Jak wyliczyć, kiedy po wypiciu alkoholu, można prowadzić

dompelenpomyslow.pl 1 miesiąc temu

Onet przywołuje słowa dr Janiny Karaś, lekarki hematolożki, która zdradza, iż choćby jedno piwo może przekroczyć granicę prawną 0,2 promila we krwi. Czy to oznacza, iż po jednym piwie nie powinieneś wsiadać za kółko? Okazuje się, iż zaledwie 0,2 promila wpływa na upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i zaburzenia równowagi. Wracasz do domu po spotkaniu z przyjaciółmi i myślisz, iż jedno piwo to nic poważnego? Uważaj, bo za prowadzenie auta z poziomem alkoholu powyżej 0,5 promila grozi ci choćby więzienie!

Wydaje Ci się, iż kawa pomoże ci gwałtownie pozbyć się alkoholu z organizmu? Nic bardziej mylnego! Tylko 5 proc. alkoholu wydala się z organizmu w postaci niezmienionej, reszta musi ulec przemianom chemicznym, a kawa spowalnia ten proces.

Mężczyzna o wadze 80 kg musi poczekać ok. 2 godziny, żeby z jego organizmu zniknęły wszelkie ślady alkoholu po wypiciu piwa. Ale czy to oznacza, iż po dwóch godzinach jesteś gotowy do jazdy? Nie do końca.

Najbezpieczniej jest sprawdzić stan trzeźwości dzięki alkomatu. Możesz to zrobić na każdym posterunku policji, a często również na stacjach benzynowych.

Pamiętaj jednak, iż tempo metabolizowania alkoholu zależy od wielu czynników takich jak wiek, płeć, wzrost, waga, rodzaj i ilość spożytego alkoholu, czas, w którym został spożyty alkohol czy przyjmowane leki.

„Uważa się, iż alkohol metabolizuje się ze stałą prędkością ok. 0,2 promila na godzinę, zatem na zmetabolizowanie 2 promili potrzebujemy 10 godzin” — powiedział w rozmowie z medonetem dr Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej i chorób wewnętrznych.

Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, po jakim czasie od spożycia alkoholu można prowadzić auto. Lepiej dmuchać na zimne i skorzystać z taksówki czy komunikacji miejskiej.

Metabolizm alkoholu zależy od wielu różnych czynników. Są to między innymi:

  • wiek
  • płeć
  • wzrost
  • typ sylwetki – drobna lub krępa
  • waga
  • rodzaj i ilość spożytego alkoholu
  • czas, w którym został spożyty alkohol
  • przyjmowane leki
Idź do oryginalnego materiału