Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Wystarczy kilka trików, a odzież będzie jak nowa!

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Guma do żucia przyklejona do ubrania to koszmar dla wszystkich, kto tego doświadczył. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także niesie obawę zniszczenia ulubionej odzieży. Czy słusznie? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się tego problemu.
Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Choć wydaje się, iż problem jest bardzo duży, to na szczęście można się z nim uporać w stosunkowo prosty sposób. Jaki?


REKLAMA


Zobacz wideo Sok marchewkowy, pomidorowy, a może z buraka? Na każdą z tych plam mamy sprawdzony myk


Czym usunąć gumę do żucia z ubrania?
Czym usunąć gumę do żucia z ubrania? Guma do żucia przyklejona do ulubionej bluzki lub jeansów to prawdziwa zmora. Po pierwsze wygląda to nieestetycznie, a po drugie, przyklejona do ubrania guma budzi obawy, czy jej specyficzna konsystencja nie zniszczy naszej odzieży lub nie zostawi na niej trwałej plamy. Na szczęście na rozwiązanie tego problemu jest kilka skutecznych tipów, które warto znać i w razie potrzeby zastosować. Warto podkreślić to, iż należy działać szybko. Za usuwanie gumy do żucia z ubrania należy wziąć się od razu po wykryciu problemu. Dzięki temu nasza interwencja ma znacznie większe szanse powodzenia i co za tym idzie — nasze ubrania będą miały możliwość pozostania w dobrej kondycji. Sposobów na usunięcie gumy do żucia z ubrania jest co najmniej kilka. Nie warto poprzestawać na jednym, ponieważ niekiedy może się okazać, iż wybrany przez nas sposób nie jest wystarczająco skuteczny w odniesieniu do danego rodzaju tkaniny.


Jak usunąć gumę do żucia z ubrań?
Jak usunąć gumę do żucia z ubrań czy pomocy łatwo dostępnych domowych produktów? Domowe sposoby to coś, po co sięgamy w różnych okolicznościach. Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na usunięcie gumy do żucia z odzieży, jest wykorzystanie do tego celu tłuszczu w postaci np. masła lub oleju. Gumę do żucia należy delikatnie posmarować wybranym rodzajem tłuszczu i pozostawić na kilka minut. Tłuszcz powinien rozpuścić gumę i ułatwić jej starcie z powierzchni ubrania. Wybierając tę metodę, należy działać delikatnie, ponieważ istnieje ryzyko pozostawienia tłustych zabrudzeń wokół powierzchni gumy. o ile tak się stanie, w usunięciu tłustej plamy może być bardzo pomocny płyn do mycia naczyń. Kolejny bardzo popularny sposób na usunięcie gumy do żucia z ubrania, to pocieranie zabrudzonego miejsca wacikiem nasączonym alkoholem (np. spirytusem), który powinien rozpuścić gumę. Wiele osób stosuje także ocet. Niewielką ilością octu należy nasączyć zabrudzone miejsce, a następnie usunąć gumę przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem. Ubranie należy koniecznie wyprać w pralce, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu octu.
Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem lub w zamrażarce?
Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem lub w zamrażarce? Usuwanie gumy do żucia z powierzchni ubrania dzięki żelazka to kolejna bardzo popularna, o ile nie najpopularniejsza, metoda pozbycia się problemu. Aby ją zastosować, wystarczy położyć zabrudzone ubranie na twardej powierzchni np. desce do prasowania, a następnie przykryć plamę kilkoma warstwami papieru (np. do pieczenia) i prasować odzież przez papier do momentu, aż guma się odczepi od ubrania, a przyklei do papieru. Inny sposób to umieszczenie zabrudzonej odzieży w zamrażarce na kilka godzin. W ciągu tego czasu guma zamarznie i zmieni swoją konsystencję na bardziej twardą i kruchą. Zamarzniętą gumę do życia łatwiej oderwać od powierzchni ubrania, jednak należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, aby nie zniszczyć ubrania.


Plamy po gumie do żucia — usunięcie przy użyciu środków chemicznych
Plamy po gumie do żucia można próbować usunąć na wiele różnych sposobów. Choć w przypadku problemu gum do żucia przyklejonych do ubrań bardzo skuteczne są domowe sposoby, to czasem mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji warto wesprzeć się środkami chemicznymi do usuwania plam po gumie do żucia lub innych zanieczyszczeń, które dostaniemy m.in. w sklepach z chemią gospodarczą. W przypadku takiego rozwiązania również należy zachować bardzo dużą ostrożność. Przed zastosowaniem środka chemicznego na materiał warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu, aby upewnić się, iż substancja aktywna nie jest szkodliwa dla danej tkaniny. Do usuwania gum do żucia najczęściej są używane odplamiacze w płynie lub w sprayu. Podczas stosowania silnych środków chemicznych należy pamiętać o ochronie delikatnej skóry dłoni i zabiegi czyszczące wykonywać zawsze w rękawicach ochronnych.


Zobacz też: Proste, a jakie genialne! Nigdy więcej walki z plamami na białych ubraniach! 3 podstawowe zasady
Idź do oryginalnego materiału