Odpowiednio i regularnie wykonywany peeling skóry głowy może przynieść wiele korzyści. Nie tylko oczyszcza bowiem skalp z nadmiaru łoju, ale także przygotowuje go na lepsze wchłanianie składników odżywczych i aktywnych z wcierek. A to jeszcze nie wszystkie jego zalety. Jak zrobić peeling skóry głowy i czy warto go stosować?
Peeling do skóry głowy to produkt, który ma za zadanie usunąć z niej nadmiar sebum, a także martwego naskórka. Tego typu produkt zawsze zawiera składnik o delikatnych adekwatnościach ścierających – np. sól morską. Ma także wiele innych składników, jak witaminy czy kwas salicylowy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sposoby na nabłyszczenie włosów
Peeling skóry głowy – rodzaje
Peeling przeznaczony do oczyszczania skóry głowy występuje zwykle w trzech rodzajach: mechaniczny, enzymatyczny i chemiczny. Typ produktu należy dopasować do potrzeb skalpu. Peelingi mechaniczne, czyli ziarniste sprawdzają się szczególnie u osób posiadających przetłuszczającą się lub normalną skórę. Chemiczne, zawierające złuszczające kwasy oraz enzymatyczne są odpowiednie szczególnie dla osób o bardzo wrażliwym i delikatnym skalpie, a także borykających się z problemem wypadania włosów.
Czy warto stosować peeling głowy? Korzyści i zalety
Zdecydowanie tak! Jest on polecany szczególnie jeżeli zmagasz się z problemem nadmiernego przetłuszczania bądź szukasz sposobu na lepszy porost włosów. Poprawia on bowiem i ułatwia wnikanie składników aktywnych i odżywczych z takich produktów jak wcierki. Taki kosmetyk ma jeszcze wiele zalet. Jakich?
- Poprawia kondycję włosów,
- Stymuluje ich wzrost oczyszczając skalp z martwego naskórka,
- Odświeża,
- Usuwa nadmiar sebum,
- Stymuluje krążenie podczas jego nanoszenia – aby zadziałał należy lekko masować skórę,
- Oczyszcza z pozostałości produktów stylizacyjnych,
- Nadaje połysk,
- Odblokowuje mieszki włosowe,
- Dodaje włosom lekkości,
- Optycznie dodaje włosom objętości poprzez uniesienie pasm u nasady.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak zamknąć łuski włosów?
Jaki najlepszy peeling do skóry głowy?
Oferta peelingów do skóry głowy zarówno tych profesjonalnych, jak i drogeryjnych jest bardzo szeroka. Dzięki temu wybierać możesz spośród wielu wysokiej jakości kosmetyków. Poniżej kilka z nich:
- Kerastase Fusio-Scrub to oczyszczający peeling do skóry głowy, który sprawdza się szczególnie na skórze z tendencją do przetłuszczania się. Produkt znacznie poprawia kondycję skalpu i włosów. Stymuluje także ich wzrost, nadając połysk i lekkość. Zawiera w swoim składzie odświeżającą sól morską, wzmacniającą witaminę B6, a także złuszczający kwas salicylowy.
- Fanola Witamins Energy Detoxifyng to witaminowy peeling do skóry głowy, który ją delikatnie oczyszcza i odświeża. Dodaje także witalności włosom i pobudza cebulki do wzrostu. Przywraca naturalną równowagę skalpu. W swoim składzie ma witaminy E i B3, a także ekstrakty z rozmarynu i limonki.
- Inebrya Ice Cream Scalp Fluid to oczyszczający do skóry głowy przeznaczony do delikatnego, a choćby nadwrażliwego skalpu z tendencją do występowania łupieżu. Skutecznie pozbywa się różnych zanieczyszczeń w tym pozostałości po stylizacji. Ma delikatną, beztłuszczową konsystencję.
- Alfaparf Semi Di Lino Scalp Rebalance Dandruff Delikatny peeling do skóry to kolejne wsparcie w walce z łupieżem. Zawiera Microbiotic System czyli mieszankę probiotyków i prebiotyków pozytywnie wpływających na stan i równowagę flory bakteryjnej skalpu. Kompleks Pure-Set Control ma za zadanie normalizować prace gruczołów łojowych. Wpływa to na zahamowanie powstawania łupieżu. Z kolei kompleks Shine Fix dodaje włosom blasku, a Color Fix przedłuża trwałość koloru.
Na co pomaga peeling do skóry głowy?
Peeling głowy ma wszechstronne działanie, które może przynieść wiele korzyści. Może skutecznie pomóc w walce z:
- Łupieżem,
- Nadmiernym przetłuszczaniem włosów,
- Wolnym wzrostem pasm,
- Zanieczyszczeniami środowiskowymi skóry głowy,
- Oklapnięciu włosów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fryzury w stylu Rich Girl Hair
Ile można trzymać peeling na głowie?
Czas trzymania peelingu na skórze głowy w dużej mierze uzależniony jest od wskazań producenta na opakowaniu. Peelingi ze składnikiem złuszczającym pozostawia się na ok. 5 do 10 minut. Enzymatyczne i chemiczne zwykle od 10 do 20 minut. Czas pozostawienia peelingu na skalpie uzależniony jest także od tego, jak Twoja skóra reaguje na dany kosmetyk.
Czy peeling nakłada się na mokre włosy?
Peelingu do oczyszczania skóry głowy nie nakłada się na mokry skalp. Zawsze powinien być on suchy, szczególnie w przypadku produktów enzymatycznych oraz chemicznych. W wypadku peelingu mechanicznego nanosi się go także przed myciem głowy. Dopiero po naniesieniu zwilża się opuszki palców i wówczas wykonuje bardzo delikatny masaż, przechodzące pasmo po paśmie. Jak zatem używać tego typu produktów?
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fryzura Kitty Cut
Jak prawidłowo zrobić peeling skóry głowy?
Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak wykonać peeling skóry głowy krok po kroku.
- Przed umyciem skóry głowy i włosów dokładnie rozczesz pasma, abyś nie miał problemu z ich rozdzielaniem.
- Zacznij nanoszenie peelingu od lewej bądź prawej strony głowy – tak jak jest Ci wygodniej.
- Aplikuj niewielkie ilości produktu na skórę, po czym wykonaj delikatny masaż.
- Jeśli używasz peelingu mechanicznego – zwilż opuszki palców.
- Pozostaw produkt na czas od 5 do 20 minut – zgodnie z zaleceniami producenta.
- Umyj dokładnie skórę głowy i włosy delikatnym szamponem, a po ich opłukaniu nanieś odżywkę bądź maskę. Ponownie opłucz włosy.
Jakim szamponem myć włosy po peelingu?
Szampon, którym umyjesz włosy po zastosowaniu peelingu nie powinien zawierać bardzo silnych detergentów. Peeling jest środkiem o działaniu silnie oczyszczającym. jeżeli zdarzy się, iż siła, z którą będziesz wmasowywać go w skórę głowy będzie zbyt duża, wówczas skalp może być podrażniony. Wówczas zastosowaniu silnego szamponu może dodatkowo pogorszyć sprawę. Zwróć uwagę na skład produktu i sprawdź czy zawiera delikatne oraz naturalne składniki.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Co daje termoochrona włosów?
Jak często wykonywać peeling skóry głowy?
Tego typu zabiegu nie powinno się wykonywać zbyt często. Raz na tydzień bądź dwa lub choćby trzy tygodnie powinno w zupełności wystarczyć. Częstotliwość należy dopasować indywidualnie, do potrzeb swojej skóry głowy, a także ewentualnie problemu, którego chcesz się pozbyć. Warto także zapoznać się ze wskazaniami producenta na opakowaniu.
Peeling skóry głowy może być wspaniałym uzupełnieniem pielęgnacji włosów i skalpu. Wykonywany systematycznie wysokiej jakości produktami może przynieść bardzo wiele korzyści.