Historyczne badania ciepłoty ciała
Pierwszą normę temperatury ciała człowieka ustalił niemiecki lekarz Carl Wunderlich w XIX wieku. Według niego, w tamtym okresie, wynosiła 37 stopni Celsjusza. Niedługo później jego wytyczne zostały poprawione i określono, iż norma ciepłoty ciała dla człowieka to 36,6 stopni Celsjusza. Choć przez ponad 100 lat dokonał się ogromny postęp medycyny, w przypadku temperatury ciała kilka się zmieniło. Dopiero niedawno naukowcy doszli do wniosku, iż klasyczne "36,6" może być już nieaktualne. Do takich wniosków doszły dwie grupy badaczy.
Sprawdź również: Dosyp do kawy jedną łyżeczkę. Opóźnisz proces starzenia i zrzucisz zbędne kilogramy
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała?
Zastanawiając się, czy prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopnia Celsjusza, można opierać się na dwóch badaniach naukowych. Pierwsze z nich zostało przeprowadzone w 2017 roku w Wielkiej Brytanii, a drugie — w 2019 roku w amerykańskim Palo Alto. Według danych zgromadzonych przez Brytyjczyków przez cały czas prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. Z kolei amerykańscy badacze ustalili, iż prawidłowa ciepłota ciała w ich grupie kontrolnej wynosiła 36,4 stopni Celsjusza. Choć różnice są niewielkie, mogą wskazywać na trend i kierunek zmian w tym aspekcie.
Sprawdź również: Lekarz przekonuje: wyrzuć te dwa produkty z diety. Obwód brzucha spadnie w mgnieniu oka
Naukowcy przebadali także rolników i zbieraczy z plemienia Tsimane w Boliwii. W ich przypadku średnia temperatura ciała spada o 0,05 stopnia Celsjusza rocznie i aktualnie wynosi 36,5 stopnia Celsjusza. Zdaniem antropologów obniżanie się temperatury ciała człowieka (w porównaniu do XIX wieku) wynika przede wszystkim z poprawy jakości życia. Dzięki:
- dostępowi do czystej wody,
- lepszym standardom higieny,
- nowoczesnym lekom,
- szczepionkom,
jesteśmy zdrowsi i nasze organizmy nie muszą przeznaczać dużych wydatków energetycznych na walkę z infekcjami.
Zobacz też:
Każda babcia miała go w spiżarni. Leczy przeziębienie i przyspiesza odchudzanie
Wietrzysz pościel na balkonie? Sprawdź, jak dobrze robić to zimą
Jedziesz do sanatorium? Zamiast dźwigać ciężką walizkę, zrób to