Aloha chłopcy i dziewczęta!
Każdy z Was zastanawia się pewnie, dlaczego Instagram ucina zasięgi, a także, kiedy publikować na Instagramie? Czy zastanawialiście się jednak co publikować na Instagramie i jak sprawić, by Wasz profil był atrakcyjny, spójny i przyciągał nowych obserwujących, a także zachęcał do obserwowania nowo przybyłe do Was osoby? Oto mój krótki poradnik, garść inspiracji i informacji, jakie zdjęcia publikować na Instagramie, jak wprowadzić ład na profilu i jak zadbać o spójność zdjęć na Instagramie. Opowiem Wam dzisiaj o moich ulubionych aplikacjach, o tym, jak obrabiać zdjęcia na Instagram, a także pokażę Wam interesujące przykłady profili, które rozbudzą w Was chęć do działania i wprowadzania zmian na własnych kontach. A jeżeli chcecie dowiedzieć się jakich filtrów używać na Instagramie — napisałam dla Was już wcześniej kilka poradników:
- Jak robić ładne zdjęcia na Instagram
- 10 błędów, które popełniasz robiąc zdjęcia na Instagram
- 3 sposoby, jak obrabiać zdjęcia z wakacji
- Najlepsze # do zdjęć na Instagramie
- Najlepsze gify, które odmienią Twoje Instastory
Aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie
Jak obrabiać zdjęcia na Instagramie? Jak planować wygląd siatki na IG oraz jakich filtrów używać, by zdjęcia były spójne i przyciągały uwagę odwiedzających? Poniżej znajdziecie aplikacje, których używam osobiście. Zebrałam Dla Was najważniejsze informacje na temat każdej z nich, a także opcje - zarówno w darmowych, jak i płatnych wersjach.
VSCO
VSCO to jedna z pierwszych aplikacji do obróbki zdjęć, do których wykupiłam pełną subskrypcję. Oferuje ona dużą ilość filtrów (również w wersji darmowej), a także narzędzia umożliwiające ręczną edycję zdjęć. Obrobione zdjęcia zapisywane są w galerii, której niestety minusem jest brak możliwości zamiany zdjęć miejscami. Aplikacja umożliwia również od niedawna edycję video. Na start — polecam w wersji darmowej. Dzięki tej apce:
- nałożysz na swoje zdjęcia filtry i dostosujesz je pod własne potrzeby;
- nałożysz na zdjęcie tekst;
- dokonasz manualnej obróbki zdjęcia (kadrowanie, nasycenie, kontrast itp.);
- przejrzysz historię edycji zdjęć;
- skadrujesz zdjęcie;
- dokonasz obróbki video;
- zaplanujesz siatkę na IG, mając podgląd tego, jak zdjęcia będą się prezentowały obok siebie.
A Color Story
To aplikacja, której używam obecnie. Jest bardzo, bardzo podobna do VSCO, ale ukierunkowana jest do obróbki naprawdę przeróżnych, kolorowych zdjęć, dzięki czemu naprawdę do każdego kadru można dobrać tam fajny filtr.
- presety A Color Story podzielone są na foldery tematyczne np. jesienne, do wnętrz, zimowe;
- często w ACS swoje pakiety filtrów wypuszczają znane zagraniczne blogerki;
- apka działa w wersji darmowej, w subskrypcji lub umożliwia kupowanie pojedynczych paczek filtrów;
- prócz filtrów na zdjęcia możecie dodawać także detale — rozbłyski, efekt starych fotografii, bokeh, cienie itp.;
- zdjęcia zapisują się w siatce, w której można je później dowolnie zamieniać miejscami, dzięki czemu; planowanie staje się wygodniejsze niż w VSCO;
- apka umożliwia mieszanie filtrów /ustawień ręcznych i detali oraz zapisywania ich jako swoje gotowe filtry.
Lightroom
Większość zdjęć obrabiam najpierw w Lightroomie — korzystam z wersji komputerowej, która wymaga subskrypcji, ale wersja na telefon ratuje mnie np. podczas wyjazdów. Jest też o tyle fajna, iż w wersji na telefon jest w dużej mierze darmowa (płatna wersja obejmuje np. obróbkę raw). W LR presety mozna tworzyć zarówno samemu, jak i korzystać już z gotowych — darmowych, a także sprzedawanych przez fotografów lub influencerów paczek. Plusem LR jest możliwość obrobienia jednocześnie wielu zdjęć tym samym zestawem filtrów. Aplikacja zawiera naprawdę dużo funkcji, dlatego też jest doceniana przez zaawansowanych fotografów. jeżeli jednak jesteście początkujący, również gwałtownie polubicie tę aplikację — szczególnie iż w apkach typu: Presetly, FLTR i Coloro znajdziecie bazę presetów, z których możecie korzystać właśnie w LR. Na początek przygody — kiedy sami nie będziecie umieli ich tworzyć, a jednocześnie nie chcecie kupować gotowych paczek — tam znajdziecie coś dla siebie!
Snapseed
Tę aplikację musi znać każdy, bo jako jedna z nielicznych tu opisanych przycina zdjęcia do formatu 4:5, czyli formatu pionowego na Instagramie. Poza tym w tej aplikacji, która jest darmowa:
- usuniecie z drugiego planu niechcianych przechodni, brudne elementy otoczenia, śmieci itp.
- zastosujecie extra wyostrzenie i nadacie "atmosferę" zdjęciom;
- nałożycie filtry;
- dostosujecie manualnie parametry zdjęcia;
- nałożycie ziarnistość oraz efekt kliszy;
- nałożycie tekst.
Jak zaplanować spójny profil na Instagramie?
był turbo spójny. Znam konta, w których naprawdę każdy kadr do siebie pasuje i całość tworzy idealne połączenie. Wiele osób pyta mnie jednak, jak osiągnąć spójność zgodną z moim profilem, uznałam więc, iż skoro widzicie w moim profilu spójność i wielu z Was chciałoby, aby Wasze profile miały taką nutkę magii — podzielę się z Wami moimi trickami i sposobami na osiągnięcie takiego efektu! Jak zaplanować spójny profil na Instagramie? Na to pytanie jednoznaczną odpowiedź znaleźć jest trudno, postanowiłam więc wyłuskać dla Was kilka zasad i sposobów na zarządzanie profilem tak, by całościowy efekt sprawiał wrażenie spójności!
GALERIA 6,9,1 ...
KOLOR PRZEWODNI
TEMAT ZDJĘĆ
MIEJSCE
POMIESZAJ TO
UŻYWANIE TEGO SAMEGO FILTRA
PUBLIKOWANIE GRAFIK
Jak zwiększyć atrakcyjność profilu na Instagramie?
Zadbaj o okładki wyróżnionych relacji!
Zastosuj interesujące zdjęcie profilowe na Instagramie!
Czy wiesz, że?
KAŻDEGO DNIA NA INSTAGRAMIE PUBLIKUJE SIĘ OK. 95 MLN. ZDJĘĆ!
Jakie zdjęcia publikować na Instagramie?
- 24% polubień więcej zdobywają zdjęcia jasne, w porównaniu do kadrów o ciemnych barwach,
- 17% polubień więcej generują zdjęcia z jednym dominującym kolorem!,
- 24% polubień więcej generują zdjęcia z dominującym kolorem niebieskim, w porównaniu do koloru czerwonego,
- 18% więcej polubień zdobywają zdjęcia o niskim nasyceniu barw.
Jak planuję publikacje na swoim profilu na Instagramie?
- Nie publikuj niemal identycznych zdjęć obok siebie — choćby jeżeli jedno to cała stylizacja, a drugie to detal tej stylizacji!.
- "Mieszaj" publikacje — stylizacja, flatlay, selfie, portret, zdjęcie jedzenia i... od nowa!
- Zanim zaczniesz publikować, zrób 2-3 sesje, obrób zdjęcia, zobacz czy pasują i jeżeli jesteś zadowolony/a z efektu — działaj dalej!
- Działaj z wyprzedzeniem — świąteczne zdjęcia na cały grudzień zrobiłam w ostatni weekend listopada!
- Jeśli chcesz opublikować kilka podobnych zdjęć — zrób to w karuzeli! To także fajny sposób na ukazanie detalów pierwszego zdjęcia!