Jak wybielić firanki? Ta wiedza przyda ci się przed świętami

g.pl 6 dni temu
Zdjęcie: iStock


Choć wydawało się, iż firanki odejdą do lamusa, wciąż mają się one dobrze i wciąż aktualne pozostaje pytanie, jak wybielić firanki. Te delikatne tkaniny narażone są bowiem na żółknięcie lub szarzenie, a przywrócenie im śnieżnobiałego blasku nie jest wcale takie łatwe.
Szukając sposobu na to, jak wybielić firanki, warto zapoznać się z zaleceniami producenta, co do sposobów pielęgnacji materiału, z którego dana firanka jest wykonana. Zamiast sięgać po przeznaczoną do tego chemię gospodarczą, warto najpierw wypróbować domowe metody, które często okazują się równie skuteczne, a do tego tańsze i bardziej ekologiczne.


REKLAMA


Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby


Wybielanie firanek: zalety wybielania manualnego
Regularne wybielanie firanek jest zabiegiem koniecznym, gdyż systematyczne osadzanie się na nich kurzu i brudu, kontakt z różnymi zanieczyszczeniami z otoczenia (np. tłuste opary kuchenne czy dym papierosowy) oraz ekspozycja na światło słoneczne sprawiają, iż te delikatne tkaniny tracą swoją pierwotną biel i zaczynają żółknąć bądź szarzeć.
Wybielanie firanek można przeprowadzać manualnie albo mechanicznie (w pralce). Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć się obu, by wybrać najwłaściwszą dla nas opcję. manualne wybielanie firanek jest z pewnością metodą bardziej czasochłonną oraz wymaga od nas nieco więcej wysiłku. Jest to jednak sposób zdecydowanie łagodniejszy dla tkanin, co będzie miało znaczenie szczególnie w przypadku delikatnych firanek wykonanych z woalu, jedwabiu, lnu czy cienkiej bawełny. Podczas manualnego wybielania firanek mamy możliwość kontrolowania siły działania środków wybielających, możemy też skupić się szczególnie na najbardziej zabrudzonych miejscach. Wybielając firanki manualnie mamy do dyspozycji całą gamę domowych środków wybielających, warto więc rozważyć ten właśnie sposób na przywrócenie firankom ich śnieżnej bieli.


Wybielanie firan: kiedy wybielać mechanicznie?
Wybielanie firan w sposób mechaniczny łączy w sobie efektywność i wygodę, gdyż jest zdecydowanie mniej pracochłonne. Polecane jest zwłaszcza w przypadku firanek z tworzywa sztucznego, warto jednak zachować szczególne środki ostrożności. Koniecznie należy skorzystać z programu do tkanin delikatnych lub - jeżeli nasza pralka takowy posiada - ze specjalnego programu do prania firan.
Pamiętajmy, iż firan absolutnie nie należy wirować na wysokich obrotach. Również temperatura prania nie powinna być zbyt wysoka - optymalna nie przekroczy 30 stopni Celsjusza. Firany należy prać osobno, unikając przeładowania bębna. Warto skorzystać ze specjalnych woreczków do prania, które stanowią dodatkową ochronę dla delikatnych tkanin i pomogą zapobiec zaplątaniu firan.


Wybierając specjalistyczne środki do firan, które można bezpiecznie zastosować podczas prania w pralce, należy upewnić się, iż dany produkt będzie odpowiedni do typu tkaniny, którą planujemy poddać mechanicznemu wybielaniu.
Czym wybielić firanki? Domowe sposoby
Zastanawiając się, czym wybielić firanki, warto rozważyć domowe sposoby na śnieżnobiałe firany.


Soda oczyszczona. Z uwagi na jej adekwatności wybielające i zmiękczające to jeden z najlepszych środków do przywrócenia bieli firankom. Do miski z wodą wsypujemy sodę oczyszczoną w proporcjach jedna łyżka stołowa na litr wody. Moczymy w roztworze firanki przez minimum pół godziny (możemy je pozostawić choćby na całą noc), a później pierzemy jak zwykle. Sody możemy użyć też do prania w pralce - wystarczy wsypać jedną łyżkę stołową preparatu do przegródki na proszek do prania. Należy pamiętać, iż soda silnie się pieni, zatem nie można przesadzić z ilością preparatu.
Proszek do pieczenia. Ma podobne adekwatności jak soda. Firanki namaczamy od 15 do 30 minut w roztworze stworzonym z jednego opakowania proszku do pieczenia na każde 5 litrów wody, potem normalnie je pierzemy. Również proszku do pieczenia można użyć w pralce, wsypując jedno opakowanie produktu do przegródki na proszek do prania.
Sól. Rozpuszczamy 4 łyżki stołowe soli kuchennej w 10 litrach ciepłej wody i namaczamy w tym roztworze firany. Po minimum 4 godzinach pierzemy, dokładnie płuczemy i sprawdzamy efekt.
Sok z cytryny. Świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny mieszamy z 5 litrami ciepłej wody i namaczamy w tym roztworze firanki przez około 2 godziny. Możemy też użyć soku do prania w pralce, wlewając go do komory na płyn do płukania i uruchamiając normalny cykl płukania.
Ocet. Pół szklanki białego octu dodajemy do 5 litrów ciepłej wody i moczymy firanki przez godzinę. Możemy też wlać ocet do komory na płyn do płukania w pralce i uruchomić standardowy cykl płukania.
Aspiryna. Rozpuszczamy 5 tabletek aspiryny w misce z ciepłą wodą i wkładamy do mikstury firanki. Po pół godziny pierzemy je, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny.


Wybielacz do firanek: czy warto?
Oczywiście, w przypadku silnych zabrudzeń można sięgnąć też po gotowy wybielacz do firanek. Dzięki formule aktywnego tlenu wysoką skuteczność zapewnia np. proszek do prania i wybielania firanek Vanish, w przypadku którego siłę wybielania wzmocni płyn do płukania firan z tej samej gamy. Producenci zachęcają do korzystania z delikatnych wybielaczy, takich jak np. Ace czy Vanish, na rynku obecnych jest jednak wiele specjalistycznych wybielaczy do firan, np. Dr Beckermann, Axe, Heitmann, Flip czy Cluo. jeżeli więc domowe sposoby nie sprawdzają się, można skorzystać z gotowych rozwiązań.
Zobacz też: Regulacja okien na zimę. Gdy w domu robi się coraz chłodniej, przełącz okna na tryb zimowy
Idź do oryginalnego materiału