Jak wyczyścić fugi? Usuwanie pleśni z silikonu

in360.pl 5 lat temu

Dlaczego czyszczenie fug jest ważne?

Jeśli zadbamy o to, aby utrzymać nasze fugi w czystości, skutecznie uniemożliwimy rozwój pleśni i grzybów. Często jednak porowata struktura fug sprawia, iż są one podatne na działanie bakterii. Zarówno kuchnia, jak i łazienka są wilgotnymi pomieszczeniami, w których na podłogach i ścianach ułożone są płytki. Sama powierzchnia płytek jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu w czystości. Problem pojawia się w przypadku fug. Szczeliny, w których z łatwością gromadzą się brud i woda, to idealne miejsce do rozwoju różnorodnych bakterii i mikroorganizmów. Zabrudzenia często gromadzą się w miejscach trudno dostępnych, np. wokół brodzika czy miski WC. By się ich pozbyć, często sięgamy po silne preparaty czy ostre narzędzia. To błąd, bowiem możemy uszkodzić zarówno spoinę, jak i powierzchnię płytek. Jak zatem odpowiednio zatem zadbać o fugi?

Wykorzystanie szczoteczki do zębów

Podobne zabrudzenia zauważymy w kuchni, gdzie przeważnie ściany i podłoga są wyłożone płytkami. Obserwujemy tłusty kurz czy inny rodzaj brudu, który gromadzi się w fugach lub między kafelkami. Nie sięgamy wtedy po noże, gąbki druciane czy ostre narzędzia, które przychodzą nam pierwsze na myśl. Wystarczy chwycić za starą szczoteczkę do zębów. Najlepiej wybrać tę półtwardą lub miękką. Unikamy szczoteczek o twardym włosiu, które mogłyby porysować płytki i uszkodzić powierzchnię fug. Alternatywą dla szczoteczki jest bawełniana ściereczka lub gąbka kuchenna.

Płyn do WC do czyszczenia fug

Jednym ze sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie fug jest wykorzystanie płynu do WC, który ma w swoim składzie chlor. Nie stosujemy go w pierwotnej postaci, ale przygotowujemy roztwór. Do miski wlewamy pół litra wody oraz pół litra płynu do WC. Dodatkowo sięgamy po wspomnianą wcześniej szczoteczkę do zębów lub gąbkę kuchenną. Moczymy je w roztworze, a następnie sprawnymi ruchami czyścimy przerwy między kaflami. Uważamy jednak, aby nie chlapać płynem po ścianach czy całej podłodze. Bardzo ważne jest to, aby stosować odpowiednie gumowe rękawice, gdyż roztwór może niszczyć dłonie. Przewietrzmy dobrze pomieszczenie.

Proszek do pieczenia na brud

Alternatywą jest wykorzystanie proszku do pieczenia, który doskonale poradzi sobie z brudem na fugach. Rozprowadzamy go wzdłuż wilgotnych fug, aby się rozpuścił. Następnie czekamy ok. 30 minut i zmywamy proszek dzięki wilgotnej ściereczki lub gąbki. Po tym czasie myjemy jeszcze raz podłogę - razem z kaflami. Proszek do pieczenia świetnie usuwa osad z rdzy, tłusty nalot, kamień czy uporczywe plamy.

Idź do oryginalnego materiału