Jak walczyć z wilgocią w łazience?

in360.pl 8 lat temu

Podczas każdej kąpieli tworzy się para wodna, która wnika w ściany oraz w sufit, mokre są elementy ceramiki łazienkowej oraz ich okolice. Nieuchronne jest, iż w łazience pozbędziemy się wody, jednak jesteśmy w stanie postarać się zapobiegać jej negatywnym skutkom. Co za tym idzie, aby cieszyć się długo piękną, nową łazienką niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią.

Izolacja przeciwwilgociowa

Istnieje kilka sposobów aby przeciwdziałać wilgoci w łazience. Jednym z nich jest izolacja przeciwwilgociowa. Użycie izolacji musi się odbyć jeszcze na etapie urządzania łazienki. Przed położeniem płytek ceramicznych można zabezpieczyć ściany na trzy różne sposoby.

https://pixabay.com/static/uploads/photo/2015/05/14/20/00/water-767211_960_720.jpg

Folia w płynie

Wymieniając środki przeciwdziałające wilgoci, warto zwrócić uwagę na folię w płynie. Folia jest to elastyczna substancja przeznaczona do zabezpieczania powierzchni, które są chwilowo narażone na kontakt z wodą. Może być ona stosowana na powierzchniach gipsowych, cementowych, cementowo-wapiennych, na betonie oraz na płytach gipsowo-kartonowych. Folię stosuje się nakładając ją wałkiem lub pędzlem na powierzchnię ścian w dwóch warstwach prostopadłych do siebie. Należy pamięć, aby nie używać jej na powierzchnie, które mają być pokrywane później farbą, ponieważ farba się wtedy nie utrzyma i będzie się łuszczyć.

Masa uszczelniająca

Kolejnym sposobem na przeciwdziałanie wilgoci w łazienkach jest masa uszczelniająca. Masa ta jest półpłynną substancją, która powstaje na bazie żywić oraz cementu. Działanie masy jest bardzo podobne do działania folii w płynie. Tak jak folia zabezpiecza ona powierzchnię przed wodą. Dodatkowo masa uszczelniająca zabezpiecza również przed działaniem środków chemicznych a więc kwasów, chloru, wapna, roztworów soli. Sposób użycia masy uszczelniającej jest również bardzo podobny do użycia folii. Po nałożeniu jej pędzlem lub wałkiem na powierzchnię dodatkowo należy użyć mat uszczelniających z włókien szklanych i taśm hydroizolacyjnych przeciwdziałających wilgoci.

Zaprawa hydroizolacyjna

Jest jeszcze możliwość przeciwdziałania wilgoci poprzez stosowanie zaprawy hydroizolacyjnej, która to może być stosowana niemal na każdym podłożu. Wyjątkiem przy jej stosowaniu są mury mieszane. Zaprawa jest idealnym rozwiązaniem na powierzchnie stale mokre o bardzo wysokim stopniu zawilgocenia oraz w zbiornikach wodnych. Zaprawa przygotowywana jest z cementu, a przed samym położeniem jest mieszana z wodą.

Zabezpieczenie fug

Dodatkowym zabezpieczeniem może być również specjalna zaprawa spoinująca, która to może zabezpieczyć fugi przed działaniem wody. Po jej zastosowaniu nie będą one nasiąkać wodą. W miejscach takich jak narożniki ścian, okolice wanny, umywalek czy brodzików warto zabezpieczać spoinami elastycznymi z silikonu. Środek ten dodatkowo może zawierać środki biobójcze, które zapobiegają powstawaniu pleśni na fugach.

Wentylacja

Nie można również zapomnieć o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Dzięki systemowi wentylacji zapewnimy odpowiedni poziom wentylacji łazienki oraz odpowiednią cyrkulację powietrza, co dodatkowo zapobiega powstawaniu grzybów oraz pleśni. W małych pomieszczeniach może to być tylko kratka wentylacyjna. Chcą wzmocnić efekt można również zastosować wentylatory mechaniczne. Należy również pamiętać, żeby w drzwiach łazienkowych znajdowały się otwory, które służą wymianie powietrza między łazienką, a pozostałymi pomieszczeniami.

Są takie miejsca w łazience, które zdecydowanie powinny być chronione przed wodą. Choć wydaje się, iż okładzina płytek jest szczelna, nie jest tak do końca, woda może przesiąkać wieloma miejscami. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie i hydroizolacja, szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na zamoczenie.

Idź do oryginalnego materiału