Jak wybrać baterię wannową? Rodzaje baterii wannowych

in360.pl 6 lat temu

Jaką baterię wannową wybrać?

Wanna jest sprzętem, który pomimo popularności prysznica przez cały czas króluje w naszych łazienkach. Dzięki niej można skorzystać z kąpieli umożliwiających głęboki relaks i odpoczynek. Szeroka oferta różnego rodzaju wanien pozwala na łatwe dopasowanie produktu do metrażu i aranżacji każdej łazienki, a także spełnienie wielu indywidualnych potrzeb. Na rynku można kupić wanny o różnych kształtach, rozmiarach i różnej pojemności. Dostępne są wanny symetryczne, asymetryczne, prostokątne, kwadratowe, owalne, narożne czy wolnostojące. Najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane są wersje wolnostojące, prostokątne i narożne. Do wyboru mamy produkty wykonane z akrylu, a także stalowe, żeliwne, konglomeratowe, a choćby drewniane. Dostępne są również wanny z hydromasażem, wyposażone w specjalne dysze do wodnego masażu ciała.

Rodzaje baterii wannowych

W zależności od rodzaju wybranej przez nas wanny powinniśmy dobrać pasujące do niej baterie. Mogą one różnić się sposobem montażu, ale najczęściej stosowane są baterię ścienne – natynkowe lub podtynkowe. Coraz bardziej popularne są baterie stojące, mogące pełnić też z powodzeniem funkcję dekoracyjną.

Bateria H&S Stojąca Bateria Grohe ścienna/natynkowa Bateria H&S ścienna/podtynkowa Bateria Steinberg stojąca na wannie

Bateria wannowa ścienna natynkowa

Bateria wannowa natynkowa to najpopularniejszy rodzaj baterii. Wykorzystywana jest do wanien przyściennych i montowana bezpośrednio do ściany nad wanną, zaś jej elementy widoczne są na wierzchu. To tradycyjne rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane przez wielu kupujących ze względu na szeroki wybór produktów oraz niewygórowaną cenę. Popularnym modelem tego typu jest Hansgrohe Vernis Blend bateria wannowa natynkowa czarna.

Hansgrohe Vernis Blend bateria wannowa natynkowa, czarny mat

Bateria wannowa ścienna podtynkowa

Bateria ścienna podtynkowa, podobnie jak natynkowa, wykorzystywana jest do wanien przyściennych. Większość urządzenia ukryta jest w ścianie, a na zewnątrz widoczna jest tylko wylewka, maskownica i dźwignia. Dzięki takiej konstrukcji mamy dużo mniejszą niż w bateriach tradycyjnych powierzchnię do mycia i konserwacji, w związku z czym baterie podtynkowe łatwo utrzymać w czystości. Ich dużą zaletą jest minimalistyczny design, świetnie komponujący się z łazienkami w nowoczesnym stylu.

Kludi Bozz Podtynkowa bateria wannowo-natryskowa

Bateria wannowa wolnostojąca/ stojąca na podłodze.

Baterie stojące na podłodze cieszą się rosnącą popularnością, gdyż coraz chętniej kupowane są wolnostojące wanny, do których pasuje ten typ baterii. Wolnostojące wanny używane są w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych, gdyż wymagają dużo przestrzeni. Stojące przy nich baterie wymagają montażu w podłodze, co sprawia, iż ich wygląd jest niezwykle efektowny i oryginalny.

HushLab Lukka Black Bateria wannowa stojąca Czarny matowy

Bateria wannowa stojąca na półce/ wannie

Na specjalnie przygotowanych półkach lub podestach ulokowanych tuż przy wannie mocuje się z reguły baterie wielootworowe.. Metoda ta wykorzystywana jest tam, gdzie zbyt wąski rant wanny nie pozwala na zamontowanie w nim baterii, a także w przypadku wanien wolnostojących, ulokowanych w pewnej odległości od ścian.

Bateria wannowa napełniana przez przelew

Bateria wannowa napełniana przez przelew to nowoczesne rozwiązanie, w którym woda napełniająca wannę wlewa się poprzez specjalny syfon wannowy z ukrytą wylewką w miejscu przelewu wody w wannie. Dzięki takiej konstrukcji ze ściany nie wystaje żadna wylewka, która tradycyjnie napełniałaby wannę. Pomimo tego, iż jest wiele typów wanien, praktycznie do każdego z nich można dopasować adekwatny syfon napełniający. Decydując się na odpowiedni syfon do napełniania wanny przez przelew należy zwrócić uwagę na to czy syfon jest kompletny czy też nie - najczęściej osobno kupuje się syfon i dodatkowo elementy wykończeniowe, ale zdarzają się również gotowe zestawy tak jak np Grohe Essence Zestaw wannowy podtynkowy z napełnianiem przez przelew.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę przy wyborze?

Wylewka do baterii wannowej

Wylewki do baterii wannowych mogą mieć różne kształty i długość. Mogą być krótkie lub długie, proste lub łukowate, wyciągane, obrotowe, stałe i kaskadowe. Ważne jest, by przed montażem dokładnie wymierzyć odległość między ścianą a wanną i kupić armaturę z odpowiednio długą wylewką. Nie może być ona za krótka, gdyż spowoduje to rozchlapywanie wody, ani za długa, co uniemożliwi wygodna kąpiel. Na rynku można dostać gotowe zestawy bateri z wylewką, np Grohe Eurosmart New Zestaw wannowy podtynkowy z wylewką.

Perlator

Perlator to niewielkie, dość proste w budowie urządzenie. Składa się metalowego pierścienia oraz płaskiego sitka o drobnych oczkach, wykonanego z metalu, silikonu lub tworzywa. Działanie najpopularniejszych na rynku perlatorów opiera się na napowietrzaniu strumienia wody wypływającej z wylewki. Na wodę wywierane jest podciśnienie, w wyniku czego zasysane powietrze miesza się z wodą, ograniczając jej wypuszczanie. Napowietrzenie sprawia, iż strumień staje się bardziej delikatny oraz przyjmuje charakterystyczny, mleczny kolor. Wydaje się też mocniejszy, a woda nie rozpryskuje się na boki. Napowietrzanie wody jest przyjazne zarówno dla człowieka, jak i natury, gdyż pozwala oszczędzić ilość zużywanej wody.

Termostat

Głowica termostatyczna miesza ciepłą oraz zimną wodę w celu osiągnięcia temperatury określonej przez użytkownika. Proces ten trwa zaledwie kilka sekund i jest praktycznie nieodczuwalny dla osoby biorącej kąpiel. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacznie oszczędzić ilość zużywanej wody. Poza tym jesteśmy chronieni przed kontaktem z wodą o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze.

Grohe Grohtherm 800 bateria wannowa termostat chrom

Design i kolor

Obecnie na rynku mamy do wyboru ogromną liczbę różnorodnych baterii.. Możemy kupić produkty klasyczne, nowoczesne, minimalistyczne czy retro. Tradycyjne, chromowane baterie są przez cały czas najpopularniejsze, ale coraz częściej wybieranymi modelami są baterie złote bądź czarne, z połyskiem lub matowe. Powinniśmy dopasować wygląd baterii do stylu, jaki lubimy i w jakim urządzona jest nasza łazienka. Warto zastanowić się nad aranżacją łazienki na etapie planowania wnętrza i dobrać wszystkie elementy tak, by stanowiły spójną całość.

Podsumowując, wybór odpowiedniej baterii wannowej uzależniony jest od kilku czynników, między innymi gustu, linii aranżacyjnej wnętrza i możliwości finansowych. Podstawowym kryterium powinien być sposób montażu, od którego uzależniony jest rodzaj baterii. Kolejna decyzja powinna dotyczyć dodatkowych elementów, takich jak termostat i perlator, w które może być wyposażona nasza bateria. Po ustaleniu powyższych warunków należy dobrać kolor i kształt, który najbardziej pasuje do stylu naszej łazienki.



Zobacz wszystkie BATERIE WANNOWE >>>

Idź do oryginalnego materiału