Pewnie słyszałaś choć raz od swojej babci czy mamy, iż wcierki to świetny sposób na szybszy porost włosów lub metoda przeciwdziałająca ich wypadaniu. Faktycznie, tego typu pielęgnacja poprzez wykonywanie wcierek ma swoją dość długą historię. Dziś znowu hołduje się tej metodzie, a wcierki na nowo mają dość szerokie zastosowanie. Jak stosować wcierkę do włosów, by pobudzić je do wzrostu i wzmocnić cebulki?
Wcierki do włosów – co to takiego?
Wcierki to swoiste sera do włosów, które przyjmują postać wodnistego płynu przeznaczonego do wcierania w skórę głowy. Wcierka może mieć postać serum, toniku lub hydrolatu. Kosmetyk taki zawiera w swoim składzie odpowiednie składniki aktywne, które przeznaczone są do różnych zastosowań – np. mają ograniczyć wypadanie włosów lub/i pobudzić je do wzrostu. Substancjami aktywnymi we wcierkach są najczęściej wyciągi roślinne, w tym wyciągi ziołowe.
Wcierki to kosmetyki przeznaczone do użycia miejscowo, a więc wcieramy je tam, gdzie mamy problem ze skórą głowy lub z włosami. Wcierkę można aplikować bezpośrednio palcami, można je także aplikować pipetą, atomizerem lub strzykawką. Po zaaplikowaniu kosmetyku należy wetrzeć go w skalp, najlepiej okrężnymi ruchami palców. Dzięki takim zabiegom znacznie poprawia się mikrokrążenie skóry głowy, dzięki czemu składniki aktywne mogą wniknąć w jej głąb i poprawić stan skóry oraz włosów. Wcieranie dobrze skoncentrowanych kosmetyków pozwala świetnie dotlenić skórę głowy oraz wniknąć dobroczynnym substancjom wgłąb cebulek włosa.
Wcierki mają najczęściej za zadanie wpłynąć na porost włosów, a ich składy są dobierane właśnie pod tym kątem. Wcierki mogą w swoim składzie zawierać alkohol lub nie – jeżeli Twoja skóra głowy ma tendencję do przesuszania się lub podrażnień, stosuj wcierki łagodniejsze, czyli te bez alkoholu w składzie.
Kiedy stosować wcierki do włosów?
Wcierki do włosów mają całkiem szerokie zastosowanie. Można je stosować w wielu przypadkach, a ich działanie uzależnione jest od składu danego kosmetyku. Wcierki stosuje się zwykle w problemach z wypadającymi włosami, ale można ich także używać, gdy skarżysz się na łupież, suchą lub nadmiernie przetłuszczającą się skórę głowy lub gdy Twoje włosy wymagają wzmocnienia i regeneracji. jeżeli uporałaś się z problemem wypadania włosów, stosowanie wcierek może pobudzić wzrost nowych włosów oraz znacząco je wzmocnić.
Główne zadanie wcierki to wzmocnienie i odżywienie cebulki włosa. Sięga się po nie celem nawilżenia skalpu, regulacji wytwarzania sebum, załagodzenia podrażnień i świądu, etc. Wcierki bywają bardzo skuteczne w leczeniu łupieżu, zapobiegają także jego nawrotom. jeżeli skarżysz się na wszelkiego rodzaju podrażnienia oraz stany zapalne w obrębie skóry głowy, stosowanie wcierek z odpowiednio dobranym składem może znacząco wpłynąć na ograniczenie tych dolegliwości.
Jak stosować wcierki?
Nie wystarczy czegoś zaaplikować raz, by móc ocenić działanie danego kosmetyku oraz wyeliminować dany problem. Kluczem do sukcesu jest oczywiście regularność stosowania danej kuracji – dotyczy to także wcierek. Kosmetyki te można nanosić choćby codziennie, choć tyczy się to głownie tych wyrobów, które nie posiadają w swoim składzie alkoholu. Efekty działania wcierek widoczne są mniej więcej po kilku tygodniach ich regularnego stosowania.
Wcierki najlepiej aplikować na dobrze oczyszczoną skórę głowy – jedynie wtedy jej cenne składniki będą miały szansę wniknąć wgłąb cebulek. By mieć pewność, iż skóra głowy jest dobrze oczyszczona, dobrą praktyką jest stosowanie peelingu. Peeling na skórę głowy stosować należy nie częściej niż 1 – 2 razy tygoniowo. Na czystą skórę głowy nakładamy preparat dzięki pipetki, atomizera lub strzykawki, a następnie wcieramy go w skórę okrężnymi ruchami palców.
Wcierka na wypadanie włosów
Wcierka przeciw wypadaniu włosów to prawdziwy kosmetyk do zadań specjalnych. jeżeli zauważasz u siebie problem z przerzedzającymi się włosami (np. nad czołem, przy skroniach), Twoje włosy są mało witalne i łamliwe, warto zacząć stosować dobrej jakości wcierkę. Idealne wcierki na wypadające włosy to wcierki wzmacniające. Dobrym produktem są np. wcierki na bazie kofeiny, które pobudzają cebulki włosów do intensywniejszej pracy, ograniczając ich wiotkość i chroniąc je przed wypadaniem. Na wypadające włosy bardzo dobrze działają także wcierki z takimi skadnikami jak czarna rzodkiew, skrzyp polny, szałwia, mięta pieprzowa, czarna rzepa, pokrzywa lub aloes. Takie wcierki można przygotować samodzielnie, ale można także je kupić w formie gotowych preparatów. Przykładowo posiadając liście szałwii zalewamy ją gorącą wodą, zaparzamy, a schłodzony napar aplikujemy na skalp w miejscach, w których chcielibyśmy wzmocnić włosy.
Wcierka na porost włosów
Wcierek można także używać celem zagęszczenia swojej fryzury. Wcierki na porost włosów także mają zaktywizować cebulki włosów do aktywniejszej pracy. W tym celu używa się np. wcierek rozgrzewających, które efektywnie rozgrzewają nieco skórę na skalpie, tym samym wspomagając ukrwienie danych okolic. Substancją rozgrzewającą w tego typu kosmetykach może być np. olejek z mięty, który świetnie pobudza mikrokrążenie oraz posiada działanie antybakteryjne.
Na porost włosów warto używać kosmetyków zawierających takie składniki jak łopian, herbata, bursztyn czy pokrzywa.
Wcierka na suche czy mokre włosy?
Wcierki zdecydowanie lepiej aplikować na suche lub podsuszone włosy. Stosowanie wcierek na włosy mokre mogłoby kosmetyk nazbyt rozcieńczyć, a przez to mógłby on stać się zdecydowanie mniej efektywny.
Jak używać wcierek do włosów?
Jak już wspomniano, bardzo ważne jest regularne stosowanie tego rodzaju kosmetyków. Najlepiej jest wmasowywać wcierki we włosy ok. 3 razy w tygodniu, nie rzadziej i nie częściej. Aplikując wcierkę masuj delikatnie skórę głowy kulistymi ruchami, nie spiesz się i rób to jak najdokładniej dla dobrych efektów.
Jeśli uzbroisz się w cierpliwość, po ok. 3 – 4 tygodniach dostrzeżesz pierwsze efekty stosowania wcierek na skórę. Wcierki wspomagają także działanie innych kosmetyków poprawiając mikrokrążenie, dzięki czemu wszelkie aktywne składniki wnikną w głąb cebulek włosa i odpowiednio je odżywią oraz wzmocnią.