Łazienka jest miejscem będącym wizytówką naszego mieszkania. W innych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na pewien nieład, ale w niej zawsze powinien panować porzadek. choćby najładniej zaprojektowana i wyposażona w najnowocześniejsze akcesoria łazienka nie sprawi dobrego wrażenia, jeżeli będzie niedoczyszczona. Niestety, pomimo dobrych chęci nie zawsze łatwo jest nam utrzymać w niej idealny porządek. Po kilku latach używania umywalki, wanny, muszli klozetowej czy kabiny prysznicowej, pokrywają się one kamieniem i osadami z mydła. Szczególnie łatwo brudzi się kabina prysznicowa, która z uwagi na swoje rozmiary stanowi centralny punkt wielu łazienek. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na to, jak poradzić sobie z czyszczeniem osadów w kabinach prysznicowych.
Czego używać do mycia kabiny prysznicowej?
Do mycia kabin nie powinniśmy używać ani materiałów, ani preparatów mogących zniszczyć delikatne ścianki kabiny. Zwłaszcza powierzchnie szklane wymagają zastosowania miękkich gąbek i ściereczek oraz środków czyszczących, które nie zawierają granulek. Warto pamiętać o tym, iż regularne używanie ściągaczki do wody po kąpieli znacznie ogranicza osadzanie się kamienia w kabinie prysznicowej.
Preparaty mocno chemiczne czy ekologiczne?
W sprzedaży są dostępne silnie działające środki chemiczne, które potrafią usunąć choćby najstarsze zabrudzenia. Są one niewątpliwie skuteczne, natomiast ze względu na swój skład mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Należy pamiętać o tym, iż silne wybielacze często zawierają związki chloru, które niekorzystnie działają na nasz układ oddechowy. Po środki tego typu powinniśmy sięgać tylko w wyjątkowych przypadkach.
Na co dzień powinno się stosować preparaty ekologiczne, oparte na naturalnych składnikach. Są one bardziej przyjazne dla środowiska oraz nieszkodliwe dla zdrowia. Środki te działają dużo łagodniej, niż preparaty silnie żrące, z reguły są też od nich mniej skuteczne. Pomimo słabszego działania, nie powinniśmy rezygnować z produktów ekologicznych, wystarczy stosować je częściej i bardziej regularnie, by nie dopuścić do mocnych zabrudzeń.
Domowe sposoby na utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości.
- Osoby, które nie chcą kupować środków czyszczących mogą wykorzystać różne sposoby domowe, których skuteczność jest znana od lat. Jednym z nich jest stosowanie octu spirytusowego do czyszczenia powierzchni szklanych. Ocet wymieszany z wodą w proporcji 1:1 można przelać do atomizera, a uzyskaną miksturą spryskać czyszczoną powierzchnię i wytrzeć ją do sucha. Przy dużych zabrudzeniach można też ocet lekko podgrzać.
-
Znanymi i często stosowanymi domowymi środkami czyszczącymi są soda oczyszczona i woda utleniona. Soda dobrze spisze się przy myciu wanien, umywalek czy brodzików. Woda utleniona zmieszana z sodą oczyszczoną może usunąć zabrudzenia z fug i prysznica, a także pleśń oraz przebarwienia.
-
Innym wartym polecenia czyszczącym środkiem domowym jest kwasek cytrynowy. Sok z cytryny od wieków słynął z adekwatności wybielających, zaś kwasek cytrynowy doskonale sprawdzi się w roli środka do czyszczenia całego prysznica – od kabiny po brodzik. Doskonale nadaje się bowiem do usuwania osadu z kamienia, mydła, a choćby rdzy.
-
Aby utrzymać porządek w łazience nie musimy kupować zestawu specjalistycznych produktów. Zwykły płyn do naczyń poradzi sobie z umyciem większości powierzchni i akcesoriów łazienkowych. Jest on tez niezastąpiony przy myciu tłustych śladów na szkle.
-
Praktycznym sposobem na utrzymanie czystości w strefie mycia czy toalety jest kupienie produktów pokrytych powłokami ochronnymi. Powłoki te to zintegrowane z powierzchnią ceramiki czy szkła warstwy, które redukują osadzanie się brudu, umożliwiają szybsze i efektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń oraz zmniejszają zapotrzebowanie na środki chemiczne. Jednym z takich rozwiązań jest kabina prysznicowa pokryta powłoką hydrofobową, chroniąca przed tworzeniem się osadów. Jej działanie polega na tym, iż krople wody nie osadzają się na powierzchni i samoczynnie spływają razem z zanieczyszczeniami.
Huppe Ena 2.0 kabina prysznicowa 1/4 koła 80x80 powłoka
Podsumowując, jest wiele sposobów na utrzymanie łazienki w czystości. W zależności od naszych zasobów finansowych i preferencji możemy wybrać popularne preparaty chemiczne, produkty ekologiczne, środki domowe bądź zwykły płyn do naczyń. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zastosujemy, musimy pamiętać o tym, iż tylko regularne mycie sprzętów i powierzchni łazienkowych pozwoli na wieloletnie zachowanie ich w dobrym stanie.