Łazienka w stylu minimalistycznym.
Minimalistyczny styl urządzania wnętrz, pomimo pojawiąjących się na rynku nowych trendów, wciąż bije rekordy popularności. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu nurtowi i odpowiedzieć na pytanie jak poprawnie urządzić łazienkę w tym stylu. Sprawdź przygotowane przez nas porady!
Co to jest minimalizm?
Minimalizm to nurt, który ogranicza do minimum wymagania, potrzeby i dążenia, tym samym dążąc do istotnego zmniejszenia liczby posiadanych rzeczy. Jego głównym celem jest pozbycie się nadmiaru przedmiotów, przekonań, związków, czyli wszystkiego, co nie dodaje naszemu życiu wartości. Z drugiej strony trend ten nawołuje do skupienia się na rzeczach dla nas najważniejszych, takich, które wnoszą do naszego życia harmonię, spokój i szczęście. W praktyce minimaliści znacznie ograniczają liczbę posiadanych przedmiotów, rezygnując z kupowania niepotrzebnych dóbr. Mają dobrze określone cele i gromadzą tylko najpotrzebniejsze produkty, stojąc w opozycji do popularnego do niedawna nurtu konsumpcyjnego.
Leo Babauta w swojej bestsellerowej książce „Minimalizm” zawarł następujące przykazania dla osób pragnących żyć zgodnie z tym nurtem:
- Pozbądź się zbędnych rzeczy.
- Określ to, co jest dla Ciebie ważne.
- Wybieraj tylko to, co jest istotne.
- Wypełnij życie euforią i szczęściem.
- Obserwuj i poprawiaj.
Minimalizm w urządzaniu wnętrz
Filozofia minimalizmu z czasem znalazła swoje zastosowanie w urządzaniu wnętrz. Styl ten opiera się na stosowaniu ograniczonej palety barw, wyborze prostych form, rezygnacji ze zdobień i dodatków. Wybierane materiały są trwałe i praktyczne, mają dobrą jakość. Wnętrza zaprojektowane w tej stylistyce charakteryzuje prostota, ład i elegancja. Nie znajdziemy tutaj niepotrzebnych przedmiotów, bo w tym podejściu mniej znaczy zdecydowanie więcej.
Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym?
- Wybierz jasne, stonowane kolory.
Wnętrza utrzymane w klasycznym tonie wydają się przestrzenne, pełne ładu, harmonijne. Unikaj nasyconych kolorów, słodkich pasteli, dobierz odcienie białego, beżowego, szarego.
Ricordena Płytka Gresowa Marmi Uno
- Postaw na trwałość i jakość.
Zdecyduj się na dobrej jakości materiały, które posłużą na lata. Wybieraj dobrej jakości płytki ceramiczne, armaturę, baterie wiodących producentów, których gwarancja sięga choćby 15 lat.
Grohe Essence bateria umywalkowa stojąca
- Zdecyduj się na surowe materiały.
Chociaż styl minimalistyczny stroni od zdobień i dekorów, to akcenty drewniane, metalowe, szklane, kamienne są dobrze widziane. Wybieraj kolekcje monochromatyczne, jednolite, stonowane przykładowo przy wyborze minimalistycznej umywalki i wanny.
- Sprawdź praktyczne rozwiązania.
Minimalizm dąży do ograniczenia zbędnych rzeczy. Zaplanuj łazienkę tak, żeby każdy element był funkcjonalny i praktyczny. Wybierz szafkę z lustrem, by przechowywać tam drobne przedmioty, miskę z funkcją higieny intymnej, która zastąpić może bidet oraz przestronną szafkę pod umywalkę, by wszystkie przedmioty były schowane.
Cersanit Lara zestaw szafka plus umywalka
- Wybierz odpowiednie oświetlenie.
Wnętrze minimalistyczne powinno być jasne i przestrzenne, dlatego tak istotną rolę odgrywa oświetlenie. jeżeli łazienka posiada okna pozostaw je nieosłonięte. Wybierając żarówki, zdecyduj się na te o barwie jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego. W przypadku lamp możesz zdecydować się na wybór designerski. Jest to element, który może być bardziej ozdobny niż pozostałe. Możesz również pozostać w tym samym tonie i postawić na minimalistyczne lampy natynkowe.
SternLight BASICSTERN lampa sufitowa
- Zachowaj porządek.
Minimalistyczna łazienka powinna być czysta i uporządkowana, dlatego zawsze dbaj o porządek. Możesz wybrać duży format płytek, by łatwiej czyścic fugi i czarne baterie, by osady z wody były mniej widoczne.
- Wybieraj ekologiczne rozwiązania.
Styl minimalistyczny to też dbanie o środowisko, dlatego przy wyborze baterii postaw na wersje, które oszczędzają wodę, takie jak Grohe seria Eco Joy bądź Hansgrohe seria EcoSmart.
Podsumowanie
Minimalizm jest ponadczasowym stylem. Pasuje do popularnej w ostatnich czasach filozofii slow life, która powstała w opozycji do szybkiego, nieharmonijnego i stresującego stylu życia. Minimalistyczne wnętrza, które są proste, funkcjonalne i uporządkowane, sprzyjają dobremu samopoczuciu. Ograniczenie liczby posiadanych przez nas przedmiotów umożliwia powiększenie naszej przestrzeni życiowej i pozwala wygodnie się urządzić choćby w niewielkich mieszkaniach. Dodatkową zaletą nurtu minimalistycznego jest zmniejszenie ilości śmieci wytwarzanych przez ludzi, co przy postępującej degradacji naszego środowiska naturalnego ma niewątpliwie ogromne znaczenie.