Nie przepadacie za sprzątaniem łazienki? Nic w tym dziwnego! Doskonale wiemy, jak uciążliwe może być szorowanie zabrudzonej wanny czy usuwanie kamienia z armatury. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą poradzić sobie choćby z najtrudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami, a także skutecznie zapobiegać powstawaniu nowych. Przede wszystkim zacznijcie od tego, co najłatwiejsze, czyli czyszczenia dużych, jednolitych powierzchni. W ten sposób nawet, jeżeli w pewnym momencie opadniecie z sił i będziecie musieli zrobić sobie przerwę, część urządzeń i wyposażenia będzie już prezentowała się zdecydowanie lepiej. To bardzo ważne, by widzieć i doceniać efekty własnej pracy, choćby jeżeli polega ona na zwykłym sprzątaniu. Nie obawiajcie się również stosowania metod z wykorzystaniem naturalnych substancji. Sposoby naszych babć są często równie skuteczne, co dostępne na sklepowych półkach środki czystości. Rzadsze używanie chemikaliów ma również pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wdychanie szkodliwych, chemicznych oparów w trakcie wykonywania prac porządkowych może źle się skończyć.
Zabrudzenia z pasty do zębów, osad, kurz i pył z produktów do makijażu... jeżeli pojawiły się na łazienkowym lustrze z łatwością usuniemy je dzięki mocnego naparu z czarnej herbaty. Aby ułatwić sobie pracę, można go przelać do butelki wyposażonej w spryskiwacz. Uniknąć smug po czyszczeniu pomoże dokładne osuszenie powierzchni lustra bezpośrednio po zastosowaniu herbacianego naparu. W usunięciu osadu z mydła - z wanny, glazury, umywalki itd. - pomoże natomiast mieszanka octu winnego ze zwykłym płynem do zmywania naczyń. Twardy, brzydki kamień osadzający się na armaturze łazienkowej jest szczególnie trudny do wyczyszczenia. Pozbyć się go można, przecierając zabrudzone powierzchnie sokiem z cytryny albo owijając je szmatkami nasączonymi octem winnym. W doczyszczeniu trudno dostępnych miejsc przyda się także najzwyklejsza szczoteczka do zębów. W przypadku muszli toaletowej ocet również jest nieoceniony. Skutecznie niszczy zarazki, bakterie i grzyby, zapewniając czystość i świeżość na długi czas.
Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, starajmy się stosować w łazience takie rozwiązania, które umożliwią bezproblemowe dostanie się do najbardziej narażonych na zabrudzenia miejsc, a także swobodną wymianę tych elementów. Dzięki stosowanym w nowoczesnych produktach łazienkowych technologiom z łatwością wymienimy na nowe takie elementy, jak kran, słuchawka i wąż prysznica, deska sedesowa bądź łazienkowe akcesoria, np. poręcze czy wieszaki na papier toaletowy. Kupując powyższe wyposażenie, należy sprawdzić przede wszystkim, czy punkty łączeniowe, szczególnie gwinty, mają zgodne ze standardami naszej łazienki wymiary. Wybór wśród zamienników jest naprawdę ogromny. Szczególnie bogata oferta to nowoczesne słuchawki prysznicowe. W sprzedaży znajdziemy słuchawki wyposażone choćby w 4 strumienie wody, z elementami przeznaczonymi do hydroterapii lub też wielofunkcyjne, umożliwiające samodzielną regulację siły strumienia. Grohe, Tres, Zucchetti, KFA czy Laufen to producenci, którzy w tych kategoriach stwarzają konsumentom największe możliwości wyboru. Często wymiana wybranego elementu jest prostszym i tańszym rozwiązaniem od wielogodzinnego czyszczenia, zwłaszcza iż gromadzenie się niektórych typów zabrudzeń, jak kamień czy osad, może uszkadzać armaturę bądź elementy ruchome urządzeń łazienkowych, powodując awarie i niekontrolowany wypływ wody (np. z kranu czy spłuczki toaletowej). Decydując się na produkty umożliwiające szybką wymianę wrażliwych elementów, zaoszczędzimy pieniądze i czas.