Piękne, gładkie i zdrowe włosy to zwykle te, które mają również domknięte łuski. Dzięki temu zminimalizowane jest puszenie i elektryzowanie, a włosy są pełne blasku. Jak zatem zamknąć łuski włosa? Poznaj praktyczne wskazówki!
Artykuł zawiera autopromocję produktów dostępnych w sklepie fryzjerskim Trena.pl.
Czym są łuski włosów?
Łuski włosów to niewielkie płatki, które je okalają. jeżeli większość z nich jest otwarta, rośnie ryzyko powstawania uszkodzeń i matowienia kosmyków. Włosy wyglądają na mniej zdrowe, narażone są także na puszenie i elektryzowanie.
Zamknięte łuski włosów – które włosy się nimi charakteryzują?
Niektóre włosy mają naturalnie mocno przylegające do ich struktury łuski. Są to te niskoporowate, najzdrowsze, grube, pełne blasku i często proste. Takie kosmyki mają jednak także swoje niewielkie wady – są one często trudne do ułożenia. Włosy niskoporowate często mają Azjatki.
Włosy średnioporowate charakteryzują się nieco rozchylonymi łuskami. Największego wygładzenia i domknięcia łusek potrzebują niskoporowate.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wyglądają włosy w stylu Rich Girl Hair?
Jakie zalety ma domykanie łusek włosów?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto domykać łuski włosów, to stoi za tym bardzo wiele argumentów.
Wśród nich są:
- Wygładzenie,
- Zmniejszenie elektryzowania,
- Dodanie blasku,
- Zminimalizowanie puszenia,
- Zdyscyplinowanie pasm,
- Zmniejszenie ryzyka powstawania uszkodzeń,
- Rzadsze rozdwajanie końcówek,
- Przywrócenie naturalnego pH włosów,
- Poprawa elastyczności,
- Nadanie sprężystości,
- Wzmocnienie i poprawa kondycji kosmyków.
Jakie znaczenia ma pH w kontekście łusek włosów?
Odpowiednie pH ma ogromne znaczenie dla ścisłego przylegania łusek włosów. Większość kosmetyków do pielęgnacji ma odczyn zasadowy, co jest dobre, jeżeli chcemy dogłębnie odżywić kosmyki. Powoduje on jednak otwieranie się łusek – wszystko po to, aby składniki odżywcze mogły wniknąć w głąb pasm. Z tego powodu na koniec pielęgnacji warto domknąć łuski. Zapewni to gładkość i pozwoli zatrzymać wartościowe składniki wewnątrz włosa. Ponadto naturalnym odczynem pH pukli jest ten kwaśny – z tego powodu warto zadbać o regularne zakwaszanie kosmyków, bo jest to dla nich po prostu zdrowe.
Co na zamknięcie łuski włosa?
Jeśli zastanawiasz się, co zadziała na otwarte łuski włosa, to jest na to bardzo wiele sposobów. Poniżej kilka sekretów zdrowej i lśniącej fryzury.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda cięcie Kitty Cut?
Urządzenia do stylizacji z funkcją jonizacji
Jonizacja jest jednym ze sposobów na domykanie łusek włosów. Warto więc używać urządzeń do stylizacji, które mają tę funkcję – suszarek czy choćby prostownic. Pamiętaj jednak o tym, iż efekt jonizacji emitowanej z takich urządzeń jest kosmetyczny, czyli nietrwały. Z tego powodu warto dodatkowo wzmocnić domykanie łusek odpowiednią pielęgnacją.
Ogranicz stosowanie urządzeń termicznych
Każda stylizacja z wykorzystaniem wysokich temperatur osłabia kondycję kosmyków. Powoduje ona wysuszanie pasm, ich kruszenie, a także zwiększanie łamliwości. Jest też przyczyną otwierania się łusek włosów. Z tego powodu warto ograniczyć sięganie po lokówkę, suszarkę czy prostownicę na rzecz bardziej naturalnych metod stylizacji – np. jedwabnych wałków zakładanych na noc.
Chłodny nawiew
Osuszając włosy pamiętaj, iż gorące powietrze doskonale otwiera łuski. Powoduje to osłabienie kondycji pukli, ich puszenie, a choćby ziszczenia. Z tego powodu na co dzień warto pozostawiać włosy do lekkiego, naturalnego osuszenia, a następnie wybrać chłodny bądź letni nawiew suszarki.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wszystko o termoochronie włosów
Kosmetyki termoochronne
Tego typu produkty otulają pasma powłoką ochronną zabezpieczającą je przed negatywnym wpływem wysokich temperatur, a także otwieraniu łusek. Z tego powodu zawsze przed zabiegami stylizacyjnymi czy suszeniem włosów przy pomocy suszarki, aplikuj kosmetyki termoochrone. Są one dostępne w różnych formach: kremów, sprayów czy żeli.
Regularne zakwaszanie
Włosy warto także regularnie zakwaszać przy pomocy naturalnych lub profesjonalnych produktów. Zakwaszanie można wykonywać np. na koniec mycia. Spotęguje to działanie nawilżające i odżywcze kosmetyków do pielęgnacji oraz wygładzi i wzmocni pasma.
Opłukiwanie włosów zimną wodą
Zimna woda to doskonały sposób na domykanie łusek włosów. Warto wybierać tę możliwie najchłodniejszą do ich opłukiwania na koniec mycia. Należy pamiętać, iż zimna woda jest dość nieprzyjemna, jeżeli polewamy nią skórę. Z tego powodu możesz skupić się tylko na długości włosów, omijając ich nasadę. Zimna woda w połączeniu z zakwaszaniem to doskonałe spa dla Twoich włosów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak działa krioterapia włosów?
Serum i olejki
Tego typu kosmetyki mają doskonałe właściwości domykania łusek włosów i ich wygładzania. Nadają one także pasmom doskonałą gładkość, miękkość i elastyczność. Zapewniają także kuszący blask. Można stosować je jako ostatni etap pielęgnacji, aby nadać pasmom pięknego wyglądu, wzmocnić je, a także domknąć łuski.
Profesjonalne kosmetyki
Kolejnym sposobem domykania łusek włosów jest stosowanie profesjonalnych kosmetyków, które mają kwaśne pH. Ich przekrój jest bardzo szeroki, a w tej grupie znajdziemy m.in.: szampony, odżywki i maski. Można je stosować naprzemiennie z tradycyjnymi produktami do pielęgnacji włosów. Kosmetyki o kwaśnym pH polecane są po zabiegach koloryzacji, szczególnie po rozjaśnianiu. Farbowanie bowiem włosów na blond w wysokim stopniu otwiera łuski.
Krioterapia włosów
Zabieg krioterapii włosów przeprowadzany w salonach fryzjerskich, wykorzystuje zimną temperaturę do wtłoczenia składników odżywczych w strukturę pasm, a także w celu domknięcia łusek. Warto wypróbować go, aby sprawdzić, jak zadziała na Twoich kosmykach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wszystko o kauteryzacji włosów
Czy ocet zamyka łuski włosa?
Zdecydowanie tak! Jest to naturalny produkt używany bardzo często w zabiegu zakwaszania. Wystarczą już dwie łyżki octu na dwa litry wody, aby wykazał on swoje adekwatności pielęgnacyjne. Poza domykaniem łusek włosów ma także wiele innych zalet, a jego działanie jest wszechstronne.
- Wygładza,
- Poprawia elastyczność,
- Nadaje blask,
- Wzmacnia,
- Przywraca naturalne pH.
Ile trzymać ocet na włosach?
Octu nie należy trzymać na włosach zbyt długo. Stosowany zbyt często lub w nadmiarze może powodować przesuszenie pasm. Roztworem z octem wystarczy opłukać włosy na koniec mycia. Możesz także pomoczyć w nim włosy przez chwilę – jeżeli wlejesz go np. do miski.
Jak zamknąć łuski włosa? Profesjonalne produkty
Doskonałym sposobem na domknięcie łusek włosów jest stosowanie profesjonalnych produktów do pielęgnacji Wśród nich są m.in.: szampony, maski, odżywki, serum, olejki, spraye termoochronne. Po które z nich warto sięgnąć?
Szampony zakwaszające
Szampony o adekwatnościach zakwaszających to wszystkie produkty, które mają kwaśne pH. Są to zwykle kosmetyki do włosów farbowanych. Warto zawsze sprawdzić informacje o poziomie pH w opisie kosmetyku lub na jego opakowaniu. Poniżej kilka produktów, po które możesz sięgnąć:
- Schwarzkopf Professional Blonde Me to profesjonalny szampon oczyszczający do włosów blond. Kosmetyk zawiera w swoim składzie nawilżający ekstrakt z nasion moringa, wzmacniający kompleks białek z bawełny nordyckiej, a także odżywcze białko sojowe. Technologia 3 Bond Creation wzmacnia strukturę włosów. Szampon neutralizuje niechciane żółte odcienie, zapewniając pasmom bardziej chłodny odcień. Dzięki kwaśnemu pH kosmetyk domyka także łuski pasm.
- L’Oreal Professionnel Inoa Post to szampon zakwaszający po zabiegu koloryzacji. Kosmetyk domyka łuski włosów zamykając pigment w ich wnętrzu, przedłużając tym samym trwałość koloru. Dodatkowo pokrywa kosmyki warstwą polimerów chroniących przed wysuszeniem i uszkodzeniami. Szampon wpływa na poprawę elastyczności, sprężystości i wyglądu włosów.
- Milk Shake Color Specifics to kolejny profesjonalny szampon zakwaszający, którego można używać w celu wygładzenia włosów bądź po ich koloryzacji. Kosmetyk poza adekwatnościami oczyszczającymi, głęboko odżywia kosmyki, nawilża je i dodaje im blasku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Na czym polega Hair Cycling?
Maski zamykające łuski włosów
Kolejną kategorią produktów wygładzających włosy i zamykających ich łuski są maski. Warto stosować je szczególnie po koloryzacji pasm, a także wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowej dawki wygładzenia oraz przywrócenia prawidłowego poziomu pH. Można stosować je zamiennie z produktami o pH zasadowym.
- Stapiz Acid Balance to maska zakwaszająca do włosów po koloryzacji, która domyka łuski. W jej składzie znajdują się ekstrakty z owoców cytrusowych i winogron, a także odbudowujące proteiny jedwabiu. Posiada także filtr UV chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
- Raywell Professional Bioplex to maska zakwaszająca. Kosmetyk wygładza i spowalnia blaknięcie koloru. Nadaje włosom miękkość, sprężystość i blask.
Ciekawym produktem jest także odżywka domykająca łuski włosa Fanola Fiber Fix Bond N6. Kosmetyk ten intensywnie nawilża, bez obciążania, odżywia i wygładza. Poprawia wygląd i kondycję włosów, a także ułatwia rozczesywanie. Minimalizuje także ich puszenie i elektryzowanie.
Włosy z domkniętymi łuskami są zdrowsze i pełne blasku. Z tego powodu warto pamiętać w pielęgnacji także o zakwaszaniu pasm. Odwdzięcza się one doskonała kondycją i pięknym wyglądem.