Wiele osób zapomina o regularnym czyszczeniu biżuterii, a to ogromny błąd. choćby drogie przedmioty wykonane ze stali nierdzewnej z czasem trasą swój blask, stają się matowe lub brudne. Niektórzy myślą, iż pielęgnacja takich kosztowności jest trudna i powinna odbyć się wyłącznie u jubilera. Nic bardziej mylnego. Stalowe zegarki, naszyjniki czy bransoletki można w prosty sposób wyczyścić w domu.
REKLAMA
Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?
Jak wyczyścić bransoletkę ze stali nierdzewnej? Nie musisz biec do jubilera
Stal nierdzewna cieszy się dużą popularnością w branży jubilerskiej. To bardzo trwały materiał, który jest odporny na korozję i jednocześnie nie wywołuje reakcji alergicznych na skórze, dlatego często wykonuje się z niego bransolety do zegarków i eleganckie łańcuszki. Mało kto jednak pamięta o regularnej pielęgnacji takiej biżuterii. Wbrew pozorom nie trzeba korzystać z pomocy specjalisty. Stalowe elementy możesz z łatwością wyczyścić samodzielnie. Najprostszym sposobem jest połączenie wody i mydła. Tak pozbędziesz się powierzchownych zabrudzeń i ewentualnych brudnych plam. jeżeli jednak mamy do czynienia z trudniejszym do usunięcia osadem, lepiej sprawdzi się mieszanka soku z cytryny i sody oczyszczonej. Jak ją przygotować?
Zobacz też: Nie wyrzucaj brudnych skarpetek. Wystarczy połączyć cztery składniki. Materiał znów będzie śnieżnobiały
Czym się czyści stal chirurgiczną? Przygotuj domowy preparat
Aby przygotować preparat do czyszczenia stalowej biżuterii, wyciśnij do małej miski sok z jednej połówki cytryn, następnie dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej i wymieszaj całość. Mikstura powinna mieć konsystencję gęstej pasty. Następnie nanieś mieszankę na zabrudzenia. W tym celu użyj bardzo miękkiego materiału, najlepiej delikatnej ściereczki lub gąbki, aby nie porysować biżuterii. Pozostaw pastę na stalowych elementach na kilka minut, a po tym czasie spłucz wszystko wodą i wytrzyj do sucha. W sklepach jubilerskich możesz kupić też specjalistyczne środki do czyszczenia biżuterii, jednak nim wydasz na nie pieniądze, wypróbuj najpierw ten domowy sposób. Pamiętaj, iż ważne jest też późniejsze przechowywanie stali. Chowaj łańcuszki i zegarki do osobnych przegródek lub małych woreczków materiałowych, aby nie rysowały się przy kontakcie z innymi rzeczami. Warto też zdejmować biżuterię, gdy zamierzamy używać silnych substancji chemicznych, na przykład środków czystości do sprzątania lub mycia naczyń. Dzięki temu stal na dłużej zachowa połysk i piękny wygląd.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.