Narzuta na łóżko to niezwykle istotny element każdej sypialni. Bez niej najprawdopodobniej bylibyśmy zmuszeni chować w ciągu dnia naszą pościel w wybrane przez nas miejsce, ponieważ na łóżku groziłoby jej zabrudzenie. Tym samym przysporzylibyśmy sobie dodatkowej pracy rano i wieczorem, a co więcej nasze łóżko byłoby uboższe o ładną dekorację, jaką niewątpliwie jest odpowiednio dobrana narzuta. Jak dobrać idealny materiał, który nie tylko ochroni pościel, ale także dopełni interesującego wyglądu całej przestrzeni?
Narzuta na łóżko do sypialni – materiał ma znaczenie
Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej narzuty na łóżko, jest oczywiście materiał, z którego została ona wykonana. Do wyboru mamy wiele różnych opcji, w tym najpopularniejsze, czyli mikrofibra oraz bawełna. Obydwa te materiały pozwalają na uzyskanie różnorodnych kolorów oraz wzorów na naszych produktach. To od nas jednak zależy, który z nich bardziej przypada nam do gustu. Mnogość dostępnych materiałów, kolorów oraz wzorów może czasem przytłaczać, dlatego krótko przedstawimy podstawowe wady i zalety najbardziej popularnych materiałów.
Narzuta na łóżko z mikrofibry – dlaczego warto?
Ten popularny materiał, choć sztuczny jest wyjątkowo wytrzymały. Jak sama nazwa wskazuje, włókna poliestrowe oraz poliamidowe, które tworzą narzutę na łóżko z mikrofibry, są mikroskopijne. To właśnie ta cecha ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość materiału. Najlepsi producenci tkanin z mikrofibry dążą do uzyskania jak najcieńszego splotu, który ma wpływ na ostateczną jakość materiału. Łatwo więc samemu zauważyć, iż mikro włókna to idealny materiał na stworzenie narzuty, którą przykryjemy łóżko. Są w końcu na tyle wytrzymałe, iż jesteśmy w stanie bez problemu codziennie korzystać z tego typu tkaniny. choćby najbardziej intensywna eksploatacja nie powinna mieć wpływu na wytrzymałość materiału. Akurat ta cecha odróżnia ją od klasycznego pledu na łóżko, który jest wykonany z wełny, przez co z czasem może zacząć wyglądać gorzej. Jednak bez wątpienia cechują go inne, równie zachęcające zalety.
Jak prać mikrofibrę – konserwacja narzuty na łóżko
Zwróćmy również uwagę na fakt, iż mikrofibra z racji swojej wytrzymałości może być bardzo często prana. Ta cecha w kontekście narzut na łóżko (szukasz ciekawej narzuty na łóżko? Kliknij TUTAJ) ma to wyjątkowo istotne znaczenie, ponieważ właśnie po to ich używamy, aby ochroniły one naszą pościel przed ewentualnymi zabrudzeniami. Materiał zbiera kurz i zabrudzenia, dlatego dosyć często go pierzemy. Piorąc narzutę z mikrofibry, należy pamiętać o tym, by nie prać w tym samym czasie innych tekstyliów. Mikrofibra pod wpływem innych tkanin może się zbić i skarcić swoją naturalną miękkość. Nie powinno się także dolewać do prania żadnych płynów zmiękczających.
Narzuta bawełniana na łóżko do sypialni – czy warto?
Całkiem sporo osób pozostaje jednak wiernymi fanami bawełny. jeżeli tylko nie występuje u nich żadna reakcja alergiczna na taki materiał, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować właśnie tej opcji. Czym wyróżnia się bawełna i dlaczego warto postawić właśnie na nią? Przede wszystkim wiele osób woli narzutę bawełnianą, ponieważ mają oni pewność co do jej naturalności, przewiewności i oddychalności. Z jednej strony taka tkanina utrzymuje stałą temperaturę naszego ciała a z drugiej, w przeciwieństwie do tanich materiałów syntetycznych średniej jakości, pozwala mu oddychać. Jest to szczególnie przydatne, gdy narzutę na łóżko traktujemy także jako dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepła w nocy.
Pled z wełny jako narzuta na łóżko?
W niektórych wnętrzach możemy pokusić się o zabezpieczenia łóżka pledem wełnianym. Kiedy taka opcja się sprawdzi? Przede wszystkim, wtedy gdy jesteśmy fanami przeróżnych koców, frędzli i stylu boho. Wełniana narzuta na łóżko to świetny sposób na urozmaicenie swojego wnętrza, ocieplenie go oraz na stworzenie w nim interesującego klimatu. Sprawdzi się u każdej osoby, która w swojej sypialni ceni sobie naturalną przytulność. Wełniany pled na łóżko może również skutecznie ogrzać nas w nocy. Pamiętajmy jednak, iż wełna może ulegać zaciąganiu, przez co nie jest najtrwalszym materiałem. Trzeba o niego szczególnie dbać, jeżeli chcemy utrzymać go w dobrej formie przez dłuższy czas.
Artykuł powstał we współpracy darymex.pl