Jak zagęścić sos, aby był aksamitny i pyszny? Nie tylko mąka okaże się pomocna

g.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: iStock


Zbyt rzadki sos może zepsuć choćby najlepsze danie, dlatego warto wiedzieć, jak zagęścić sos, by miał on idealną konsystencję i teksturę oraz nie stracił nic ze swoich walorów smakowych.
Jedną z rzeczy, które przydają się w kuchni, jest wiedza na temat tego, jak zagęścić sos, by nie zepsuć jego smaku. Jest kilka sposobów, które pozwolą poprawić konsystencję sosu, nie wpływając zanadto na jego smak. Warto znać je wszystkie i wybrać odpowiedni.


REKLAMA


Zobacz wideo Pasta z awokado z fantastycznym sosem. Doskonała do kanapek


Czym zagęszczać sosy? Możliwości jest sporo
Zastanawiając się, czym zagęszczać sosy, warto sięgać po sposoby sprawdzone przez najlepszych szefów kuchni. Do zagęszczenia swoich sosów używają oni mąki (zarówno pszennej, jak i kukurydzianej, a choćby ziemniaczanej), zasmażki, śmietany, masła, odrobiny mleka lub tłustego bulionu. Niektóre sosy można zagęścić z pomocą wina lub wody z gotowania makaronu, inne poprzez dodanie passaty pomidorowej, jeszcze inne - z użyciem serka topionego, mascarpone czy żółtego sera. Do zagęszczenia sosu może posłużyć również żółtko jaja czy purée warzywne, albo zmiksowanie składników sosu na gładką masę.
Sos można zagęścić również poprzez dodanie do niego zmielonych nasion lnu, tu należy zachować jednak szczególną ostrożność, gdyż zbyt duża ilość sproszkowanego siemienia lnianego może zmienić konsystencję sosu na podobną do kisielu.


Jak zagęścić sos mąką?
Warto wiedzieć w szczególności, jak zagęścić sos mąką. To jedna z najpopularniejszych metod zagęszczania sosów, stosowana od wielu lat przez gospodynie domowe. Sprawdza się szczególnie w przypadku sosów mięsnych i grzybowych.
Wystarczy 1 - 2 łyżki mąki pszennej (lub żytniej) dodać do niewielkiej ilości zimnej wody bądź bulionu (albo schłodzonego sosu) i dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Tak przygotowaną zawiesinę wlewamy powolutku, małym strumieniem do garnka z gotującym się sosem stale mieszając. Przed dodaniem do sosu mąkę warto przesiać, a po zagęszczeniu go mąką należy gotować sos jeszcze kilka minut, by uniknąć mącznego smaku w sosie.


Innym popularnym sposobem na zagęszczenie sosu z użyciem mąki jest dodanie do niego zasmażki. Na patelni roztapiamy łyżkę masła, dodajemy łyżkę mąki pszennej i energicznie mieszając podsmażamy, aż mąka zrobi się rumiana. Następnie dodajemy odrobinę sosu, dokładnie mieszamy, po czym wlewamy do sosu i gotujemy przez kilka minut.
jeżeli jednak chcemy zrezygnować z glutenu w naszej diecie, możemy z powodzeniem zagęścić sos mąką kukurydzianą bądź mąką ziemniaczaną. Technika jest taka sama, a te rodzaje mąki są polecane szczególnie do delikatnych sosów. Są nie tylko bezglutenowe, ale także nie zabielają sosu.
Jak zagęścić sos bez mąki?
A jak zagęścić sos bez mąki? Sposobów jest kilka, choć nie wszystkie będą nadawały się do każdego rodzaju sosu.
Dobrą metodą zagęszczenia sosu jest dodanie do niego pod koniec gotowania kilku wiórków zimnego masła. Zemulguje ono sos i nada mu aksamitną konsystencję. Warto jednak pamiętać, iż doda też potrawie maślanego smaku, dlatego należy rozważyć, czy dodatek ten będzie odpowiedni do naszego sosu.


Na wzbogacenie smaku wpłynie też dodatek serka topionego lub mascarpone. Kroimy go na mniejsze kawałki i rozpuszczamy w odrobinie przestudzonego sosu, a następnie wlewamy do gotującego się sosu i gotujemy przez kilka minut.
Sos, zwłaszcza grzybowy, zagęścimy też z pomocą gęstej śmietany. Wystarczy odlać nieco grzybowego wywaru do garnuszka, dodać doń łyżkę śmietany, połączyć, a następnie przelać na patelnię i gotować ciągle mieszając.
jeżeli przygotowujemy sos warzywny, jego gęstość zwiększymy, miksując jego składniki z pomocą manualnego blendera. Pomocne może okazać się także dodanie pasującego smakowo puree warzywnego bądź passaty pomidorowej.
Do zagęszczenia sosu możemy użyć także żółtka jaja, które ubijamy na parze na jasną, puszystą masę. Tak przygotowane żółtko wystarczy dodać do gorącego sosu i wymieszać, by nie tylko zagęścić sos, ale także nadać mu gładkiej, aksamitnej konsystencji.


Sos do makaronu z powodzeniem można zagęścić także z pomocą wody, w której gotował się makaron. Ponieważ podczas gotowania produktów mącznych do wody uwalnia się gluten, dodanie jej do sosu delikatnie go zagęści i nada mu przyjemną konsystencję. Aby sos zwiększył swoją gęstość, a także nabrał głębi i wyrazistości, można dodać do niego również wina.


Jak zredukować sos?
Szukając metody na zagęszczenie sosu, warto wiedzieć, jak zredukować sos. Redukcja to nic innego jak odparowanie nadmiaru wody z sosu. W tym celu wystarczy przelać sos do oddzielnego rondelka i gotować go tak długo, aż zmniejszy on swoją objętość i uzyska odpowiednią gęstość. Wówczas przekładamy go z powrotem do głównej potrawy. Pamiętajmy jednak, iż podczas redukcji smak sosu stanie się bardziej intensywny, dlatego należy zachować ostrożność przy dodawaniu soli i ostrych przypraw.
Zobacz też: Pierogi z tym farszem to tajna broń każdej babci i numer 1 wśród dzieci. Sprawdź, jak robi je Kuroń!
Idź do oryginalnego materiału