Jaką baterie prysznicową wybrać?
W dzisiejszych czasach dbanie o higienę stało się standardem, dlatego w każdej łazience potrzebny jest prysznic. Dzięki niemu możliwe jest szybkie umycie całego ciała przy użyciu niewielkiej ilości wody, więc stał się niezbędnym urządzeniem służącym naszej higienie. Kupując prysznic stajemy przed wyborem baterii prysznicowej, która nie tylko powinna służyć nam przez wiele lat, ale też stanowić estetyczny element wystroju. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu? Jakie baterie prysznicowe mamy dostępne na rynku? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu.
Rodzaje baterii prysznicowych
Wybierając rodzaj baterii z reguły patrzymy na ich wygląd - kształt i kolor. Jednak przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę materiały, z jakich są wykonane oraz sposób montażu. Ze względu na sposób montażu baterie prysznicowe możemy podzielić na bardziej nowoczesne podtynkowe lub tradycyjne naścienne.
Hansgrohe Ecostat Bateria prysznicowa ścienna/natynkowa Hansgrohe Talis E Bateria prysznicowa ścienna/podtynkowa
Baterie podtynkowe
Baterie podtynkowe ze względu na ciekawy, nowoczesny styl są coraz bardziej popularne. Ich montaż odbywa się na etapie kładzenia kafelków, gdyż na zewnątrz widać jedynie wylewkę, dźwignię i maskownicę, a reszta urządzenia schowana jest w ścianie. Nie wymagają idealnego dopasowania do miejsca doprowadzenia instalacji wodnej, gdyż wodę można poprowadzić bruzdami w ścianie. Umożliwia to niestandardowe umiejscowienie prysznica. Do montażu i serwisu baterii podtynkowych wymagane są umiejętności i doświadczenie.
Baterie natynkowe/ naścienne
Baterie naścienne to armatura starszego typu, którą montuje się dokładnie do doprowadzonych do ściany rur z wodą. Ich zaletą jest szybki i prosty montaż oraz stosunkowo niska cena. Łatwo się je wymienia i serwisuje, ale ze względu na mniej nowoczesny design coraz częściej ustępują miejsca na rynku bateriom podtynkowym.
Rodzaje zestawów prysznicowych
Istotnym ułatwieniem, umożliwiającym zakup elementów niezbędnych do instalacji armatury łazienkowej w jednym opakowaniu, są zestawy prysznicowe. Dostępne są komplety o różnych kombinacjach elementów składowych. Przykładowy zestaw zawiera takie części, jak: ramię prysznicowe, baterię prysznicową, przyłącze węża oraz głowicę prysznicową. Kupując taki zestaw nie musimy się martwić o niedopasowanie do siebie poszczególnych części. Na rynku, tak samo jak baterie, są dostępne zestawy prysznicowe natynkowo bądź podtynkowe.
Hagendsen&Smith zestaw prysznicowy naścienny/natynkowy Omnires Zestaw prysznicowy podtynkowy
Zestaw prysznicowy podtynkowy
Podtynkowe zestawy prysznicowe to produkty, które dzięki nowoczesnemu designowi cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Najmniej dekoracyjne elementy prysznica są ukryte, dzięki czemu urządzenie nie narusza aranżacji wnętrza. Cały mechanizm schowany jest w ścianie, natomiast na zewnątrz znajduje się wyłącznie słuchawka prysznicowa oraz elementy sterujące wodą i ewentualnie deszczownica. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkową przestrzeń w kabinie i możliwe jest idealne dopasowanie armatury łazienkowej do pomieszczenia. Podtynkowy system prysznicowy to dobry wybór dla tych, którzy cenią estetykę wnętrz w połączeniu z funkcjonalnością. Dodatkową zaletą mechanizmu jest to, iż mniej elementów wystających pomaga w utrzymaniu czystości w przestrzeni łazienkowej.
Zestaw prysznicowe natynkowy
Natynkowe zestawy prysznicowe to urządzenia od lat stosowane w naszych łazienkach. W tym tradycyjnym rozwiązaniu wszystkie elementy zestawu są widoczne na ścianie. Jego zalety to prosty montaż, niewysokie ceny oraz szeroka oferta produktów.
Na co dodatkowo zwrócić uwagę przy wyborze baterii prysznicowej?
Kupując baterię prysznicową warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, w jakie mogą być wyposażone wybrane produkty. Do najbardziej popularnych udogodnień należą głowice termostatyczne, deszczownice i perlatory.
Baterie termostatyczne
Baterie wyposażone w głowice termostatyczne są szczególnie polecane w sytuacjach braku stabilności strumienia wody, gdyż głowice utrzymują stałe parametry wody. Niezależnie od wahań ciśnienia w instalacji temperatura i ciśnienie wody pozostaną przez całą kąpiel niezmienne, takie, jakie ustawił użytkownik. Bateria termostatyczna to także bezpieczne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż termostat chroni przed wypływem zbyt gorącej wody i przypadkowymi oparzeniami. Baterie termostatyczne występują zarówno w produktach montowanych natynkowo jak i podtynkowo.
Tres Black zestaw prysznicowy termostatyczny natynkowy Hansgrohe Raindance zestaw prysznicowy termostatyczny podtynkowy
Deszczownica
Deszczownica to specjalny rodzaj baterii prysznicowej, której główną zaletą jest dużo większa powierzchnia od zwykłej słuchawki prysznicowej. Zapewnia to szeroki, rozproszony strumień wody przynoszący użytkownikom komfort termiczny i relaks. Taki rodzaj strumienia w istotny sposób podwyższa wygodę kąpieli sprawiając, iż możemy poczuć się jak w SPA. Warto wiedzieć, iż deszczownice od najlepszych producentów oferują możliwość zmiany strumienia wody. Oprócz funkcji praktycznych pełnią też rolę ozdobną, a niektóre modele są choćby podświetlane, co zapewnia niepowtarzalny klimat podczas kąpieli.
Hansgrohe Raindance E deszczownica prysznicowa AIR 1jet 25x15 cm
Perlator
Perlator jest niewielkim urządzeniem, za pomocą którego możemy znacznie oszczędzić ilość zużywanej do kąpieli wody. To metalowy pierścień z sitkiem lub systemem komór, którego zadaniem jest napowietrzenie wody i zwiększenie jej objętości. W zależności od modelu możemy wybrać perlator nakładany na wylewkę lub wbudowany w baterię. Pomimo mniejszej ilości wody wydostającej się z wylewki, dzięki perlatorowi mamy wrażenie, iż jest jej dużo więcej. Sprawia on też, iż wylatująca woda tworzy strumień o wyższym ciśnieniu, dzięki temu jest lepiej nakierowany i się nie rozpryskuje. Inwestycja w to urządzenie zwróci nam się bardzo szybko, bo może ono spowodować zmniejszenie zużycia wody choćby o 60%.
Kolory i design
Na rynku dostępne są baterie i zestawy prysznicowe wykonane w różnych stylach, mające rozmaite kolory i kształty. Powinniśmy dopasować wygląd baterii do klimatu, jaki lubimy i w jakim urządzona jest nasza łazienka. Mamy do wyboru produkty klasyczne, nowoczesne, minimalistyczne czy retro. Tradycyjne, chromowane baterie są przez cały czas najpopularniejsze na rynku, ale coraz częściej wybieramy modele złote bądź czarne, z połyskiem lub matowe. Warto zastanowić się nad aranżacją łazienki na etapie planowania wnętrza i dobrać wszystkie elementy tak, by stanowiły spójną całość.
Steinberg 100 bateria z przełącznikiem Rose Gold HushLab Siena Black Bateria prysznicowa HushLab Belverde Bateria prysznicowa
Podsumowanie
Wybór baterii prysznicowej należy zacząć od decyzji, czy sami kompletujemy zestaw prysznicowy i wszystkie jego części, czy decydujemy się na gotowe zestawy. Następnie trzeba zastanowić się nad sposobem montażu –tradycyjnym, naściennym bądź nowoczesnym, podtynkowym. Kolejna decyzja powinna dotyczyć dodatkowych elementów, takich jak termostat, perlator i deszczownica, w które może być wyposażona nasza bateria. Po ustaleniu powyższych warunków należy dobrać kolor i kształt, który najbardziej pasuje do stylu naszej łazienki.
Wskazówka I - Na jakiej wysokości najlepiej umieścić baterię?
Zalecana wysokość to 110 cm nad brodzikiem.
Wskazówka II – Jakiego producenta baterii prysznicowej wybrać?
Urządzanie łazienki jest przedsięwzięciem drogim i czasochłonnym. Planujemy je raz na kilka czy choćby kilkanaście lat. Warto dokładnie zastanowić się nad wyposażeniem wnętrza i wybrać produkty renomowanych firm, dających gwarancję dobrej jakości. Renomowanymi producentami baterii prysznicowych dostępnych na rynku są firmy: Grohe, Hansgrohe, HushLab, Tres, Omnires, Kludi, Hagendsen&Smith.
ZOBACZ WSZYSTKIE BATERIE PRYSZNICOWE >>>