Stosowanie roślinności w łazience jest trendem, którego popularność rośnie coraz bardziej. Rośliny pasują do każdej łazienki, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzona. Wyjątkowo dobrze nadają się do pomieszczeń naturalistycznych, bazujących na prostych formach i naturalnych materiałach, ale do łazienek w odmiennej stylistyce też wprowadzają interesujący klimat. Ich naturalne piękno wzbogaca każde wnętrze. Niestety, nasze łazienki z reguły mają niewielkie okna lub są całkiem ich pozbawione. Uprawa roślin w ciemnej łazience jest niezmiernie trudna, ale na szczęście istnieją gatunki, które poradzą sobie choćby w tak niesprzyjającym otoczeniu. Istnieją także inne rownie interesujące rozwiązania na hodowanie roślin w łazience. W tym artykule natomiast przyjrzymy się konkretnym i dostępnym na rynku cieniolubnym roślinom i podpowiemy, które z nich sprawdzą się w łazience. Zaprezentujemy też metody wspomagające ich uprawę.
Oświetlenie, a roślinność w łazience
Niezbędnym warunkiem wzrostu roślin jest dostęp do światła. Łazienki są pomieszczeniami, w których światła naturalnego nie na wcale lub dochodzi go niewiele. Aby polepszyć tę sytuację, można zainwestować w specjalne oświetlenie imitujące światło słoneczne. Na rynku jest wiele specjalistycznych lamp i żarówek LED przeznaczonych do doświetlania roślin. Są one energooszczędne, co ma duże znaczenie ze względu na to, iż pracują ok. 8 – 12 godzin dziennie. Należy pamiętać, iż nie są to zwykłe żarówki , ale takie, które emitują światło o odpowiednio dobranej barwie.
Umiejscowienie kwiatów w łazienkach
Umieszczając rośliny w łazience musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy postawić je jak najbliżej źródła naturalnego światła. Ponadto trzeba trzymać je jak najdalej od grzejników, które wysuszają powietrze w okresie grzewczym. Ważne jest, by umieścić je z daleka od środków chemicznych, pojemników z mydłem i odświeżaczy, gdyż opary chemiczne wpływają negatywnie na prawidłowy rozwój roślin.
Najpopularniejsze rośliny do łazienek
1. Zielistka Sternberga
Zielistka jest jedną z bardziej odpornych i łatwiejszych w utrzymaniu roślin doniczkowych. Rzadko choruje, dobrze się czuje zarówno w miejscu mocno nasłonecznionym, jak i w półcieniu. Roślina ta bardzo źle reaguje na niską wilgotność powietrza. W suchym otoczeniu końcówki jej liści gwałtownie zasychają. Nie wolno stawiać jej blisko grzejników, nie powinna być też całkowicie pozbawiona dostępu do światła dziennego.
2. Skrzydłokwiat wallisa
Skrzydłokwiat to efektowna roślina doniczkowa osiągająca do 0,5 m wysokości. Kwitnie obficie co roku od wiosny do jesieni, jego białe kwiaty mają nietypowy kształt, a liście są długie i intensywnie zielone. Dobrze rośnie w wilgotnym środowisku, ale nie lubi silnego światła. Dlatego właśnie Skrzydłokwiat doskonale radzi sobie w łazience. Podczas sezonu grzewczego należy go często zraszać odstaną wodą.
3. Monstera
Mało wymagającą rośliną doniczkową do łazienki, którą z powodzeniem możemy tam uprawiać jest monstera. Jej naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne, w których występuje duża wilgotność, ale często brak dostępu do światła. Trzeba pamiętać, iż ze względu na duże rozmiary monstery nadaje się do przestronnych pomieszczeń, a dość szybki wzrost powoduje, iż trzeba ją często przesadzać.
4. Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas to roślina świetnie radząca sobie w ciepłych, suchych i słabo oświetlonych łazienkach, wystarczają mu minimalne ilości promieni słonecznych. W mięsistych liściach potrafi gromadzić wodę, dlatego należy podlewać go bardzo oszczędnie, dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie. Chcąc trzymać go w ciemnej łazience bez okna, warto co pewien czas przestawiać go do pokoju z dostępem do światła dziennego, żeby lepiej się rozwijał. Mając dwa zamiokulkasy warto co tydzień przestawiać jeden z łazienki do pokoju, a drugi z pokoju do łazienki.
5. Alokazja amazońska
Rośliną o pięknych, ozdobnych liściach, które upiększą naszą łazienkę jest alokazja. Nadaje się do jasnych pomieszczeń z rozproszonym światłem. Lubi, gdy powietrze jest wilgotne, dlatego powinna być regularnie zraszana. Jest to egzotyczny kwiat do łazienki, więc trzeba ją bardzo uważnie podlewać. Szkodzi jej zarówno przesuszenie, jak i przelanie
6. Paproć nefrolepsis
Paproć nefrolepsis to roślina, którą od wielu lat uprawia się w polskich domach. Posiada długie, lekko wzniesione, zielone liście, mogące osiągać choćby metr długości. Najładniej wygląda w zwisających pojemnikach. Nie lubi słonecznych miejsc, najbardziej odpowiada jej rozproszone światło. Uwielbia wilgoć, dlatego idealnie sprawdza się jako roślina do łazienki. w okresie grzewczym należy pamiętać o zraszaniu jej wodą.
7. Dracena
Dracena to roślina niezwykle często kupowana do łazienek w ostatnich latach. Atrakcyjny wygląd i nieskomplikowana uprawa decydują o jej popularności. Dobrze rośnie w jasnych miejscach, ale nie służy jej ostre światło. Lubi ciepło i nie toleruje przeciągów. Należy ją podlewać umiarkowanie, gdy podłoże nieco przeschnie, gdyż nie może stać w wodzie. Liście draceny warto co pewien czas zrosić wodą.
8. Cibora zmienna
Cibora zmienna, inaczej papirus doniczkowy, w naturalnym środowisku rośnie na terenach podmokłych, dlatego wymaga stale mokrej ziemi. Najlepiej, żeby doniczka stała w misce z wodą, choćby jeżeli umiejscowiona jest w łazience. Nadaje się ona też do uprawy hydroponicznej. Korzystne jest częste zraszanie jej liści lub stosowanie nawilżaczy powietrza. Cibora może stać w miejscu słonecznym lub lekko cienistym, jednak ostre słońce jej nie służy. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji papirusa doniczkowego jest ścinanie obumarłych łodyg. Sprzyja to wyrastaniu nowych i zagęszczaniu się rośliny, a także poprawia jej ogólną estetykę.
Jak widać, kilka jest roślin, które można uprawiać w ciemnej łazience. Każda roślina potrzebuje światła, dlatego choćby tak cieniolubne kwiaty doniczkowe jak skrzydłokwiat, zamiokulkas czy paproć powinny być co pewien czas wynoszone do pomieszczenia z oknem. Półcień dobrze służy zielistce, monsterze, dracenie czy ciborze, a alokazja potrzebuje jasnego, rozproszonego światła. Możemy wspomóc rozwój tych kwiatów naświetlając je odpowiednimi lampami. Prawie wszystkie omówione rośliny przeznaczone do łazienek lubią wilgoć, dlatego podczas sezonu grzewczego większość z nich trzeba zraszać. Musimy też pamiętać o tym, jaką docelową wielkość osiągnie dana roślina, by dopasować ja do powierzchni naszej łazienki. Natomiast o ile potrzebna jest bezobsługowa roślinność to warto przemyśleć sukulenty lub sztuczne rośliny do łazienki.