Styl boho to przede wszystkim hołd złożony naturze. Polega głównie na łączeniu pozornie niepasujących do siebie materiałów i wzorów według indywidualnego gustu. Liczy się swoboda, fantazja i wygoda.To naturalne materiały, żywe kolory i etniczne wzory. Styl boho jest esencją wygody i wakacyjnego luzu, jest stworzony z myślą o tych, którzy kochają wolność i gorące klimaty.
Aranżacja wnętrza to połączenie elementów różnych kultur i estetyk, które skutkują efektownym, ciekawym i ciepłym wnętrzem. Nazwę boho zaczęto stosować dopiero na początku XXI wieku w kontekście mody. Boho, czyli bohema to styl łączący, poprzez swój awangardowy, jak na tamte czasy styl ubierania się i ozdabiania mieszkań pamiątkami przywiezionymi z egzotycznych podróży francuskiej bohemy. Te niezwykle barwne środowisko manifestowało swój odmienny styl w stosunku do reszty społeczeństwa, tworząc nietypowe wzornictwo inspirowane motywami zaczerpniętymi z różnych kultur, od kultury słowiańskiej, poprzez arabską i afrykańską do orientalnej. Tak więc (w skrócie) styl boho przeniknął z mody do wystroju wnętrz i zagościł w nim na dobre. Styl boho zadomowił się na dobre w wielu wnętrzach mieszkań Polaków, którzy pokochali go za harmonijne połączenie natury, funkcjonalność i lekkość form, za naturalne materiały, żywe kolory i etniczne wzory. Boho polega głównie na łączeniu pozornie niepasujących do siebie materiałów i wzorów według indywidualnego gustu. Liczy się swoboda, fantazja i wygoda. Urządzając wnętrze w tym stylu można pozwolić sobie na kreatywność i osobiste akcenty.
Jaki jest styl boho?
"Modne wnętrza w stylu boho”, „Styl boho na topie” – jeżeli czytujecie magazyny i blogi wnętrzarskie, na te i podobne nagłówki prawdopodobnie natknęliście się już nie raz. Czy jednak tak naprawdę wiecie, co to jest boho, poza tym, iż jest to w tej chwili jeden z absolutnie najmodniejszych stylów aranżacji wnętrz? Wbrew pozorom styl boho nie jest prosty i musimy pamiętać, iż łatwo w nim popaść w przesadę. Wnętrza pomieszczeń są pełne kolorów, dodatków i wzorów. Nie znaczy to jednak, iż są zagracone. Styl boho we wnętrzach to – w dużym oczywiście skrócie – wolność inspirowana stylem życia artystycznej bohemy sprzed wielu dekad, okraszona sporą dawką malowniczości charakterystycznej dla cygańskiego taboru. Nie należy też zapominać o hippisowskim buncie – dzieci kwiaty również dorzuciły swoje trzy grosze do stylu bohemian, a przynajmniej tej jego wersji, którą kojarzymy obecnie. Buntowniczość, życie po swojemu, niezależność – to najważniejsze wyznaczniki, którymi powinien kierować się każdy, kto chciałby zaprosić styl boho do swoich czterech ścian. To także bez wątpienia styl przytulny, nie jest to jednak z pewnością rodzaj przytulności, w której każdy poczuje się dobrze, ponieważ styl boho zdecydowanie nie należy do najbardziej eleganckich. Jego największą siłą jest swoboda, możemy praktycznie w nim łączyć i zestawiać wszystko bez ryzyka kiczu. Urządzając wnętrze w tym stylu można pozwolić sobie na kreatywność i osobiste akcenty z duszą.
Styl boho w urządzaniu wnętrz
Jeśli jesteś minimalistą, zwłaszcza takim o zacięciu pedantycznym, bardzo nam przykro, ale musimy powiedzieć to wprost – od wnętrz w stylu boho trzymaj się z daleka. Twoje zamiłowanie do oszczędnej w wyrazie estetyki nie udźwignie całego tego misz maszu, który jest absolutnym must-have dla wszystkich szanującego się boho wnętrza. jeżeli natomiast jesteś niespokojnym duchem, który lubi podążać swoimi ścieżkami i sam ustalać sobie zasady – dom w stylu boho będzie dla Ciebie idealny. A jeszcze lepiej, o ile jesteś "majsterkowiczem" i sam potrafisz stworzyć kolorowe dodatki. Styl boho będzie pozbawiony duszy, dopóki nie nadasz mu bardzo osobistego charakteru. Poduszki w etniczne wzory,narzuty, dywaniki z naturalnych materiałów, najlepiej wykonane manualnie, dodadzą do wnętrza jeszcze więcej natury i harmonii. Eksponuj także przedmioty związane z twoją obecną pasją, czy np twoimi pierwszymi dziełami artystycznymi.
Wnętrza boho to świetny wybór dla tych, którzy nie lubią pustki, tutaj zawsze dzieje się dużo. Dla niektórych to „dużo” okazuje się jednak być „dużo za dużo”. Oszczędność zdecydowanie nie jest tutaj w dobrym tonie. Szczególnie ta wizualna i estetyczna, bo akurat dla portfela styl boho jest niezwykle przyjazny. Duża różnorodność i brak sztywnych reguł sprawiają, iż możliwości wyboru (a przy okazji i zaoszczędzenia nieco pieniędzy) masz w przypadku tego stylu wręcz ogromne. Markowe meble i lampy są tutaj całkowicie zbędne – liczą się przede wszystkim pomysłowość i dążenie do stworzenia aranżacji o mocno zindywidualizowanym i wyraźnie spersonalizowanym charakterze. Meble w stylu boho powinny mieć historię, to ważniejsze niż interesująca forma czy kolor. W stylistyce rządzi stare lub manualnie wykonane wyposażenie – takie, które można kupić na targach staroci czy w antykwariatach. Wykorzystać można też większość mebli posiadanych już w domu: wystarczy pomalować je na bardzo delikatne lub odwrotnie: bardzo jaskrawe barwy. jeżeli już kupujesz nowe wyposażenie, postaw na naturalne materiały i matowe wykończenia. Wnętrze powinno kojarzyć się z naturą i wolnością, nie może więc zabraknąć w nim roślinności. Postaw na duże palmy czy monstery w ceramicznych lub kamiennych donicach. Wszystkie większe rośliny powinny mieć swoje miejsce na podłodze lub na niewielkich podstawkach. Hitem są także bukiety z suchych traw i kwiatów, które idealnie wpisują się w stylistykę boho.
Łazienka Boho, czego nie może zabraknąć?
Łazienka to nasza kryjówka, miejsce intymne, nasza przestrzeń w której chcemy się zrelaksować, odpocząć i zadbać o siebie. Biorąc kąpiel, każdy chciałby otaczać się przytulnym, naturalnym wystrojem w świetle świec i podziwiać artystyczne dekoracje w towarzystwie roślin. Ten efekt możemy uzyskać dzięki stylowi boho, bo w tej stylistyce przewijają się różne kolory, wzory i faktury. Estetyka w łazience boho nawiązuje do otaczającej nas natury. Częstym elementem wystroju takiego wnętrza są płytki imitujące drewno, które sprawiają, iż wygląda ono przytulnie i komfortowo.
Ricordena Płytka gresowa Foreste Uno Soloss Płytka gresowa Oak Cinnamon Soloss Płytka gresowa Oak Deco Honey
Najczęściej stosowane są płytki podłogowe drewnopodobne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykończyć w ten sposób również fragment ścian. Bardzo popularnym materiałem wykończeniowym są także płytki imitujące naturalny kamień, które łączą się doskonale ze strukturą drewna i wnoszą do wnętrza odrobinę ekskluzywności. Idealnie sprawdzą się również płytki ceramiczne w różnorakich kolorach i wzorach. Ten styl to pewnego rodzaju "miszmasz", dzięki czemu możemy w nim dowolnie łączyć różne materiały, np. jedna ściana jest wyłożona płytkami ceramicznymi, a na drugiej może być wodoodporna tapeta zawierająca motywy kwiatowe w naturalnym kolorze.
Styl boho kojarzy się z motywami kultury arabskiej, marokańskiej i indyjskiej, dlatego w łazience w tym stylu dominują wzorzyste kafle o bogatej ornamentyce. jeżeli jednak nie jesteśmy entuzjastami tego typu wzorów, możemy wybrać płytki z motywami roślinnymi, lub w drobny wzór geometryczny. Oprócz płytek na podłodze łazienki w stylu boho, nie może zabraknąć dywanika. Wybór wzoru zależy od tego, jak prezentuje się podłoga. jeżeli jest jednolita, warto dobrać do niej wielokolorowy dywan, na przykład z tureckimi wzorami. jeżeli jednak płytki podłogowe odznaczają się bogatą ornamentyką, wybieramy dywan biały bądź kremowy.
W łazience w stylu boho, doskonale sprawdzi się wanna, najlepszym wyborem będzie ta wolnostojąca. o ile jednak ogranicza nas metraż, alternatywą może być kabina prysznicowa otwarta, typu walk-in. Wannę czy prysznic, możesz zasłonić delikatnym parawanem w etniczny wzór, to nada łazience wyjątkowego klimatu. Umywalka nablatowa w kształcie misy doda wnętrzu nowoczesności i elegancji. W przypadku baterii łazienkowych warto postawić na designerski model, który sprawi, iż we wnętrzu zagości światowy look. Dobrym wyborem są baterie w stylu retro, w kolorze złotym, miedzi szczotkowanej, postarzane. Tego typu modele ze względu na swoją stylistykę z pewnością sprawdzą się w łazienkach boho i nadadzą wnętrzu charakteru. Wybierajmy te modele, które proponują renomowani producenci. To gwarancja jakości na lata!
Steinberg Seria 100 Bateria umywalkowa Steinberg 250 bateria umywalkowa HushLab Belverde Bateria umywalkowa
A teraz czas na meble. W łazience boho doskonale sprawdzą się meble łazienkowe z drewna lub imitujące jego strukturę. Kolory półek i szafek muszą kolorystycznie kontrastować z kolorem ceramiki. Ciemna okleina frontu szafek sprawi, iż wnętrze łazienki wyda się bardziej tajemnicze, zaś jasna doda przestrzeni i lekkości. Świetnym dodatkiem będą plecione kosze i pojemniki wykonane z wikliny, które nie dość, iż się świetnie prezentują, to pomagają nam uporządkować środki czystości lub kosmetyki. Lustro, okrągłe w zdobionej ramie z litego drewna, odbija delikatne światło lamp z wiklinowymi abażurami. Dobrą praktyką jest zestawianie materiałów o różnej fakturze, dzięki czemu aranżacja nabiera charakteru. Przykładem może być połączenie szorstkich i puszystych tkanin, gładkich dywaników z zasłonami w duże kwiaty. Idealnymi dodatkami będą również ozdobne donice, retro misy czy recznie robionę świeczki.
W łazience boho doskonale odnajdą się także żywe rośliny, które nie tylko będą pięknie wyglądały, ale także poprawią jakość powietrza we wnętrzu.
Warto także zaopatrzyć się w wiklinowe bądź rattanowe fotele, którym niestraszna wilgoć. Będziesz mógł w nich odpocząć podczas pielęgnacyjnych rytuałów. Mile widziany jest również łapacz snów, zdobiony piórami amulet, który dodaje pomieszczeniu szczypty magii i czyni je spójnym z innymi etnicznymi ozdobami. Ostatnio do nurtu boho dołączyły rzemyki, kamyki i inne naturalne skóry i to właśnie za sprawą takich dodatków często udaje się uzyskać atmosferę boho bez większych nakładów finansowych.
Urządzenie łazienki zarówno w nowym czy starym mieszkaniu i domu to duże wyzwanie. Nasze oczekiwania, potrzeby, funkcjonalność i zawartość portfela mają wpływ na wybór stylu w którym chcemy urządzić nasze wnętrze. Dzięki swoim nietuzinkowym połączeniom, łazienki w stylu boho pozwalają na zastosowanie różnorodnych materiałów, co niewątpliwie ma wpływ na koszta. Ponadto, stawiający na naturalne materiały styl boho idealnie współgra z coraz bardziej pożądanym nurtem skierowanym na ekologie. Odważne zestawienie kolorów, wysmakowane dodatki i zielone rośliny łamią schematy i pozwalają nam na twórcze aranżacje. Styl ten wyróżnia się na tle wielu innych trendów wnętrzarskich, bo daje niesamowicie duże pole manewru i pozwala puścić wodze wyobraźni, dlatego każdy może znaleźć w nim coś dla siebie.