Jaki wpływ ma żelazo na włosy? Jak je uzupełniać?

hair-med.com.pl 1 rok temu

Wszelkie niedobory minerałów jak i witamin od razu odbijają się na funkcjonowaniu organizmu, a choćby na naszym wyglądzie. Szacuje się, iż najpowszechniej występującym niedoborem w diecie człowieka jest niedobór żelaza. Brak tego minerału w diecie to prosta droga do anemii oraz do pogorszenia się kondycji całego ciała. Najbardziej widocznymi objawami niedoborów żelaza są chroniczne zmęczenie, brak sił do działania, przerzedzanie się włosów, etc. Jakiej ilości żelaza potrzebujemy, by nasz organizm funkcjonował bez zarzutu i w jakich produktach znajdziemy ten pierwiastek?

Czym jest żelazo?

Żelazo to jeden ze składników mineralnych, bez którego nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Żelazo w ciele człowieka znajduje się w barwniku krwi, czyli hemoglobinie, w barwniku mięśni, czyli mioglobinie, w enzymach tkankowych oraz w białku – ferrytynie, będącej jego magazynem.

Główne zadanie żelaza to tworzenie krwinek czerwonych, zwanych erytrocytami. Żelazo jest także istotne dla prawidłowego działania układu immunologicznego oraz dla syntezy DNA i metabolizowania cholesterolu. Żelazo zmniejsza stres oksydacyjny, wspomaga działanie układu nerwowego, pomaga w walce z wolnymi rodnikami.

Inne funkcje żelaza to:

  • branie udziału w procesie podziału komórkowego,
  • wspomaganie transportu tlenu w organizmie,
  • wspomaganie prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • zmniejszanie uczucia znużenia oraz zmęczenia, itp.

Niestety nasz organizm nie jest w stanie sam produkować żelaza, a więc musi być ono dostarczane mu wraz z dietą.

Dzienne zapotrzebowanie

Żelaza w naszej diecie nie powinno być ani za dużo ani za mało, warto więc wiedzieć jakie mamy dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Różnie wygląda to ze względu na płeć – kobiety będą potrzebowały go więcej, ponieważ tracą znaczną ilość żelaza w czasie menstruacji.

Zapotrzebowanie mężczyzn to 10mg/ dobę, niezależnie od wieku. U kobiet zapotrzebowanie żelaza jest warunkowane wiekiem – kobiety w przedziale 19 – 50 lat będą potrzebowały 18mg/ dobę, zaś po 50. roku życia 10mg/ dobę. Kobiety w ciąży potrzebują jeszcze więcej żelaza – ok. 27mg/ dobę.

Jaki wpływ ma żelazo na włosy?

Żelazo nie pozostaje bez wpływu na włosy. Braki tego pierwiastka to jeden z powodów wypadania włosów. Po czym więc poznać, iż żelaza może być w naszej diecie za mało? Otóż:

  • włosy mogą stać się słabsze i zacząć się przerzedzać,
  • ich wzrost ulega widocznemu zahamowaniu,
  • włosy tracą swoją objętość, są wyraźniej cieńsze,
  • końcówki włosów rozdwajają się, a włosy stają się łamliwe oraz suche,
  • problem dotyka także paznokci – te także stają się słabsze, łamliwe, a osoba z niedoborem żelaza staje się wyraźnie bardziej zmęczona i bez chęci do działania.

Jeżeli zauważasz którekolwiek z tych objawów, warto zbadać sobie poziom ferrytyny we krwi. Na takie badania skieruje Cię także trycholog, jeżeli w wywiadzie doszuka się tych informacji, a dodatkowo oceni stan włosów na podstawie trichoskopii jako osłabiony.

Dlaczego włosy wypadają?

Niedobory żelaza dość gwałtownie odbijają się na włosach, a to dlatego, iż powodują one niedotlenienie tkanek. Żelazo bierze udział w transporcie tlenu w komórkach, a jego zbyt mała ilość powoduje, iż tego tlenu bywa niewystarczająco. Niedotlenione i słabo odżywione mieszki włosowe to słabsze włosy, które w niedługim czasie są tak osłabione, iż zaczynają wypadać. Naukowcy uważają również, iż za wypadanie włosów spowodowane niedoborami żelaza może odpowiadać hepcydyna. Hepcydyna jest białkiem odpowiedzialnym za absorpcję żelaza. Gdy jej działanie zostaje zaburzone, objawia się to zmianami w strukturze mieszków włosowych, a finalnie wypadaniem włosów.

Anemia a włosy

Anemia to choroba powodowana niedoborami żelaza. Powszechnie potwierdza się, iż wpływa ona bezpośrednio na włosy i odbija się na ich znaczącym osłabieniem kondycji. Nasze włosy są wrażliwe na ilości żelaza w tkankach oraz na poziom hemoglobiny. Mało żelaza to mało tlenu i substancji odżywczych, a to przyczynia się do wypadania włosów i łysienia. jeżeli zauważysz u siebie, iż podczas czesania włosów na szczotce zostaje ich więcej niż zwykle, Twoja skóra jest blada, a Ty czujesz zmęczenie mimo wysypiania się, warto zrobić badania krwi, gdyż są to bardzo charakterystyczne objawy anemii. Z wynikami najlepiej udać się do internisty, który określi jak leczyć problem, a w dalszej kolejności do trychologa, który podpowie jak zadbać o osłabione włosy. Szybka reakcja i podjęcie leczenia anemii oraz uzupełnienie wszelkich niedoborów zdecydowanie pomogą odbudować strukturę włosów, wzmocnić je i przywrócić im zdrowy wygląd. By uniknąć konsekwencji zdrowotnych, jakimi są także problemy z włosami, warto regularnie wykonywać morfologię krwi (minimum raz w roku) i na bieżąco monitorować poziom pierwiastków pełniących bardzo ważne funkcje w organizmie.

Uzupełnianie niedoborów żelaza

Jeśli okaże się, iż posiadasz niedobory żelaza, warto od razu zacząć je uzupełniać. Pomocna w tym przypadku będzie zdrowa dieta oraz suplementacja – tą ostatnią warto wdrożyć jedynie pod okiem lekarza. Produktami, które są bogate w żelazo, dlatego powinny gościć często na naszych talerzach są:

  • podroby, w tym wątróbka,
  • jajka,
  • ryby,
  • wołowina,
  • zielone warzywa,
  • owoce morza,
  • pestki dyni,
  • buraki,
  • gorzka czekolada min. 90%.

Suplementy bierzemy tylko i wyłącznie z polecenia lekarza oraz te, które nam zaproponuje. Niewłaściwa suplementacja nieodpowiednim specyfikiem może mieć niedobre konsekwencje zdrowotne, w tym przyczynić się do pogłębienia stresu oksydacyjnego (ten może powodować miażdżycę, udar mózgu lub zawał serca, zaburzenia wzroku, a także chorobę wieńcową) lub rozrostu patogennej flory bakteryjnej w jelitach.

Zabiegi trychologiczne wzmacniające włosy

Jeśli cierpisz na niedobory żelaza, a Twoje włosy wyraźnie osłabły, warto zapytać trychologa jakim zabiegom można się poddać, by je wzmocnić. Pomocne będą:

  • mezoterapia igłowa, która odżywia skórę głowy oraz włosy, a także intensywnie stymuluje wzrost włosów i wyraźnie zwalnia ich wypadanie,
  • infuzja tlenowa, która silnie dotlenia skórę i wtłacza składniki aktywne w jej głąb,
  • laseroterapia, która wzmacnia i zagęszcza włosy, stymulując je do efektywniejszego wzrostu,

Włosy po zabiegach można także odpowiednio zregenerować, a ich regeneracja jest możliwa np. dzięki kriomasażowi, botoksowi włosów, regeneracji z użyciem keratyny i na inne, podobne sposoby.

Podsumowując, żelazo jest pierwiastkiem, który jest dla zdrowia naszego organizmu niezwykle istotny. Warto więc dbać o prawidłowy jego poziom, tak, by jego braki nie doprowadziły do przykrych zdrowotnych konsekwencji. Ale ostrożnie również z suplementacją – nieodpowiednie, nadmierne gromadzenie jonów żelaza może bowiem prowadzić do hemochromatozy i przynieść skutek przeciwny do oczekiwanego. Dawkowanie tego pierwiastka musi być uzgodnione z lekarzem, zaś zbilansowaną dietę bogatą w żelazo można omówić ze specjalistą trychologii.

Idź do oryginalnego materiału