Atlas grzybów jadalnych czy aplikacja mobilna?
Idąc do lasu samemu, warto zaopatrzyć się w kieszonkowy atlas grzybów. Niektóre z nich zawierają notatkę, z jakim grzybem trującym można przez przypadek pomylić kurki lub borowiki szlachetne. Z większą ostrożnością należy korzystać z aplikacji mobilnych służących do rozpoznawania gatunków grzybów po zdjęciu. Wystarczy, iż w lesie będzie zbyt ciemno i mogą pojawić się błędy w klasyfikacji dzięki telefona.
Objawy zatrucia grzybami
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego główną przyczyną zatruć grzybami jest ich niewłaściwa ocena i wzięcie grzybów trujących za gatunki jadalne. Drugim najczęstszym powodem jest nieodpowiednie przygotowanie dań z gatunków jadalnych. Wszystkie grzyby leśne jadalne powinny być poddane obróbce termicznej.
Najpopularniejsze objawy zatrucia grzybami to:
- ból głowy,
- ból brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- gorączka,
- osłabienie organizmu.
Eksperci GIS-u zauważyli, iż objawy można pomylić z infekcją dróg pokarmowych lub niestrawnością. jeżeli po spożyciu grzybów zauważy się niepokojące objawy u siebie lub bliskiej osoby należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, zawieźć chorego do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Pomocą doraźną, którą można zastosować u osoby zatrutej, jest spowodowanie wymiotów. Ponadto liczy się niepodawanie alkoholu ani mleka do popicia, gdyż te substancje ułatwiają rozprzestrzenianie się toksyn z grzybów.
W naszej galerii podpowiadamy, które grzyby są często mylone z trującymi gatunkami
Jak rozpoznać grzyby jadalne?
Częstą poradą, która ma ułatwić rozpoznanie grzybów trujących od jadalnych, jest ich smak. Uważa się, iż przekrojony grzyb może być posmakowany końcem języka. jeżeli grzyb jest gorzki, to nie powinno się go jeść. Ta metoda nie jest do końca przekonująca. Szczególnie iż doprowadza do kontaktu z toksyczną substancją. jeżeli chcesz zbierać grzyby bezpiecznie stosuj się do tych rad:
- Zbieraj grzyby, które znasz i jesteś ich pewien.
- Grzyby z blaszkami u spodu, co do zasady są trujące. Istnieją wyjątki od tej zasady w postaci kurek, czubajki kani i gąski zielonej.
- Grzyby jadalne u spodu są gąbczaste. Wśród nich popularne są borowiki szlachetne, maślaki i podgrzybki.
- Nie zbieraj grzybów ze spodem w różowym kolorze ani o czerwonych kapeluszach.
- Groźne dla zdrowia są też grzyby pierścieniem na łodydze. Wśród nich są znane już od przedszkola muchomory o czerwonych kapeluszach z białymi kropkami.
Mamy nadzieję, iż dzięki tym wskazówkom, nie będziesz mieć problemu z rozpoznaniem grzybów. A potrawy z grzybów będą nie tylko smaczne, ale też bezpieczne dla zdrowia.
Źródło:
- „Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej” Zofia Leszczyńska – Niziołek, Wydawnictwo Buchmann,
- „Grzybownik” Justyn Kołek i Ewa Furtak, Wydawnictwo Pascal
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: