Zmywanie naczyń, to jedna z najbardziej uciążliwych prac domowych. Dlatego zmywarki cieszą się największą popularnością wśród urządzeń AGD. Ich używanie nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale także pieniądze. Maszyny te są energooszczędne i pobierają małe ilości wody. Są więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym nie jest obojętna ochrona środowiska.
- Jak dobrać rozmiar zmywarki?
- Ważne parametry – zużycie wody i energii
- Szuflada na sztućce i dodatkowe funkcje
Jak dobrać rozmiar zmywarki?
W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego dostępne są zmywarki wolnostojące oraz do zabudowy. Kupując urządzenie musimy wiedzieć, jak często myjemy naczynia, ile osób liczy nasza rodzina oraz jak duża jest nasza kuchnia. W przypadku kuchni niewielkich rozmiarów, lepiej sprawdzi się zmywarka wolnostojąca. Ważna jest tu szerokość urządzenia. Najczęściej wynosi ona 60 cm, ale dostępne są także modele o szerokości zaledwie 45 cm. Taką wąską zmywarkę, łatwiej będzie zmieścić między szafkami. Oczywiście im mniejsze wymiary, tym mniejsza pojemność, więc maszyna będzie w stanie umyć mniej kompletów naczyń. Przy małej liczbie osób w rodzinie, małe zmywarki sprawdzą się lepiej. Niektóre z nich, wyposażone są w funkcję, w dzięki której myta jest tylko połowa załadunku. Nie trzeba więc czekać, aż całe urządzenie wypełni się brudnymi naczyniami. jeżeli mamy dużą kuchnię i chcemy zadbać o jej estetykę, wybierzmy zmywarkę do zabudowy. Dzięki temu będzie można zamontować na jej drzwiach front, pasujący do reszty wyposażenia. Zmywarki do zabudowy mają zwykle więcej dodatkowych funkcji niż wolnostojące.
Ważne parametry – zużycie wody i energii
Wybierając sprzęt do mycia naczyń, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to ile zużywa on energii elektrycznej, aby nie zaskoczył nas wysoki rachunek za prąd. Wszystkie urządzenia AGD mają etykiety, na których uwidoczniona jest klasa energetyczna. Najmniej prądu, pobierają maszyny o klasie energetycznej A, więc najkorzystniej będzie taką właśnie kupić. Drugą istotną kwestią, jest zużycie wody w czasie jednego cyklu zmywania. Najbardziej ekologiczne modele pobierają od 6 do 10 litrów. Zużycie to jest niższe, niż w czasie tradycyjnego, manualnego mycia naczyń. W czasie zakupu zmywarki, warto także zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowany przez urządzenie. Producenci starają się, aby maszyny te pracowały jak najciszej, zabezpieczając je materiałami dźwiękochłonnymi. Najlepiej zdecydować się na urządzenie, które emituje od 40 do 47 decybeli. Istnieją także modele, w których można uruchomić nocny tryb pracy. Wówczas zmywarka działa ciszej, ale za to dłużej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które korzystają z dziennej i nocnej taryfy zużycia prądu.
Szuflada na sztućce i dodatkowe funkcje
Różne typy zmywarek, wyposażone są w wiele udogodnień. Niektóre z nich posiadają specjalną szufladę na sztućce, dzięki którym będą one czystsze i bardziej błyszczące. Przydatną funkcją jest oświetlenie wewnętrzne, za pomocą którego można sprawdzić, czy naczynia są dostatecznie dobrze umyte. Każdą zmywarkę można też odpowiednio zaprogramować, w zależności od rodzaju wsadu. Istnieją programy do mycia silnie zabrudzonych garnków, ale także do delikatniejszych przedmiotów, jak porcelanowe talerze lub kieliszki. Zmywanie wspomagają także dodatkowe dysze, a każda zmywarka ma zabezpieczenie przed wyciekiem wody. Pamiętajmy, iż do tych urządzeń nie powinno stosować się zwykłych płynów do mycia naczyń, ponieważ wytwarza on zbyt dużo piany. W sprzedaży są specjalne tabletki i kapsułki do zmywarek. Warto też dodać płyn nabłyszczający, który sprawi, iż na naczyniach nie pozostaną żadne smugi.