Jak zostać podologiem w 2023 roku?

blogpodostore.pl 1 rok temu

​​Podologia to dziedzina medyczna, która zajmuje się badaniem, analizą, diagnostyką i leczeniem chorób, zaburzeń stóp oraz paznokci. Podolodzy to specjaliści, którzy posiadają ogólną wiedzę medyczną i wiedzę na temat anatomii stopy, biomechaniki i chorób z nią związanych. W tym artykule przedstawimy, jakie kroki należy podjąć, aby zostać podologiem oraz jak założyć własny gabinet podologiczny.

Jakie kroki musisz podjąć, aby zostać podologiem?

  1. Odpowiednie wykształcenie

Jeśli chcesz zostać podologiem, konieczne jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów. W Polsce dostępne są specjalne studia podyplomowe z zakresu podologii, które realizowane są od 1 do 3 lat. Studia te są adresowane do osób, które ukończyły studia medyczne lub o kierunku pielęgniarstwo, fizjoterapia, czy też kosmetologia.

Ze względu na fakt, iż podologia została wpisana do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, możliwe jest ukończenie odpowiedniego kierunku w szkole policealnej, np. w sieci szkół policealnych ŻAK.

  1. Praktyka zawodowa i doświadczenie

Po ukończeniu studiów podyplomowych lub w trakcie ich wykonywania, bardzo ważne będzie zdobycie praktyki zawodowej, aby móc poradzić sobie na rynku pracy. Praktyka ta powinna odbywać się pod opieką doświadczonego podologa i trwać 1-2 lat. W tym czasie, przyszły podolog będzie miał okazję zdobyć doświadczenie i praktyczne umiejętności, które są niezbędne w pracy z pacjentami.

W trakcie zdobywania doświadczenia przyszły podolog zdobędzie wiedzę jak komunikować się z klientem i jak radzić sobie ze wszystkimi problemami zdrowotnymi pacjentów. Im większa praktyka zawodowa, tym większe powodzenie w prowadzeniu gabinetu podologicznego.

  1. Rozwój osobisty i zawodowy

Podologia to dziedzina, która cały czas się rozwija i wymaga od specjalistów stałego doskonalenia swoich umiejętności i wiedzy. Dlatego, aby utrzymać swoje uprawnienia, podologowie muszą regularnie uczestniczyć w szkoleniach i kursach doskonalących. Możesz śledzić akademie podologiczne, kursy i szkolenia w sieci. Jesteśmy pewni, iż takich szkoleń będzie coraz więcej. Wystarczy raz na jakiś czas sprawdzać wyszukiwarkę Google i oszczędzać pieniądze na niszowe programy szkoleniowe.

Wyposażenie i znajomość narzędzi

Aby być profesjonalistą i pracować w zawodzie podologa musisz znać narzędzia, którymi posługuje się każdy specjalista. Takimi narzędziami są frezarki, cęgi do wrastających paznokci, czy skalpele. Należy mieć doświadczenie w używaniu i ustawianiu powyższych narzędzi. Oprócz narzędzi każdy podolog powinien orientować się jakie kosmetyki dobrać dla swoich stóp.

Podsumowanie

Podsumowując, aby zostać podologiem, konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu podologii, zdobycie praktyki zawodowej i zaliczenie egzaminu państwowego. Po uzyskaniu uprawnień, podolog musi regularnie doskonalić swoje umiejętności i wiedzę. Po spełnieniu tych kroków możesz założyć swój gabinet podologiczny.

Idź do oryginalnego materiału