Kuchnia to serce każdego domu. Jest miejscem, w którym najczęściej spotykają się członkowie rodziny, a choćby goście. W ostatnich latach przygotowywanie posiłków stało się popularną formą spędzania czasu z rodziną oraz, coraz częściej, rozrywką dla grona przyjaciół. Moda na wspólne gotowanie powoduje, iż pomieszczenie kuchenne powinno być szczególnie starannie zaaranżowane. Ważne jest, by było urządzone w sposób praktyczny oraz estetyczny, tak, żeby bez problemu przygotować posiłek, a następnie spożyć go w atrakcyjnym wizualnie otoczeniu. Oczywiście, sposób aranżacji kuchni zależy od wielkości wnętrza oraz tego, czy jest ono zamknięte i stanowi osobne pomieszczenie, czy jest otwarte na salon. Warto uzależnić decyzje o rodzaju kuchni od swoich upodobań do gotowania, spotkań towarzyskich i chęci utrzymania porządku.
Bardzo mała kuchnia z salonem
Jak urządzić małą kuchnie w bloku? Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń kuchenną otwartą na salon musimy starannie zaplanować każdy szczegół umeblowania. Powinno ono stylem pasować do mebli w pokoju, a jednocześnie być wyposażone w urządzenia niezbędne do przygotowywania posiłków. Aby optymalnie wykorzystać małą przestrzeń warto zaprojektować wysoką zabudowę, a szafki znajdujące się najwyżej wykorzystać do przechowywania rzadko używanych sprzętów kuchennych. w tej chwili na rynku znajduje się w sprzedaży wiele ciekawych rozwiązań do małych pomieszczeń. Można kupić różne urządzenia gospodarstwa domowego połączone w jednej obudowie, np. zlewozmywak z chłodziarką, zlewozmywak z płytą grzewczą, płytę grzewczą, zmywarkę i piekarnik w jednym. Dostępne są też urządzenia AGD mniejsze od standardowych oraz niewielkie urządzenia kompaktowe do zabudowy, takie jak: ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa czy piekarnik. Na małej przestrzeni warto wykorzystywać sprzęt AGD przeznaczony do zabudowy, gdyż zajmuje on mniej miejsca niż wolnostojący.
Istotnym elementem kuchni połączonej z salonem jest przygotowanie miejsca do spożywania posiłków. jeżeli nie planujemy urządzać przyjęć, a nasza rodzina nie jest zbyt liczna, może wystarczyć nam barek z hokerami. o ile natomiast lubimy biesiadować w gronie znajomych i rodziny, na pewno powinniśmy kupić duży stół i wygodne krzesła.
Bardzo mała kuchnia z oknem
Urządzając bardzo małą kuchnię z oknem powinniśmy przede wszystkim umiejętnie wykorzystać światło. Nie wolno zastawiać okna kuchennego, ani nadmiernie go zasłaniać, gdyż adekwatnie wyeksponowane wpuści światło dzienne, które optycznie powiększy nieduże wnętrze. Meble i dodatki zastosowane w małej kuchni powinny być jasne i błyszczące, odbijające światło. Zamiast stołu warto przymocować do ściany blat, przy którym można zjeść posiłek, a potem opuścić go, by nie zajmował miejsca. W niektórych pomieszczeniach można wykorzystać parapet, który po poszerzeniu spełni funkcję blatu roboczego, a choćby stanie się miejscem do spożywania posiłków.
Meble kuchenne do małej kuchni w bloku
W małej kuchni trzeba wykorzystać całą przestrzeń, aby uzyskać jak najwięcej miejsca do przechowywania. Warto zastosować szafki sięgające do sufitu, bo chociaż dostęp do nich nie jest łatwy, można w nie upakować mało używane sprzęty. Zarówno meble kuchenne, jak i ściany najlepiej pomalować na biały kolor, dzięki czemu uzyskamy optyczne powiększenie przestrzeni, a szafki nie będą sprawiały przytłaczającego wrażenia. Istotną sprawą jest zastosowanie niestandardowych rozwiązań, które pozwolą na zamontowanie niezbędnych sprzętów. Takim rozwiązaniem może być mini-wyspa kuchenna, na której znajdzie się miejsce na płytę grzewczą i blat do spożywania posiłków. Innym pomysłem jest zamontowanie okapu wyspowego montowanego do sufitu, który nie zabiera tyle miejsca co okap mocowany do ściany.
Oświetlenie małej kuchni w bloku
Dobrze dobrane oświetlenie małej kuchni sprawi, iż wyda się ona większa. Światło powinno docierać równomiernie do wszystkich zakamarków, w związku z czym niezbędne jest oświetlenie sufitowe. Można kupić zwykły plafon, niedużą wisząca lampę, oczko sufitowe lub oświetlenie punktowe, takie jak spot lub reflektor sufitowy. Niewielki, biały spot sufitowy to praktyczne i mało widoczne oświetlenie, które nie przytłoczy całego wnętrza. Dodatkowo warto zamontować lampki nad blatem czy wyspą kuchenną. Dobrym rozwiązaniem do oświetlenia wyspy jest ledowa lampa w formie listwy, która prezentuje się nowocześnie i nie zajmuje dużo miejsca.
Dobierając oświetlenie do małej kuchni otwartej na salon trzeba pamiętać, by było pasowało ono do oświetlenia w salonie. Oczywiście lampy kuchenne powinny być dużo mniejsze od tych zastosowanych w salonie, ale należy je dopasować pod względem kształtu i koloru do całości wnętrza.
Płytki do małej kuchni w bloku
Wiadomo, iż jasne, błyszczące płytki powiększają optycznie przestrzeń i takie zawsze sprawdzą się w małej kuchni. Połysk sprawi, iż światło będzie się pięknie odbijać i rozjaśniać wnętrze. Ciekawie prezentują się też jednolite powierzchnie z betonu lub szkła hartowanego umieszczone nad blatem roboczym. Nadają się one szczególnie do nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeń. Warto zadbać o jednolitą kolorystykę wnętrza, ale o ile chcemy ja przełamać, powinniśmy zdecydować się na jeden kontrastowy kolor. Ciekawie przy białych płytkach i meblach prezentuje się czerń, a przy pastelowych barwach – szarość. Trzeba unikać kolorów spoza jednej gamy kolorystycznej, aby nie stworzyć wrażenia chaosu zmniejszającego i tak niewielkie wnętrze.
Mała kuchnia w bloku – pomysły
Urządzenie małej kuchni niewątpliwie nie daje takiego pola do popisu, jak obszernego pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, iż musi ona być nudna i sztampowa. Ciekawie prezentuje się modne od kilku lat zestawienie bieli z drewnem, łączące nowoczesność z klasyką. Dodając do takich kolorów czarny sprzęt AGD sprawimy, iż choćby niewielkie wnętrze wyda się eleganckie i modne. Kuchnię, w której dominuje biel łatwo ożywić dzięki zastosowaniu dekoracyjnego szklanego panelu z barwną grafiką. Na rynku są w tej chwili dostępne panele z ogromną liczbą wzorów i kolorów, więc możemy wybrać produkt w dowolnym stylu. Ciekawym rozwiązaniem dla jasnych, jednolitych wnętrz jest podłoga z wzorzystych płytek, albo wyróżnienie jednej ze ścian kolorowa tapetą. Nie możemy również zapomnieć o kwiatach doniczkowych i świeżych ziołach, które sprawią, iż nasza kuchnia stanie ciepłym i przytulnym wnętrzem.
Podsumowując, urządzenie małej kuchni w kamienicy czy małek kuchni w bloku z wielkiej płyty trzeba zaplanować tak, by była ona wyposażona w niezbędne sprzęty, a jednocześnie miała estetyczny wygląd. Wymaga to starannego zaprojektowania, uwzględniającego styl panujący w całym mieszkaniu oraz potrzeby domowników. choćby dysponując niewielką powierzchnią możemy w dzisiejszych czasach zaaranżować wygodne, praktyczne i estetyczne miejsce przeznaczone do przygotowywania i spożywania posiłków.