nich Haworsję lub Eszewerię czy miniaturowe Kalanchoe.
Zrób sam ogódek, wykorzystaj stare akwarium, większą miskę, słoik czy koszyk. Kaktusy jak i sukulenty są łatwe w uprawie dla „zapominalskich”, nie lubią obfitego podlewania, gdyż w liściach gromadzą wodę, wystarczy lekka, przewiewna ziemia i światło. Kompozycja może być uzupełniona kolorowymi kamykami, wysuszonymi korzeniami albo muszelkami. Często te rośliny doniczkowe doskonale sprawdzają się również w aranżacji łazienki, a także jako balkonowy skalniak. Łatwe jest również ich rozmnażanie i rozsadzanie, niektóre gatunki kwitną, ale nie wydzielają szkodliwych substancji. W odpowiedzi na pytanie jakie kwiaty do sypialni wybrać, Kaktus mimo swoich kolców, to nasz sprzymierzeniec.
2) Aloes
W sypialni – mimo, iż można by o Aloesie napisać w poprzednim punkcie, z racji swoich walorów estetycznych i zdrowotnych postanowiłam umieścić Aloes w osobnym podpunkcie. Czym zaskarbił sobie ten przywilej? A mianowicie aloes w sypialni może stanowić uzupełnienie kompozycji drobnych sukulentów, może sam w sobie być ozdobą i do tego zdrową. Aloes drzewiasty to odmiana znana nam ze „starych czasów”, szczególnie z pomieszczeń szkolnych i biurowych. Tak jak Sansewieria i Paprotka, ale o nich później. Sok z Aloesa, bo to on ma szczególne znaczenie w kosmetologii i lecznictwie jest zbawienny na poparzenia słoneczne, gdy zapomnimy się na wakacjach, a nasze ciało spragnione jest słońca. Wielokrotnie spotykaliśmy się z tą rośliną w pięknych donicach wystawioną przed hotelami lub jako dekoracje ogromnych halli, co nadawało orientalny klimat wystroju. Pięknie może zdobić nasz ogród latem, ale na czas przymrozków i zimy roślina musi wrócić do pomieszczenia, żeby nie zmarzła. Należy również pamiętać, iż Aloes dość gwałtownie rośnie i musi mieć dużo miejsca, by wyglądać okazale i w pełnej krasie cieszyć nasze oczy. W podobnym stylu do ogrodu polecam Yukę ogrodową inaczej Juka karolińska, która pięknie kwitnie raz do roku na początku lata.
3) Paprotka
W sypialni – to jedne z najlepszych, obok Sansewierii, kwiatów do sypialni. Bardzo zdrowe, doskonale oczyszczają powietrze, pięknie się komponuje z innymi odmianami paproci jak np. phlebodium. Nie lubi trącania, przestawiania i nadmiernej ilości wody w doniczce, ale wilgotność musi mieć zapewnioną. Trochę kapryśna i wymagająca uwagi. Doskonale nadaje się również do łazienki, pod warunkiem, iż jest okno. Wspomniana wcześniej Sansewieria to natomiast „żelazny kwiat” dla szczególnie zapracowanych i zapominalskich. Jest wiele odmian, ale szczególnie polecaną jako najzdrowsze kwiaty do sypialni to odmiana Sansewieria Gwinejska inaczej znana pod nazwą wężownica gwinejska. Łatwa w uprawie, jedyne czego nie znosi to wysoka wilgotność powietrza. Suchy klimat, regularne podlewanie, czasem przetarcie liści wilgotną szmatką wystarczy, by zapewnić znakomite warunki tej roślinie, a nam zdrowy sen.
4) Storczyk
To kolejna roślina, która oczyszcza powietrze, więc idealnie wpisuje się w to jakie kwiaty do sypialni wybrać. Jednak także łazienka czy kuchnia będzie dla niego odpowiednia. Przede wszystkim należy pamiętać, iż storczyk z odmiany Falenopsis to ostatnio bardzo popularne kwiaty doniczkowe, szczególnie w sypialni warto je hodować. Najlepiej umieścić je w świetle rozproszonym, gdyż w naturalnych warunkach rosną jako epifity na drzewach. Tak jak u nas Huba, pod gruba warstwą liści drzew tropikalnych. Okno południowe może spowodować poparzenia liści, więc dbajmy o odpowiednie zacienienie, gdyż proces ten uszkadza liście i jest nieodwracalny. Inne odmiany Storczyków, a raczej Orchidei to Dendrobium o drobnych, delikatnych kwiatach oraz Cimbidium znane kiedyś z pudełek z lusterkiem. Jednak te odmiany są mniej popularne w naszych domach.
Jakie kwiaty wiszące do sypialni?
Pochylając się nad odpowiednim i starannym doborem odpowiednich roślin sprawimy, iż będzie to przytulna sypialnia. Warto więc poświęcić im trochę czasu i zaaranżować różnorodne stojące, a także wiszące kwiaty.
1) Oczywiście… Paprotka!
Wśród wymienionych wcześniej jedynie paprotka w sypialni może być podwieszona w doniczkowej makramie, ustawiona na górnej półce lub osobnym wyższym stojaku i też nie wszystkie odmiany. Oczywiście, iż należy pamiętać o różnego rodzaju Hederach, Scindapsusach, Hoi, Senecio czy Syngonium.
2) Bluszcz pospolity – czy warto?
Ano warto, bluszcz pospolity, wcale aż tak pospolity być nie musi. To bardzo popularna i zdrowa roślina doniczkowa do naszych mieszkań. Jest wiele odmian, wszystkie gwałtownie rosną pnąc się po podporach do góry lub ustawiając na górnych półkach ładnie będą się prezentowały jako roślina wisząca. Są także odmiany zimozielone, które spokojnie przetrwają zimę. Możemy je więc zaaranżować na płocie, pergoli czy w ogrodzie, a pięknie będą zdobić soczystą zielenią w zimową szarugę.
Gdy pytamy o to, jakie kwiaty do sypialni, tak samo jak hedera polecany jest Scindapsus złocisty. Ze względu na małe wymagania będzie rósł prawie w każdych warunkach. Rozrasta się dość szybko, naeży go więc przycinać, żeby nie zagłuszył nam całego pomieszczenia, ani innych kwiatów doniczkowych jeżeli rosną obok.
3) Senecio rowleyanus – wszędobylskie sukulenty!
Sznur pereł, starzec, zwisający to roślina doniczkowa z rodziny sukulentów. Doskonale sprawdzi się jeżeli kwiaty do sypialni będziemy mieli w podobnym charakterze. O tym pisaliśmy wcześniej, w poprzednim akapicie. jeżeli mamy w sypialni dużo miejsca możemy również pod charakter roślin postawić w pięknej, pojedynczej donicy zamiokulkasa.
4) Hoja – trujące piękno
Wyjątkową rośliną zwisającą jest Hoya. Łatwa w uprawie, bardzo gwałtownie rośnie. Można ją upinać, kształtować na drutach i innych podporach, ale nie w każdym miejscu zakwitnie. Ma piękne kwiaty, które szczególnie wieczorową porą i nocą. Intensywnie pachną wydzielając dodatkowo słodki, ale trujący sok. jeżeli mielibyśmy dać ilość punktów w skali od 1 do 10 w kategorii jakie kwiaty do sypialni, to Hoya otrzymuje 1. I w taki oto sposób przeszliśmy do kolejnego punktu, bardzo ważnego,bo porusza kwestię nie tylko estetyczną roślin w doniczce, ale i zawiera wskazówki jak obchodzić się z trującymi kwiatami w doniczce. Szczególnie w przypadku, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzaki.
Jakich kwiatów nie trzymać w sypialni?
Jak już wcześniej było wspomniane, najlepiej żeby to były rośliny zielone, niekwitnące, nie wydzielające żadnego zapachu. Przy odpowiedzi na pytanie jakie kwiaty do sypialni wybrać pomogą nam fakty i dane, z których wynika, że trujące kwiaty doniczkowe mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niektóre rośliny zawierają szkodliwe substancje, które uwalniają się i mogą spowodować podrażnienia skóry, błon śluzowych, zaburzenia oddychania, obrzęki, zatrucia pokarmowe. Czasami choćby dochodzi do palpitacji serca, konwulsji i śpiączki. Incydentalnie, ale jednak zwykłe dotknięcie liścia może spowodować podrażnienie skóry, którego objawem będzie wysypka albo swędzenie. Szczególnie ostrożnie należy dobierać kwiaty doniczkowe do naszego wnętrza jeżeli mamy małe dzieci oraz zwierzęta. Dane rośliny należy umieścić na wyższych półkach mebli, z dala od zasięgu ręki Twoich pociech. Zdecydowanie nie polecamy kwiatów do sypialni takich jak:
1) Monstera
Dawno zapomniana powraca do mieszkań i pomieszczeń biurowych. Od zeszłego sezonu jest bardzo modna. Do tego stopnia, iż deseń wielu materiałów, z których szyje się ubrania lub pościel, torebki i inne artykuły dekoracyjne do domu, tapety, akcesoria modowe i biżuteria mają liść tejże właśnie monstery jako motyw przewodni. Jest bardzo efektowna w kompozycjach kwiatowych, bukietach i wykończeniach wystroju dużych sal weselnych. Bardzo łatwa w uprawie, ale należy zapewnić jej komfort przestrzeni. Idealnie wpisze się w styl loftowy. W środowisku naturalnych rośnie poniżej bardzo wysokich drzew, więc nie musimy zapewniać jej pełnego nasłonecznienia. Poradzi sobie w półcieniu wypuszczając dodatkowe korzenie podporowe, które będą utrzymywały ją w donicy.
2) Diphenbachia
Trująca już sama nazwa wskazuje i ostrzega przed jej możliwościami. Dobrze pielęgnowana odwdzięczy się pięknymi, nakrapianymi na zielonym tle liści białymi plamkami. Pięknie komponuje się się z soczystą zielenią innych roślin doniczkowych.
3) Kroton
wszelkiej maści jest uwielbiany. Jest cała masa odmian tej rośliny, a charakterystyczną cechą są przebarwiane na kolor czerwony i żółty liście o różnych kształtach. Od takich, które przypominaja liść dębu do cieniutkich jakby pasków. By tak pięknie się prezentować potrzebuje światło, ale nie słońce. Obmywanie czy spryskiwanie liści wodą w rozpylaczu mile widziane, a gdy będzie jej naprawdę dobrze zakwitnie. Zdarza się, iż choćby kilka razy w ciągu roku. Rozpatrując ją w kontekście jakie kwiaty do sypialni wybrać – mówimy zdecydowane nie.
4) Filodendron
A z kwitnących Anturium, Kliwia, wcześniej wspominana Hoya i Poinsecja – czyli gwiazda betlejemska. To może być zaskoczeniem dla niektórych, ale faktycznie gwiazda betlejemska w naszych domach to trucizna. Pięknie zdobi nasze stoły na święta Bożego Narodzenia… a tu taka niespodzianka! Co nie oznacza, iż w ogóle te rośliny doniczkowe skazane są na wygnanie. Otóż nie, jeżeli mamy świadomość jak pielęgnować taką roślinę, nie ma problemu, by zdobiła nasz salon, taras, ogród albo balkon. Przykładem takiej rośliny doniczkowej, która jest outdoorowa to Oleander. Cudownie kwitnący krzew, kusi zapachem, ale skonsumowanie liści lub chociażby dotknięcie złamanej gałązki, z której wycieka sok ( mleczko ) może skończyć się źle. Sadzimy w donicy, bezpośrednio do ziemi w ogrodzie, ale nie spożywamy.
Prawdopodobnie wiesz już, jakie kwiaty do sypialni wybrać, a jakich nie. jeżeli temat nie do końca został wyczerpany pomoc w uprawie roślin znajdziesz w specjalistycznych gazetach, czytaj artykuły bogate w porady, zobacz zdjęcia roślin i kwiatów oraz przeczytaj uwagi na temat pielęgnacji. Skorzystaj z przeglądarki, gdzie często są gotowe projekty aranżacji kwiatów w sypialni. Zamieszczone są także krótkie filmiki wideo, na podstawie których możesz wybrać nie raz najlepsza opcję jak dobrać rośliny do sypialni.
Polecamy skorzystać z usług zaufanych partnerów, szukaj wiarygodnych producentów roślin doniczkowych, ewentualnie serwisu osób, które na co dzień zajmują się pielęgnacją, by cieszyły nas swą urodą bo natura jest najpiękniejsza. Widzimy ją, gdy mamy czas, gdy jedziemy na wypoczynek, a z wakacji zawsze chcemy przywieźć do domu namiastkę tego dobrego co nas spotkało, co nas otaczała. Kusi nas inna przyroda ale nie zapominajmy, iż prawo zabrania przewożenia roślin z państw egzotycznych. Możesz uzyskać zgodę, ale proces badania roślin jest kosztowny i lepiej nie ryzykować. Niezbadana może narobić nam więcej szkody, więc lepiej zostawić ja w naturalnym środowisku.