Jak wybrać lampy sufitowe do kuchni – które są w tej chwili modne i często zamawiane?

dompelenpomyslow.pl 6 dni temu

Jak wybrać lampy sufitowe do kuchni – czym się kierować? Czy przysufitowe modele montowane centralnie w kuchni powinny dawać dużo światła? Jakie rodzaje lamp są w tej chwili modne i najczęściej wybierane do kuchni?

Jaką rolę pełni w kuchni centralna lampa sufitowa?

Dobrze zaprojektowane oświetlenie kuchni składa się z oświetlenia zadaniowego oraz głównego – sufitowego. Oświetlenie zadaniowe to wszystkie lampy, których celem jest doświetlenie obszarów roboczych w kuchni, czyli blatu kuchennego, strefy gotowania (np. płyty indukcyjnej) oraz zlewu. Takie miejsca można funkcjonalnie oświetlić dzięki podłużnych listew LED montowanych pod szafkami, punktowych lamp sufitowych (oczek, downlightów) lub regulowanych kinkietów ściennych.

Do czego zatem służy sufitowa lampa w kuchni? W niektórych przypadkach – na przykład w niewielkich kuchniach w mieszkaniach w bloku – główna lampa sufitowa montowana natynkowo może również pełnić funkcję oświetlenia wyspy kuchennej lub małego stolika. W przypadku domów, głównym zadaniem oświetlenia sufitowego w kuchni jest często dekoracyjne uzupełnienie przestrzeni oraz dostarczenie dodatkowego źródła światła, które – choć używane sporadycznie – może okazać się przydatne, np. podczas zamiatania podłogi czy czyszczenia szafek.

Czy lampa sufitowa do kuchni powinna dawać dużo światła?

Zazwyczaj centralna lampa sufitowa w kuchni nie musi emitować szczególnie dużej ilości światła, ponieważ kluczową rolę w oświetleniu kuchennym pełnią lampy punktowe, skierowane na obszary robocze – blat, kuchenkę czy zlew. W przypadku przestrzeni, które nie są strefami roboczymi, zaleca się stosowanie lamp sufitowych, które – po przeliczeniu na powierzchnię – zapewnią około 300–400 lumenów na 1 m².

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lampa sufitowa pełni również funkcję oświetlenia wyspy kuchennej – wówczas warto wybrać model z mocniejszym źródłem światła, generującym około 600 lumenów na 1 m².

Jakie lampy sufitowe są w tej chwili modne, stylowe i często wybierane?

Ciekawym i stylowym rozwiązaniem na lampę sufitową w kuchni jest model z metalowym stelażem oraz mlecznobiałymi kulami, przymocowanymi stosunkowo blisko sufitu do ramion stelaża polakierowanych na biało, czarno lub złoto.

Dosyć często wybieranym modelem do kuchni jest pojedyncza szklana kula o lekko zakrzywionym kształcie – coś pomiędzy kulą a kwadratem.

Jeśli w kuchni stawiamy na schludność i minimalizm, dobrym rozwiązaniem są plafony – na przykład białe z czarną lub złotą ramką dookoła. Modele lamp łączące dwa kolory – np. złoto-czarne lub biało-złote – są w tej chwili wyjątkowo modne i cieszą się dużą popularnością.

W kuchniach w mieszkaniach często wybierane są sufitowe reflektorki regulowane na boki – zwykle trzy lub cztery, przymocowane do podłużnej metalowej belki natynkowej. Takie rozwiązanie pozwala skierować część reflektorków na przykład na wyspę, a część na inne obszary kuchni.

Do nowoczesnych kuchni często wybierane są jako główne oświetlenie sufitowe LED-owe ringi – okrągłe lub prostokątne. Te modele przypominają świetlną ramkę o niewielkiej grubości (np. 2 cm) i zwykle generują dużą ilość światła.

Jeśli szukamy oświetlenia sufitowego nad obszarami roboczymi, tutaj moda adekwatnie się nie zmienia – wciąż często wybierane są oczka wpuszczane w zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych lub modele natynkowe, punktowe, takie jak tuby sufitowe i downlighty.

Podsumowanie

Wybierając lampy sufitowe do kuchni, warto pamiętać, iż ich główną rolą nie jest intensywne oświetlenie przestrzeni roboczej, ale dopełnienie aranżacji i zapewnienie ogólnego światła. Modne są w tej chwili lampy z metalowym stelażem i mlecznobiałymi kulami, pojedyncze szklane klosze o niestandardowych kształtach, minimalistyczne plafony oraz regulowane reflektorki na belkach. Do nowoczesnych kuchni chętnie wybierane są także LED-owe ringi w formie cienkich ram świetlnych. Niezmiennie popularne nad blatami roboczymi pozostają punktowe źródła światła – takie jak tuby, downlighty i wpuszczane oczka.

Idź do oryginalnego materiału