Jak urządzić łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

in360.pl 8 lat temu

Osoby niepełnosprawne nie muszą być zdane na pomoc innych podczas codziennej pielęgnacji. Dostępne na rynku specjalistyczne akcesoria oraz odpowiednia przestrzeń pozwolą im na bezpieczne i samodzielne korzystanie z toalety. Dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza jeżdżących na wózku inwalidzkim odpowiednio przystosowana i komfortowa przestrzeń w łazience jest sprawą priorytetową.

http://inspirationseek.com/wp-content/uploads/2015/02/Prefabricated-Bathroom-For-Disabled-People.jpg

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania lub remontu łazienki z przystosowaniem jej dla osób niepełnosprawnych powinniśmy pamiętać o tym, aby zapewnić dostateczną ilość miejsca do manewrowania wózkiem, co zagwarantuje osobie korzystającej swobodę poruszania się i wykonywania czynności higienicznych. Podłoga przystosowana dla osób niepełnosprawnych powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego. jeżeli nie ma takiej możliwości powinniśmy zabezpieczyć płytki matą z antypoślizgowego materiału. Taka mata powinna idealnie przywierać do powierzchni płytek, aby nie tworzyła przeszkody i niebezpieczeństwa. Istotne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu posadzki oraz wyeliminowanie stopni, progów i podestów.

http://motionspot.co.uk/wp-content/uploads/2015/03/disabled-hotel-bathroom1.jpg

Przestrzeń

Sprawą priorytetową w projektowaniu łazienki dla osób niepełnosprawnych jest jej przestrzeń. jeżeli jesteśmy na etapie samego projektowania powinniśmy przeznaczyć na to miejsce odpowiednią przestrzeń. jeżeli natomiast remontujemy gotowy już obiekt możemy pomyśleć nad połączeniem łazienki z WC, aby tą przestrzeń zwiększyć. Musimy pamiętać o tym, aby na środku łazienki pozostawić wolną przestrzeń około 1,5 x 1,5 m, na swobodne poruszanie się wózkiem. Należy również pamiętać o zaprojektowaniu szerszego otworu w drzwiach. Idealna szerokość na swobodne poruszanie to ok. 0,9 m. Najlepiej gdyby drzwi mogły się otwierać na zewnątrz. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, żeby zrezygnować z progu na wejściu.

Ceramika i uchwyty

Kiedy mamy już odpowiednio dostosowaną przestrzeń możemy zająć się wyborem ceramiki do łazienki. Powinniśmy pamiętać, iż przy urządzaniu łazienki dla osób niepełnosprawnych fizycznie wybór ten również odgrywa bardzo istotną rolę. W takiej łazience powinniśmy zamontować specjalną miskę WC oraz umywalkę. Te elementy mają inne wymiary oraz są inaczej wyprofilowane. Dodatkowo są dużo bardziej wytrzymałe na obciążenia i wszelkiego rodzaju uderzenia w porównaniu do standardowych produktów.

http://inspirationseek.com/wp-content/uploads/2015/02/Stylish-Modern-Bathroom-Design-For-Disabled-People.jpg

Miski mają najczęściej długość ok 70 cm od ściany co pozwala na umieszczenie wózka wzdłuż toalety. Miski WC powinny znajdować się na tej samej wysokości co siedzisko wózka inwalidzkiego. Standardowa wysokość to około 45-50 cm od podłogi. Materiały z jakich są wykonane miski i deski WC powinny być trwałe, stabilne i odporne na uszkodzenia.

Umywalki przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są zwykle bardziej płaskie, nieco szersze od standardowych oraz specjalnie wyprofilowane, dzięki czemu można na nich oprzeć ręce oraz ramiona. Umywalki te mają również inny sposób montażu. Podobnie jak w przypadku miski WC, przed umywalką również powinna znajdować się odpowiednia przestrzeń do swobodnego poruszania się. Umywalka powinna być zamontowana powyżej wysokości kolan, czyli ok. 70 cm od podłogi i nie powinna być głębsza niż 60 cm, w przeciwnym razie osoba na wózku nie sięgnie do baterii. Umywalkę dodatkowo powinno się wyposażyć w specjalną baterię z wydłużonym uchwytem i czujnikiem ruchu.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest dobór oraz montaż akcesoriów, które będą pomocne w samodzielnym wykonywaniu czynności. Zdecydowanie największą rolę odgrywają uchwyty przyścienne. Uchwyty powinniśmy zainstalować przy umywalkach, deskach sedesowych, wannach i w kabinach prysznicowych. Poręcze powinny być zainstalowane solidnie, ponieważ osoby niepełnosprawne korzystając z nich używają ich do podniesienia całego swojego ciała. Dodatkowo powinny być bezpieczne i nie posiadać ostrych krawędzi. Aby wzmocnić pewność uchwytu można stosować poręcze karbowane lub takie z powłoką antypoślizgową.

Wanna i prysznic

W przypadku kwestii kąpieli do wyboru mamy wannę lub kabinę prysznicową. adekwatności kabiny prysznicowej w przypadku osób niepełnosprawnych są nieocenione, pod warunkiem iż brodzik zostanie wbudowany w posadzkę. Najlepiej zdecydować się na brodzik bezprogowy typu walk-in z odpływem w płytkach.

Kabina prysznicowa oczywiście musi być bezpieczna oraz odporna na użytkowanie. Oprócz wspomnianej już wcześniej poręczy powinno się w niej również znajdować składane siedzenie.

Wanna natomiast świetnie sprawdzi się jeżeli konieczna będzie rehabilitacja. Osoba niepełnosprawna będzie mogła korzystać z masaży, hydromasaży, które poprawiają krążenie, a dodatkowo rozluźniają mięśnie. Używanie wanny jest jednak dużo bardziej skomplikowane. Konieczny jest dodatkowy montaż schodków lub podwieszanej drabinki z uchwytami. W wannie podobnie jak w kabinie prysznicowej niezbędne jest zainstalowanie siedziska z poręczami. Dodatkowo wanna powinna być również wyposażona w ryflowane dno, które zapobiega ślizganiu się i zapewni bezpieczeństwo.

Przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych nie stanowi tylko zapewnienia im samodzielności w trakcie wykonywania czynności higienicznych. Stanowi ono przede wszystkim zapewnienie wsparcia i bezpieczeństwa w domowej przestrzeni, które wzmocni poczucie samodzielności osoby niepełnosprawnej.

Idź do oryginalnego materiału