Jak używać wałków do włosów? Praktyczny przewodnik

trena.pl 10 miesięcy temu

Wałki do włosów to doskonały sposób na dodanie kosmykom objętości, stworzenie kuszących loków czy dziewczęcych fal. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu produktów: od tych tradycyjnych, które zakłada się na lekko wilgotne włosy, po produkty wykonane z gąbki, powlekane jedwabiem do elektrycznych. Jak zatem używać wałków do włosów, na jakie pukle się je zakłada i w którą stronę kręcić kosmyki?

Zalety wałków do włosów

Korzyści z zastosowania wałków do włosów jest bardzo wiele. Poniżej kilka z nich.

  1. Główną zaletą są mniejsze zniszczenia kosmyków niż podczas stosowania lokówki,
  2. Są one bardzo wygodne w użyciu,
  3. Pozwalają na budowanie naturalnych fryzur,
  4. Umożliwiają odbicie pasm u nasady.

Jak używać wałków do włosów? Przewodnik krok po kroku

  1. Umyj włosy swoim ulubionym szamponem i nie nanoś na nie bardzo bogatych produktów pielęgnacyjnych, aby nie obciążyć kosmyków,
  2. Lekko osusz kosmyki aż będą zaledwie wilgotne,
  3. Na dokładnie rozczesane włosy nanieś piankę lub żel do stylizacji,
  4. Podziel pukle na partie i zacznij nawijanie wałków od górnych części na niewielkie pasma, wykorzystując do rozdzielania pasm grzebień ze szpikulcem (pomocny może okazać się ten do tapirowania),
  5. Jeśli zależy Ci na bujnej fryzurze i burzy loków, to podczas nakładania wałków zmieniaj kierunek, w którym nawijasz włosy – pozwoli to zbudować kuszącą fryzurę,
  6. Nawijaj wałki w równych odstępach,
  7. Po nawinięciu wałków pozostaw kosmyki do samoistnego wysuszenia – np. na noc (wówczas pomocna może okazać się specjalna siatka) lub w celu wzmocnienia efektu i przyspieszenia całego procesu – zastosuj suszarkę do włosów,
  8. Wałki zdejmuj pojedynczo, dopiero, kiedy włosy będą już chłodne – nie należy ściągać ich, kiedy są przez cały czas nagrzane przez suszarkę,
  9. Po zdjęciu wałków przystąp do delikatnej stylizacji – możesz w tym celu wykorzystać grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami, przeczesać pasma dłońmi, a także wykonać tapirowanie, które doda fryzurze pazura.

Jak używać wałków do włosów na rzepy?

Tego rodzaju wałki są bardzo proste w użyciu. Najważniejsze jest, aby pasma włosów, które będziesz na nie nawijała, nie były zbyt duże. Co ważne – wałki na rzepy lepiej sprawdzają się na włosach krótkich, rzadszych i o średniej długości niż na tych długich i bardzo gęstych. Pamiętaj również, iż im mniejsza średnica wałka tym wyraźniejszy lok. Te duże służą natomiast nadaniu pasmom objętości i odbiciu u nasady.

Podczas nawijania włosów pamiętaj, aby ¾ długości pasm nawinąć poprzez okręcanie, a nie zwijanie wałka. Pozwoli to uniknąć zniszczeń podczas rozplątywania, a także sprawi, iż kosmyki będą się lepiej trzymały.

Czy wałki nakłada się na mokre włosy?

Wałków nie nakłada się na bardzo mokre włosy. Aby uzyskać lepszy efekt, lepiej jest nawinąć lekko wilgotne pukle lub te już prawie suche z dodatkiem produktu do stylizacji – pianki lub żelu. Wówczas można dodatkowo podsuszyć je suszarką lub pozostawić do samoistnego wyschnięcia.

Jak długo trzymać wałki na włosach?

Jeśli zastanawiasz się, ile trzeba trzymać wałki na głowie, to wszystko zależy od rodzaju włosów, ich porowatości, gęstości, tego czy są suche, czy mokre, a także od samych wałków. Czasami wystarczy już 10-15 minut – szczególnie w przypadku termoloków. Innym razem lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie ich na całą noc.

W którą stronę kręcić włosy na wałki?

Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. jeżeli zależy Ci na odbiciu pasm u nasady, nawijaj je po bokach unosząc kosmyki. W przypadku chęci stworzenia bujnych loków – nawijaj wałki naprzemiennie – raz w jedną, raz w drugą stronę.

Wałki profesjonalne – czyli termoloki

Jeśli zależy Ci na szybkich i trwałych rezultatach, możesz sięgnąć po profesjonalne ceramiczne termoloki Babyliss Pro. Produkt ten jest gotowy do użycia już 5 minut po włączeniu. Emituje ciepło natomiast przez kolejne 15. Dzięki termolokom w łatwy sposób wystylizujesz różnego rodzaju fryzury. Doskonale sprawdzają się na różnego rodzaju włosach – zarówno tych cienkich, grubych, gęstych, jak i rzadkich. Są one delikatne dla włosów – mają ceramiczny rdzeń i aksamitną powłokę. Można wykorzystywać je zarówno w domowym zaciszu, jak i profesjonalnym salonie fryzjerskim.

Termoloki nakładaj jak każdy inny rodzaj wałków, a na koniec zaciśnij metalowymi klipsami.

Kosmetyki, które utrwalą skręt

Aby wzmocnić efekt zastosowania wałków do włosów dobrze jest zastosować także specjalne, profesjonalne kosmetyki do stylizacji. Możesz sięgnąć m.in. po:

  • Piankę zwiększającą kontrolę loków, do kręconych i mocno skręconych włosów Moroccanoil Curl Control Mousse, która definiuje fryzurę i utrwala ją na wiele godzin. Kosmetyk zapobiega puszeniu się kosmyków i ich nie obciąża.
  • Mgiełkę do włosów kręconych Fudge Curl z technologią Weather Shield zabezpieczającą pasma przed szkodliwym działaniem wilgoci. Kosmetyk ten podkreśla i definiuje skręt, a także nadaje włosom miękkość i blask.
  • Piankę do włosów kręconych Tigi Bed Head Foxy Curls pozwala na tworzenie różnorodnych włosowych stylizacji, a także ich wielogodzinne utrwalenie. Kosmetyk ten ujarzmia i definiuje loki, a także przeciwdziała puszeniu.

Alternatywa dla wałków do włosów

Jeśli znudziły Ci się wałki do włosów lub po prostu szukasz innych metod budowania fal i loków oraz nadawania kosmykom objętości, wypróbuj któryś z poniższych sposobów.

  • Postaw na tradycyjne rozwiązanie – czyli sięgnij po lokówkę do włosów! Jest to najszybszy sposób, który zawsze przynosi spektakularne rezultaty. Urządzenie to występuje w różnych rozmiarach i kształtach – jego średnica może mieć już np. 13 mm, a końcówka może być węższa od nasady – mowa tu o modelu stożkowym. Dzięki różnorodnej ofercie możliwe jest stworzenie zarówno drobnych loków, jak i tych dużych, a także fal.
  • Niedalekim krewnym lokówki do włosów jest lokówko-suszarka, która pozwala nie tylko na zbudowanie skrętu, ale także na osuszenie kosmyków. zwykle ma różnej wielkości wymienne końcówki umożliwiające budowanie różnej wielkości skrętu.
  • Szczotko-lokówka to z pewnością najmniej znane w tym zestawieniu urządzenie, które również umożliwia tworzenie fal i loków. Wyposażone jest w miękkie ząbki, nie ciągnie, ani nie szarpie włosów – ważne jest jednak ich dokładne rozczesanie przed zastosowaniem szczotko-lokówki
  • Falownica to kolejne w tym zestawieniu urządzenie, którym można zbudować kuszące fale, a także dodać kosmykom objętości. Wyposażone jest ono w element grzejny składający się zwykle z trzech rurek o różnej średnicy, często również funkcję jonizacji, a także regulację temperatury.
  • Szczotki do stylizacji, szczególnie te o niedużej średnicy, również pozwolą na zbudowanie skrętu. Te o większej średnicy umożliwiają z kolei na odbicie kosmyków u nasady i dodanie pasmom objętości. Używając ich należy podzielić włosy na niewielkie pasma, nawinąć je na szczotkę, a następnie skierować na nie strumień powietrza z suszarki.

Idź do oryginalnego materiału