Zaaranżowanie idealnej łazienki może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak bez obaw! Mamy na to sposób! Sprawdź, o co w kwestii remontu łazienki najczęściej pytają naszych specjalistów klienci tacy, jak Ty. Poznaj najczęściej zadawane pytania i znajdź rozwiązanie na nurtujące Cię kwestie. Oto zwięzłe odpowiedzi fachowców!
1. Co jest lepsze – prysznic czy wanna?
Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie, dokładnie analizując potrzeby i upodobania wszystkich domowników. o ile uwielbiacie długie kąpiele, macie dużo miejsca w łazience i macie dzieci, zdecydowanie wanna będzie lepszym rozwiązaniem dla całej rodziny. W małej łazience lepiej sprawdzi się perfekcyjnie wymierzony prysznic. Jak to w życiu bywa, czasami trudno pogodzić oczekiwania z rzeczywistością, dlatego w Twoim przypadku może sprawdzić się również rozwiązanie pośrednie – mała wanna z przeszklonym panelem, dzięki czemu można kąpać się lub brać prysznic – w zależności od potrzeb.
2. Ponadczasowa czy modna łazienka?
To, w jakim stylu będzie Twoja łazienka, zależy od indywidualnych upodobań. My polecamy klasyczne rozwiązanie, w którym można bez dużego nakładu kosztów zmienić łazienkę w nowoczesne i modne wnętrze. Jak to zrobić? Wystarczy wraz ze zmieniającymi się kanonami dopasować do panującej mody oryginalne, stylowe dodatki. Wymiana dywanika, ozdób czy dodanie kilku elementów – np. nowego lustra to zdecydowanie tańsze i szybsze rozwiązanie niż robienie generalnego remontu co kilka lat. o ile urządzisz łazienkę z gustem, może ona być nie tylko ponadczasowa, ale też nowoczesna!
3. Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?
Umywalkę zwykle montuje się na wysokości 85 lub 90 cm. To parametry mierzone od podłogi do górnej krawędzi miski. W przypadku umywalki montowanej na blacie automatycznie wysokość, na jakiej znajduje się miska, będzie nieco wyższa. o ile domownicy są ograniczeni niepełnosprawnością, warto dopasować wysokość akcesoriów łazienkowych do ich potrzeb, by mogli z nich komfortowo korzystać.
4. W jaki sposób przechowywać drobiazgi w łazience?
Przechowywanie drobiazgów, kosmetyków czy akcesoriów łazienkowych może być problemem, szczególnie, gdy dysponujemy małym metrażem. Aby dobrze wykorzystać przestrzeń, warto zastanowić się nad ergonomicznymi rozwiązaniami. Wiszące szafki lub wykorzystanie zabudowanej umywalki pozwoli na pozyskanie dodatkowego miejsca na potrzebne rzeczy. Można pomyśleć również o organizerach w formie koszyków czy pudełek, co znacznie ułatwi przechowywanie na półkach w łazience. Warto pamiętać, iż takie drobne dodatki również są bardzo ważne i mogą stanowić element aranżacji wnętrza.
5. Która miska do WC będzie lepsza – tradycyjna czy podwieszana?
Podwieszane miski do WC na stelażach podtynkowych to już standard. o ile można zaoszczędzić nieco miejsca i z łatwością dbać o czystość i porządek na podłodze w łazience, to dlaczego nie wykorzystać takiego rozwiązania? Przy wyborze stelaża istotny jest też rodzaj jego spłuczki. Na rynku dostępne są modele o pojemności od 3 do choćby 9 litrów. Warto wybrać większy pojemnik z wygodną regulacją ilości spuszczanej wody oraz kontrolowanym poziomem napełnienia spłuczki. Dodatkowo spłuczka zamontowana w zabudowie lekkiej – pod płytami gipsowo-kartonowymi lub w zabudowie ciężkiej – obmurowana płytami działa zdecydowanie ciszej. W małym mieszkaniu to spore udogodnienie, bo nikt nie słyszy, kiedy korzysta się z WC, a spłuczka napełnia się potem długi czas wodą.
6. Grzejnik łazienkowy czy ogrzewanie podłogowe?
Zamontowanie tradycyjnego grzejnika jest o wiele szybsze i przede wszystkim tańsze. Dzięki niemu można z łatwością wysuszyć mokre ręczniki w łazience. Bez problemu można w nich regulować temperaturę w zależności od potrzeb domowników. Zwykły grzejnik na ścianie może również stanowić interesujące uzupełnienie wnętrza całej łazienki. W takim przypadku warto wybrać modele dekoracyjne, których na rynku jest pod dostatkiem.
W przypadku ogrzewania podłogowego instalacja wymaga pomocy fachowca, co generuje dodatkowe koszty. o ile w planach masz tylko delikatny lifting wnętrza, zamontowanie podłogówki będzie wiązało się z ponownym ułożeniem płytek, co generuje koszty całego remontu. o ile urządzasz łazienkę od samego początku, warto postawić na obydwa źródła ciepła i korzystać z nich zamiennie.