Urządzając łazienkę, każdy element wyposażenia należy rozplanować tak, aby przestrzeń była estetyczna i funkcjonalna. Jednym z popularnych rozwiązań jest w tej chwili stelaż podtynkowy do wc umożliwiający stworzenie praktycznego wnętrza łazienkowego, które cechuje się wysoką estetyką i łatwym utrzymaniem czystości. Nie wiesz, jaki stelaż do wc wybrać? Zachęcamy do przeczytania poradnika, w którym rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy adekwatne rozwiązania.
Jaki stelaż podtynkowy do wc – czym się sugerować?
Aby wybrać odpowiedni stelaż do wc, w pierwszej kolejności trzeba określić typ zabudowy stelaża. Mowa tu o dwóch rodzajach – zabudowie ciężkiej i lekkiej. Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej montuje się bezpośrednio w ścianie. Konieczne jest wykucie otworu, umieszczenie elementów stelaża i zamurowanie ich. Ten typ zabudowy wymaga większego nakładu pracy, jednak stanowi dobre rozwiązanie w małych pomieszczeniach łazienkowych, w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Stelaż do zabudowy lekkiej, na przykład stelaż marki Geberit jest zdecydowanie łatwiejszy w montażu. Rama mocowana jest do podłogi lub do podłogi i ściany, a następnie obudowana specjalnymi profilami i płytami kartonowo-gipsowymi. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się dodatkową przestrzeń nad stelażem, która może posłużyć jako półka. Jak zamontować wc podwieszane w zabudowie lekkiej, często nazywanej suchą? Do tego celu są potrzebne specjalne wsporniki, zwłaszcza gdy rama ma zostać zamocowana w podłodze i ścianie. Przykładem takiego produktu jest wspornik z przyciskiem Werit Jomo Tech H-112 Exlusive 2.0. Gotowy do montażu, trzyelementowy zestaw obejmuje przycisk, stelaż i dopasowane wsporniki. Zasługuje na uwagę, ponieważ jest to zestaw podtynkowy, który ma świetne opinie, a jego producent, czyli niemiecka marka Jomo to pionier w zakresie techniki sanitarnej, któremu warto zaufać.
Jaki stelaż podtynkowy – sprawdź propozycje
Po określeniu typu montażu, trzeba wybrać konkretny model stelaża. Na szczęście mamy na rynku dostęp do armatury sanitarnej wielu znanych producentów, którzy zostali docenieni przez klientów za wprowadzenie na rynek innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednak na bardzo często zadawane pytanie – stelaż podtynkowy Grohe czy Geberit – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obydwie marki to znakomici specjaliści z zakresu techniki sanitarnej. Geberit to szwajcarska firma, Grohe – niemiecka. Pierwsza z nich na początku funkcjonowania produkowała jedynie spłuczki, z czego znana jest tak bardzo, iż poszukując sprawdzonego modelu, klienci chętnie sięgają po spłuczki podtynkowe Geberit. Druga marka – Grohe to natomiast specjalista od znanych ze swojej wytrzymałości stelaży podtynkowych, które cieszą się popularnością na całym świecie. Jednym z nich jest zestaw 3w1 – stelaż + przycisk Skate Cosmopolitan Grohe Rapid SL 38772001. Ten praktyczny komplet znajdzie zastosowanie w każdej łazience. Obejmuje także spłuczkę o pojemności od 6 do 9 litrów. Wybierając zestaw podtynkowy od Grohe, nie trzeba martwić się, jaka spłuczka podtynkowa będzie najlepsza.
Jaki zestaw podtynkowy do wc wybrać – na co zwrócić uwagę?
Wybierając stelaż podtynkowy, ważne są nie tylko opinie klientów, ale także konkretne cechy produktu. Mowa tutaj o kompletności zestawu, okresie gwarancji, trybach spłukiwania, liczbie przyłączy wody, sposobie obsługi spłuczki podtynkowej i kompatybilności. Zakupiony zestaw powinien zawierać wszystko, co jest potrzebne do instalacji. W przypadku stelaża do wc oprócz podstawowego wyposażenia zestawy obejmują także dodatkowe akcesoria, na przykład przycisk spłukujący czy matę wygłuszającą. Świetne możliwości w tym zakresie zapewnia GROHE Rapid SL 3 in 1 – stelaż podtynkowy do montażu WC ściennego. Drugą równie istotną kwestią, jak kompletność, jest okres gwarancji. Znane firmy obejmują swoje produkty 10-letnim okresem gwarancyjnym. Bez wątpienia należy wymienić tu markę Grohe i Geberit – specjalistów z zakresu techniki sanitarnej.
Wysokość stelaża wc i możliwość regulacji spłukiwanej wody
Przed zakupem stelaża podtynkowego należy podjąć decyzję co do widoczności przycisku spłukującego przy podniesionej desce. Warunkuje ona wybór stelaża pod kątem wysokości. W przypadku stelaży wysokich podniesiona deska nie zakrywa przycisku. Przy niskim stelażu niemożliwe jest spuszczenie wody bez opuszczenia deski, co zapewnia wysoki poziom higieny. Rozważając wysokość stelaża wc, warto wziąć pod uwagę również fakt, iż stelaże niskie umożliwiają zamontowanie przycisku zarówno w pionie, jak i w poziomie, czyli na półce. Kolejnym elementem zestawu podtynkowego do wc, który wymaga podjęcia decyzji, jest spłuczka. Na rynku można spotkać się z modelami o pojemności od 3 do 9 litrów. Zastanawiając się, jaki stelaż Geberit wybrać pod kątem pojemności spłuczki, warto wiedzieć, iż producent ten zapewnia największe możliwości wyboru nie tylko w tym zakresie, ale także w kontekście dostosowania spłuczki do posiadanej ceramiki. Najbardziej ekonomiczne to modele umożliwiające regulację ilości spuszczanej wody.
Jak zabudować wc podwieszane?
Stelaże podtynkowe wc zwykle zabudowywane są przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych o grubości 12,5 mm. Aby obudowa była odpowiednio sztywna, a ułożone na niej płytki nie popękały pod ciężarem ceramiki, należy zastosować dwie warstwy płyt G-K. Płyty kartonowo-gipsowe wykorzystuje się przy stelażach do zabudowy lekkiej. Jak obudować stelaż podtynkowy wc, który jest konstrukcją do zabudowy ciężkiej? W tym wypadku zarówno stelaż, jak i spłuczkę należy obmurować. Spłuczkę przed obmurowaniem trzeba umieścić w ścianie i podłączyć do instalacji wodociągowej. Niezależnie od rodzaju instalacji stelaż do zabudowy ułatwia aranżację łazienki i montaż urządzeń sanitarnych. Niezwykłą zaletą jest ładniejszy wygląd wnętrza. Wszelkie elementy przyłączeniowe ukryte w ścianie i wisząca miska ustępowa umożliwiają łatwe utrzymanie porządku. W świetle tak wielu korzyści i zalet nie sposób się dziwić, iż zestawy podtynkowe wc zbierają same dobre opinie.
WC podtynkowe czy kompakt?
WC podtynkowe jest droższym rozwiązaniem niż kompakt. Jest jednak wygodniejsze w utrzymaniu czystości i estetyczne z uwagi na ukryte w ścianie elementy przyłączeniowe. Wnętrze z wiszącą miską ustępową sprawia wrażenie przestronnego, czego nie zapewnia kompakt. Stelaże podtynkowe to w tej chwili bardzo popularny wybór, czego potwierdzeniem są pozytywne opinie zarówno na temat ich funkcjonalności, jak i trwałości. Instalacja podtynkowa ma jednak dwie zasadnicze wady. Poza ceną stelaży instalacyjnych, która może odstraszać, warto wspomnieć o dość trudnym i czasochłonnym montażu. Do ceny stelaża trzeba doliczyć cenę miski i deski wc, a w przypadku braku umiejętności monterskich – również koszt montażu. Gdy pieniądze nie stanowią ograniczenia, wc podwieszane to z całą pewnością lepszy wybór niż tradycyjny kompakt. jeżeli zdecydowałeś się na stelaż podtynkowy – pozostaje pytanie, jaki wybrać? Możesz kupić któryś z produktów przedstawionych w poradniku lub sprawdzić inne zestawy dostępne w naszym sklepie.