Podróże przez różne strefy czasowe zwykle prowadzą do powstania objawów związanych z zakłóceniem rytmu dobowego. Jest to tak zwany jet lag, z którym można sobie lepiej poradzić dzięki kilku wskazówkom. Jak zmniejszyć negatywne skutki jet lagu? O czym warto pamiętać?
Czym jest jet lag?
Jet lag to zespół nagłej zmiany strefy czasowej, występujący podczas podróżowania. Dotyczy zatem dalekich wyjazdów, najczęściej samolotem, a stopień nasilanie objawów zależy od wielu kwestii. Znaczenie ma głównie to, jak radykalną zmianę czasu przeszliśmy, przy czym jest to także kwestia indywidualna, zależna od organizmu. Najczęściej występującymi objawami jet lagu są senność, bóle głowy, zaburzenia snu, zmęczenie, rozdrażnienie, brak apetytu, kiepskie samopoczucie, wyczerpanie, zaburzenia koncentracji i problemy z układem pokarmowym.
Jakie są przyczyny jet lagu? Główną przyczyną są zaburzenia homeostazy w organizmie. Metabolizm i zegar biologiczny zostają wybite z równowagi, co prowadzi do różnorodnych dolegliwości. Zaburzone jest także wydzielanie hormonów związanych z naturalnym cyklem dnia i nocy, czyli kortyzolu i melatoniny. Jak zmniejszyć negatywne skutki zespołu nagłej zmiany strefy czasowej?
Jak poradzić sobie z jet lagiem?
Aby zmniejszyć negatywne skutki jet lagu, warto dostosować godziny snu do nowej strefy czasowej jeszcze przed podróżą. Mile widziane jest też stosowanie melatoniny przez krótki czas, dbanie o nawodnienie organizmu i unikanie kofeiny oraz alkoholu w trakcie lotu. Niezwykle pomocne okazują się zasłony zaciemniające lub opaski na oczy, które tworzą odpowiednie warunki do snu.
Co jeszcze pomoże nam lepiej poradzić sobie z jet lagiem? Warto postawić na:
- Minimalizowanie stresu przed wylotem – kilka dni przed podróżą warto przeznaczyć na relaks i odpoczynek.
- Odpowiednią dietę – spożywajmy dużo warzyw, owoców i produktów bogatych w zdrowe tłuszcze, białko i węglowodany złożone.
- Przebywanie na świeżym powietrzu – obcowanie z naturą pozwala jeszcze lepiej się zrelaksować przed daleką podróżą.
- Drzemkę w ciągu dnia – nie powinna ona trwać jednak dłużej niż 30 minut.
- Rezygnację z intensywnych treningów – zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Zbyt duże forsowanie organizmu przez pierwsze dni po przylocie może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Podsumowując, warto zauważyć, iż istnieje kilka sposobów na to, aby znacznie lepiej przejść dolegliwości związane z jet lagiem. Miłośnicy dalekich podróży doskonale znają to pojęcie i wiedzą, jak się przygotować zawczasu. Zespół nagłej zmiany strefy czasowej bywa dokuczliwy, dlatego warto szczególnie zadbać o swój organizm w razie wystąpienia dolegliwości. Pamiętajmy o stosowaniu zasłon zaciemniających i opasek na oczy, minimalizowaniu stresu przed podróżą, unikaniu alkoholu i kofeiny, czy też dostosowaniu godzin snu do nowej strefy czasowej jeszcze przed wylotem. Wszystko to może złagodzić występujące objawy jet lagu i sprawić, iż łatwiej sobie z nimi poradzimy!